Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Finduilas Faelivrin

Finduilas Faelivrin

PAYLAŞ

Son Yüce Ñoldor Kralı Gil-Galad’ın kız kardeşi olan ve eşine az rastlanan şekilde gönlünü ölümlü bir İnsan’a kaptıran Elf prensesi Finduilas’ı bu yazımızda inceleyeceğiz.

Hayatı

Finduilas, İlk Çağ’da yaşamış bir Ñoldor prensesiydi. Doğum tarihi ve yeri tam olarak bilinmemektedir. Finduilas, erkek kardeşi Gil-Galad ve babası Orodreth ile beraber Felagund Finrod’un yönettiği Nargothrond’da yaşardı. Finrod’un gidişinden sonra babası Orodreth, Nargothrond’un kralı oldu. Finduilas ona, ‘Ivrin Gölcükleri Üzerindeki Güneş Pırıltısı’ anlamına gelen ‘Faelivrin’ lakabını takan Gwindor ile nişanlandı.

İlk Çağ 472’de, Sayısız Gözyaşı Savaşı sırasında nişanlısı Gwindor esir düştü ancak 490’da geri döndü. Gwindor genç ve güçlü bir adam olarak yurdundan çıkmıştı, şimdi ise çalışmaktan ve gördüğü işkencelerden dolayı yaşlı, ölümlü bir İnsan gibi görünüyordu. İlk başta kendi halkı dahi tanımadı ama Finduilas onu tanıdı ve buyur etti. Gwindor beraberinde, kendisine Úmarth’ın oğlu Agarwaen (‘Kanı lekelenmiş’, ‘Kötükaderli’nin Oğlu’ anlamında) diyen biri ile gelmişti. Finduilas’a yabancı gelmişti ama aslında bu Húrin’in oğlu Túrin’di. Túrin kimliğini açık etmemişti. Gwindor’un hatırı için Túrin de Nargothrond’a kabul edildi ve orada saygın bir yer buldu.

Finduilas’ın, Gwindor’a olan duyguları gün geçtikçe azalmıştı. Sonradan sonraya, Finduilas’ın kalbi Gwindor’dan geçti ve tüm çabasına rağmen karşı koyamayarak Túrin’e âşık oldu ama Túrin, Finduilas’ın bu duygularını fark edemedi. Finduilas, Túrin’e çocukluğunda kaybettiği kardeşi Lalaith’i hatırlatıyordu. Kalbi kırılan Finduilas acılar içinde kaldı; sararıp soldu, sessizliğe gömüldü.

Finduilas & Túrin

Gwindor, Finduilas’ın Túrin’e olan aşkını fark etti, karanlık düşüncelere daldı ve sonra cesaretini kırmak için Finduilas’a Túrin’in gerçek kimliğini açıkladı: “Finarfin hanedanının kızı, kalbinin sesini dinle, ama dikkatli ol! Ilúvatar’ın Büyük Çocuklarının, Genç olanlarıyla evlenmesi ne yakışık alır şeydir, ne de akıllıca olur, çünkü onların yaşamları kısadır ve çok geçmeden bizi sonsuza dek dul bırakıp göçer giderler. Bizim anlayamadığımız büyük hüküm yani ölüm yüzünden buna izin verir. Bu adamın üzerinde bir hüküm var ki hiç de aydınlık bir hüküm değil. Sen de o yazgıya dahil olma. Eğer sen izin verirsen aşkın seni acıya ve ölüme sürükleyecek. Bana kulak ver! O gerçekten Úmarth oğlu Agarwaen olsa da, gerçek ismi Túrin, Morgoth’un Angband’da esir tuttuğu ve tüm soyunu lanetlediği Húrin’in oğlu. Bauglir Morgoth’un kudretini ise sorgulama! Bu kudretin yapabileceklerini bende görmüyor musun zaten?”

