Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Findis Finwiel

Findis Finwiel

PAYLAŞ

Irk: Ñoldo

Doğum: Ağaçların 1185 ve 1190. yılları arasında Tirion’da doğmuştur. Fëanor’a kulak asmadı ve Orta Dünya’ya dönmedi. Valinor’da yaşamaktadır.

Ebeveynleri: Finwë Ñoldoran ve Vanya Indis

Hayatı:

Findis bir Ñoldo Elfiydi; ne zaman doğduğu tam olarak bilinmese de bu tarihin Ağaçların Yıllarının 1185. ve 1190. Yılları arasında olduğu bilinmektedir. Babası Ñoldor’un ilk Yüce Kralı Finwë, annesi de bütün Elflerin Yüce Kralı olarak sayılan Ingwë’nin akrabası olan Vanya Indis’tir.  Indis Finwë’nin ikinci eşidir ve Finwë ile Indis’in en büyük çocukları Findis’tir. Fingolfin, Írimë ve Finarfin’in öz kardeşi; Yüce Elf Lordu Fëanor’un üvey kardeşidir.

Ağaçların 1495. yılında Melkor, Ungoliant’ın da yardımı ile Valinor’un iki ağacını tahrip etti, Findis’in babası Finwë’yi katledip Fëanor’un  Silmarillerini çaldı. Fëanor öfkesinden deliye döndü ve Túna tepesi üzerindeki Tirion şehrine gelerek Ñoldor’u Orta Dünya’ya dönmeye ikna edip Melkor’u yenilgiye uğratmak için konuştu. Sonunda çoğunu ikna etmeyi başardı ve Ñoldor’un çok büyük bir kısmı Orta Dünya’ya döndü. Fakat Findis bu yolculuğa katılmadı ve kardeşi Finarfin ile birlikte Valinor’da kaldı. Muhtemelen hala Valinor’da yaşamaktadır.

İsminin Kökeni:

Findis isminin kökeni aslında annesinin ve babasının isimlerinden gelir. Finwë ve Indis’in bir araya getirilmiş bir kombinasyonudur Findis.

Kaynaklar:

The Peoples of Middle-Earth (Orta Dünya Halkları)

Yorumlar