Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Finarfin Ingoldo

Finarfin Ingoldo

PAYLAŞ

Irk: Ñoldo

Doğumu: Ağaçların 1230. Yılında doğmuştur ve Ñoldor’un büyük bir kısmı Orta Dünya’ya geri döndüğünde Valinor’daki Ñoldor’un Kralı olarak yaşamaya devam etmiştir, ölmemiştir.

Ebeveynleri: Finwë ve Vanya Indis

Eşi: Alqualondëli Olwë’nin kızı Eärwen

Çocukları: Finrod Felagund, Angrod, Aegnor, Galadriel.

Hayatı:

Ñoldor’un ilk Yüce Kralı Finwë ve onun ikinci eşi Vanya Indis’in en küçük çocukları olarak Tirion’da doğdu.  Findis, Fingolfin ve Írimë ’nin öz kardeşi, Yüce Elf Lordu Fëanor’un üvey kardeşidir. Fëanor, babası Finwë’nin ikinci evliliğini onaylamamıştır ve Indis ve çocuklarına ufak bir parça sevgi duymamasına rağmen Finarfin bu anlaşmazlıklardan uzak kalmıştır. Finarfin kardeşleri içerisinde en bilgeleriydi. Bu konu Silmarillion’da şu şekilde geçmektedir.

‘’Fëanor, dilinde de elinin becerisinde de en kudretli olandı ve kardeşlerinden üstündü; ruhu tutuşmuş, alev alev yanıyordu. Fingolfin ise en güçlü, en sebatkar ve gözü pek olanlarıydı. Finarfin ise en adil, yüreği en bilge olandı.’’

Ve Ağaçların 1280. Yılında Finarfin, Alqualondë’li Olwë’nin kızı Kuğu Bakiresi Eärwen’i kendisine eş olarak aldı. Finarfin ve Eärwen dört çocuğa sahip oldular: Finrod, Angrod, Aegnor, Galadriel. Finarfin’in annesi bir Vanya Elfiydi ve Finarfin fiziksel özellikleri olarak annesinin soyuna benzemişti.  Altın rengi saçlara sahiptir ve bu özellik kendisinden de çocuklarına geçmiştir. Bundan sonra da Finarfin hanesinden gelenler altın renkli saçlara sahiptiler. Ñoldor’un saç rengi genel olaraktan koyu renklerde olmasına rağmen Finarfin hanedanı bu yönüyle onlardan ayrılmaktadır ve eşsizdirler.

1495 yılında Melkor, Valinor’un iki ağacını tahrip etti, Finarfin’in babası Finwë’yi katledip Fëanor’un  Silmarillerini çaldı. Fëanor öfkesinden deliye döndü ve Tuna tepesi üzerindeki Tirion şehrine gelerek Ñoldor’u Orta Dünya’ya dönmeye ikna edip Melkor’u yenilgiye uğratmak için konuşmaya başladı. Sonunda da çoğunu ikna etmeyi başardı. Fakat Finarfin sakin sakin konuştu ve Ñoldor’u bir an durup, geri dönüşü olmayan işlere girişmeden evvel düşünmeye ikna ederek yatıştırmanın bir yolunu aradı. Kendisi bu ani harekete karşı olmasına rağmen çocukları Orta Dünya’ya dönmeye istekliydi, özellikle de Galadriel. Finrod, babasının tarafında yer aldı ve Fëanor aleyhinde konuştu. Aegnor ve Angrod ise Galadriel’in yanında yer aldılar fakat sükunetlerini bozup da babalarının aleyhinde tek bir sözcük dahi etmediler.

Bu uzun tartışmaların ardından Ñoldor’un sadece onda biri Valinor’da kalmayı tercih etmişti. Geri kalanları Orta Dünya’ya dönmeye razı olmuşlardı çünkü  Fëanor onların yüreklerinde müthiş bir kıvılcım yakmıştı. Finarfin son bir kez daha onlara durup düşünmelerini öğütlediyse de şu sözcükler haykırıldı: ‘’Hayır, toplanın gidelim!’’ Bunun üzerine Finarfin de çocuklarından ayrı kalmamak için Orta Dünya’ya dönüş hazırlıklarına başladı.