Bunun üzerine Finduilas uzun bir süre düşüncelere daldı, ama sonunda sadece şunu söyledi: “Húrin’in oğlu Túrin beni sevmiyor ve asla da sevmeyecek.”

Sonradan Túrin olup biteni Finduilas’tan öğrendiğinde öfkeden deliye döndü ve Gwindor’a şöyle dedi: “Beni kurtardığın ve koruduğun için sana sevgi duydum. Ama şimdi gerçek adımı açıklayıp, hakkımdaki hükmü peşimden getirerek bana kötülük ediyorsun, dostum.” Gwindor onu şöyle yanıtladı: “O hüküm zaten senin içinde, adında değil ki.”

Glaurung önderliğindeki Nargothrond’un Çöküşü sonrasında Finduilas esir düştü. Gwindor ise katledildi. Katledilmeden önce Túrin’e Finduilas’ı korumasını emretti bunu yaparken düşündü ki, Túrin’i bu yazgısından ancak Finduilas kurtarabilirdi: “Benim seni taşıdığım gibi sen de beni taşıdın ve şimdi ödeştik! Ama benimki talihsizlikti, seninki ise boş bir çaba, çünkü bedenim iyileşemez durumda ve artık Orta Dünya’yı terk etmem gerekiyor. Ve seni sevsem de, Húrin’in oğlu, seni Orkların elinden kurtardığım için pişmanım. Ama belli ki seni cesaretin ve gururun sayesinde hâlâ seviyorum, hâlâ hayattayım ve belli ki Nargothrond bir süre daha ayakta kalacak. Eğer beni seviyorsan, şimdi bırak git! Vakit kaybetmeden Nargothrond’a git ve Finduilas’ı kurtar. Ve sana son sözüm şudur: O, tek başına, senin için verilmiş hükmün karşısında durup seni koruyor. Eğer sen onun ümidini kırarsan, o hüküm seni mutlaka ele geçirecek. Elveda!”

Finduilas Orklar tarafından esir alındığında

Ancak o anda yıkılan kapılardan çıkan Glaurung, Túrin ile köprü arasında yerini aldı. Sonra, içindeki kötü ruhun sesiyle birdenbire konuştu: “Selam sana, Húrin’in oğlu. İyi ki karşılaştık!” Ejderha gözlerini kocaman açarak Túrin’e baktı ve o anda ejderin kapaksız gözlerinin donduran büyüsüne kapılıp taş kesildi. Uzun bir süre taştan oyulmuş gibi dikildi. Glaurung, Túrin’le alay ederek yeniden konuştu: “Baştan aşağı kötülüksün sen, Húrin’in oğlu. Nankör bir evlatlık, haydut, arkadaş katili, aşk hırsızı, Nargothrond’a el koyan, çılgın reis ve soyunu terk edensin. Annenle kız kardeşin, Dor-lómin’de esir olarak, yoksulluk ve sıkıntı içinde yaşıyorlar. Sen prensler gibi giyiniyorsun, onlar çula çaputa sarınıyorlar ve onlar senin hasretini çekerken sen onlara aldırmıyorsun.”

Ve ejder gözleriyle Túrin’in zihnini esir almış eziyet ederken, Orklar sürüler halinde topladıkları esirlerle birlikte onun bulunduğu yerin yakınından geçtiler ve köprüye yöneldiler. Finduilas da onların arasındaydı ve giderken Túrin’e seslendi, ama onun bağırışları ve esirlerin feryatları kuzeye giden yolda duyulmaz olana dek Glaurung onu bırakmadı. O ses Túrin’in kulaklarında çınladıkça çınlıyordu.

Sonra birden Glaurung bakışlarını çevirdi ve bekledi; Túrin, korkunç bir rüyadan uyanan biri gibi yavaşça hareket etti. Glaurung’un sözlerine kandı ve dönüp köprüye doğru koştu. Ama o giderken, Glaurung korkunç bir sesle arkasından şöyle seslendi: “Acele et, Húrin’in oğlu, Dor-lómin’e koş! Belki de Orklar bir kez daha senden önce davranırlar. Ve eğer Finduilas’ı kurtarmak için oyalanırsan, Morwen’i bir daha asla göremezsin, kardeşin Nienor’u asla göremezsin ve ikisi de adına lanet okurlar.”

Túrin yol boyunca, ormanlardan ve tepelerden Finduilas’ın onu çağıran sesini duyar gibi olmuştu ve katlanılmaz bir acı içindeydi, ama Glaurung’un yalanları yüreğine işlemişti bir kere; zihninde sürekli, Orkların gelip Húrin’in evini yaktıklarını ve Morwen’le Nienor’a işkence ettiklerini canlandırarak yoluna devam etti.

Túrin vardığında Morwen çoktan gitmişti. Evi boş, yıkık dökük ve soğuktu ve civarında da hiçbir canlı yaşamıyordu. Oradaki yaşlı bir hizmetkârdan, Morwen’in uzun zaman önce gittiğini, Nienor’la birlikte Dor-lómin’den kaçtıklarını öğrendi. O sırada Túrin’in gözleri açılıverdi ve Glaurung’un büyüsünün son etkisi de kaybolup gitti.

Túrin tüm yollarda Finduilas’ı boş yere arayıp durdu ama çok geç kalmıştı. Orklar, Brethil’de yaşayan Haladin halkı tarafından Teiglin Geçiti’nde pusuya düşürülmüşlerdi. Ancak bu pusuda Orklar tüm esirlerini zalimce katletmiş ve Finduilas’ı bir mızrak ile ağaca mıhlamışlardı.

Finduilas, ölüp giderken şöyle demişti: “Mormegil’e (Túrin’e), Finduilas’ın burada olduğunu söyleyin.” Bu yüzden onu yakınlardaki bir tepeciğin üzerine götürüp yatırmışlar ve oraya ‘Elf-kızının Tepeciği’ anlamına gelen Haudh-en-Elleth demişlerdi. Túrin kendisini oraya götürmelerini emretti ve orada ölümden farksız bir kederin karanlığına gömüldü..

Túrin Haudh-en-Elleth’te

İsimlerinin Etimolojileri

Finduilas ismi Sindarin’deki ‘saç’ anlamına gelen ve Finwë Hanedanında yaygın olan ‘fin’ ögesinden türüyordu. ‘Duil’ ögesinin ‘bahar’ anlamına gelen ‘ethuil’ den geldiği düşünülüyor ve ‘las’ ögesi ise ‘yaprak’ anlamına geliyordu.

Takma adı olan Faelivrin ise ‘Ivrin Gölcükleri Üzerindeki Güneş Pırıltısı’ anlamına geliyordu ve Sindarin’daki ‘ihtişam, pırıltı’ anlamına gelen ‘fael’ den türüyordu.

Soyağacı

Orodreth’in kızı olan Finduilas hem Ñoldor hem Teleri kanı taşıyordu. Soyu hem Finarfin Hanedanı’na hem de Olwë Hanedanı’na dayanıyordu. Galadriel, Finduilas’ın büyük halasıydı.

Serinin Diğer Versiyonları

Yayımlanan Silmarillion’da Orodreth, Finarfin’in oğlu idi ki bu Finduilas’ı Finarfin’in torunu yapıyordu ancak serinin son halinde Orodreth, Finarfin’in torunu oldu bu da Finarfin’i, Finduilas’ın büyük dedesi yapıyor.

Kaynaklar

  1. Silmarillion
  2. Tolkien Gateway
  3. The One Wiki to Rule Them All
  4. Húrin’in Çocukları
  5. Bitmemiş Öyküler
  6. The War of the Jewels
  7. The Peoples of Middle-earth

Facebook grubumuz için tıklayınız.

Yorumlar