Yürüyüş başladı ve Finarfin hanedanı yürüyüşün en sonundalardı. Çünkü onların yüreklerinde hala Valar’a ve Ölümsüz Topraklara karşı sevgi vardı ve hazırlıklarında oyalandılar. Sonra Alqualondë’de Ñoldor ile Teleri arasında bir kıyım gerçekleşti, bu İlk Akraba Katliydi. Finarfin ve oğulları bu katliama katılmamışlardır ve Araman’a varıp da Mandos onlara bunu duyuruncaya kadar katliamdan habersizdir.

Daha sonra Ñoldor Araman sahili boyunca kuzeye hareket etti ve Mandos orada karşılarına çıkarak ‘’Mandos’un Kehanetini’’ (Ñoldor’un Hükmü) bildirdi. Fëanor kehaneti duyduktan sonra daha da hiddetlendi. Fakat pek çokları şimdiden pişman olmuştu bu yolculuğa çıktıklarına. Finarfin ise hemen o dakika yürüyüşten ayrılmıştı. Çünkü  Alqualondëli Olwë ile olan akrabalığından ötürü, bu kıyımın olması onu kedere boğmuştu. Fëanor ve hanedanına karşı öfke ile dolarak geri döndü ve kendi halkından pek çoğu da onu takip ettiler. Fakat çocuklarının hiçbiri onu takip etmedi. Finarfin ve halkı Tirion’a döndüklerinde Valar tarafından affedildiler ve Finarfin Valinor’daki Ñoldor’un Kralı seçildi.

Ağaçların yılları sona erdikten sonra Güneş Çağları başladı. Güneşin birinci çağının 545. Yılında Melkor’u ebediyen yenmek ve zincir altına almak için Orta Dünya’ya dönen Valinor’daki Ñoldor’un hükümdarı olarak Valar’ın güçlerine katıldı. Sonrasında ise Orta Dünya’ya geldi ve Gazap Savaşı’nda bulundu.

İşte, Finwë’nin oğullarının en güzeli ve bilgesi; muhtemelen hala Tuna tepesi üzerindeki Tirion’da yaşayan Ñoldor’u yönetmektedir.

İsminin Kökeni ve Anlamı:

Ona babası tarafından verilen isim Arafinwë’dir. Arafinwë, Quenya dilinde ‘Asil Finwë’ anlamına gelmektedir.

Annesi tarafından verilen isim ise Ingoldo’dur. (İlk notlarda Ingalaurë olarak geçer bu fakat Tolkien sonradan Ingoldo olarak değiştirmiştir.)  Ingoldo yalnızca ’Ñoldo’ anlamına gelmektedir.

Daha sonradan Ingoldo ismi Numenor ve Gondor’da da kullanılmıştır. Fakat onlar bu ismi ‘Ingold’ olarak kullandılar.

Finarfin ismi ise babasının ona vermiş olduğu Arafinwë isminin Sindarin dilindeki formudur. O, kardeşleri ve çocukları ile birlikte Orta Dünya’ya dönmediği için Mandos’un Kehanetine dahil olmadı. Bu yüzden 2. Çağ sona erip de Sürgünler (Ñoldor) ve Teleri halkından bazıları Valinor’a dönene kadar Arafinwë ismi ile çağrıldı. Fakat onların da gelmesi ile birlikte Sindarin dili Aman topraklarında duyuldu ve artık ona Arafinwë yerine Finarfin olarak seslenildi.

NOT: Onun adı eski hikayelerde Finrod, oğlunun ismi ise Inglor Felagund olarak seçilmiştir. Yüzüklerin Efendisi’nin ilk kitabı olan Yüzük Kardeşliğinde Gildor Inglorion ile Hobbitler karşılaştığında Gildor onlara Finrod hanesinden olduğunu söylemiştir. Aslında Finarfin hanesindendir ve Tolkien daha sonradan Yüzük Kardeşliği’ndeki bu kısmı değiştirmemiştir.

Kaynaklar:

Morgoth’s Ring (Morgoth’un Yüzüğü)

Peoples of Middle-Earth (Orta Dünya Halkları)

Silmarillion

Yorumlar