Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Fırtına Burnu’nunun Fırtına Kralları ve Fırtına Toprakları

Fırtına Burnu’nunun Fırtına Kralları ve Fırtına Toprakları

PAYLAŞ
Durrandon Kralları
FIRTINA KRALLARI
Fırtına Kralı ünvanı, fırtına topraklarında kurulmuş olan Fırtına Krallığını yöneten Durrandon Kralları’nın ünvanıdır.

KISA TARİH

Hanenin kurucusu Deniz Tanrısı ve Rüzgar Tanrıçasının kızı Elenei’nin gönlünü kazandığı iddia edilen ve efsanevi Fırtına Burnu kalesini inşa eden Durran’dir.
Fırtına Kralları, Arlan III Durrandon’un nehir topraklarını ele geçirmesiyle kuzeye kadar uzanan güçlü bir krallık kurdular. Daha sonra bu topraklar Kral Arrec Durrandon’un saltanatı sırasında Demir Adalara kaybedildi.
Kanlı Yüzyıl olayları sırasında, Argilac Durrandon; Volantis’in Kaplanları Lys ve Myr’i ele geçirip Tyrosh’a saldırdığı sırada onlar aleyhinde, Aegon,Pentos ve Tyrosh’la beraber savaştı.
Aynı zamanda son Fırtına Kralı olan Kibirli Argilac, Son Fırtına denilen savaşta, kızını kendine eş olarak alıp hane sözü ve renklerini alarak Fetih Savaşı sırasında Baratheon Hanesi’ni kuran Orys Baratheon tarafından katledildi. Aegon, Orys’e Durrandon Hanesi’nin toprakların verdi.
 
AYRINTILI TARİH:
 • Durran I Durrandon ‘Tanrıkederi Durran’:
Tanrıkederi, mitolojik ilk Fırtına Kralı ve Durrandon Hanesi’nin kurucusudur. Fırtına Burnu’nu inşa etmiş ve Deniz Tanrısı ile Fırtına Tanrıçası’nın kızı Elenei ile evlenmiştir.
Efsaneye göre Kahramanlar Çağı sırasında, İlk Fırtına Kralı Durran, Deniz Tanrısı ile Fırtına Tanrıçası’nın kızı Elenei ile aşk yaşadı. Kızın ailesi birlikteliklerini yasaklasa da Elenei ve Durran onlara karşı durdu. Tanrıların gazabı korkunç oldu. Evlilik gecesinde Durran’in kalesi mahvedildi ve bütün ziyaretçileri öldürüldü. Öfkelenmiş olan Durran, tanrılara savaş açtı ve aldığı cevap fırtınalar oldu. Kral Durran, tanrılarla yüzleşmek için her kale yapışında tanrılar onu yoketti.
Durran, son kalesi, yedinci kalesi Gemikıran Koyu’nda fırtınalara direnip ayakta kalmayı başarana dek her kalesini bir öncekinden daha büyük ve daha güçlü yaptı. Bazılarına göre, Orman’ın Çocukları’nın son kalenin inşasında bir parmağı vardı. Bazılarına göre ise ileride ‘Mimar’ Brandon olacak bir çocuk Durran’a inşa ile ilgili birtakım önerilerde bulunmuştur.
Daha sonra Durran, bin yıl boyunca hükmetmiştir. Ancak Aliüstad Glaive, ‘Bin Yıllık Kral’ olayının birbirinin tacını devralan aynı isimle liderlerden kaynaklı olduğunu iddia eder.
Durran Elenei.jpg
Durran Godsgrief ile eşi Tanrısal Elenei
 • Durran II Durrandon ‘Dindar Durran’:
Kral Durran Durrandon ya da diğer adıyla Dindar Durran, Durrandon Hanesi’nden bir fırtına kralı ve Durran Tanrıkederi’nin varisi ile halefi. Durran Tanrıkederi’nin Orman’ın Çocukları’ndan aldığı Yağmurormanı’nı(Rainwood) çocuklara geri verdi.
 • Durran ? Durrandon ‘Durran Bronz Balta’
Kral Durran Durrandon ya da diğer adıyla Durran Bronz Balta, Durrandon Hanesi’nden bir fırtına kralıydı. Dindar Durran’dan bir asır sonra geldi. Onun Orman’ın Çocukları’na verdiği Yağmurormanı’nı geri aldı.
 • Durran ? Durrandon ‘Asık Suratlı Durran’
Kral Durran Durandon ya da diğer adıyla Asık Suratlı Durran,Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Akıllarda, Kancasu Savaşı(Battle of Crookwater)’nda Devlerin Kralı, Son Lun’u yenmesiyle yer etmiştir. Alimler hala onun Durran V mi yoksa Durran VI olduğunu tartışır.
 •  Durran ? Durrandon ‘Kuzgundostu Durran’
Kral Durran Durrandon ya da diğer adıyla Kuzgundostu Durran, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Saltanatı sırasında Maldon Massey, Taşoyun(Stonedance) kalesini inşa etti ve Massey’s Hook’ta lordluğunu ilan etti.
 • Durran ? Durrandon ‘Genç Durran’
Kral Durran Durrandon ya da diğer adlarıyla Genç Durran veya Kasap Çocuk, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Slayne Nehri’ni Dornelu cesetleriyle doldurdu. Kanlıhavuz Savaşı’nda(Battle of Bloody Pool) Yoren Yronwood ve Savaşçı Bakire Wyl’li Wylla ile dövüştü. Alimler ayrıca söz konusu Durran’in, kendi yiğenine abayı yakan ve kendi kardeşi Akrabakatili Erich’in ellerinde can veren kralla aynı kişi olduğunu iddia eder.
 •  Durran ? Durrandon ‘Güzel Durran’
Kral Durran Durrandon ya da diğer adıyla Güzel Durran, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Akşamyıldızı Edwyn’in kızıyla evlenerek Bağımsız Tarth Ada Krallığı’nı Fırtına Krallığı’na kattı. Aynı zamanda Denizci Erich’in dedesidir.
 • Erich III Durrandon ‘Denizci Erich’
Kral Erich III Durrandon ya da diğer adıyla Denizci Erich, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Estermont’u ve daha güneydeki daha küçük adalarda Fırtına Krallığı adına hak iddia eden ilk kişiydi. Alimler, onun muhtemelen Erich III olduğunu düşür. Güzel Durran’in torunudur.
 • Durran X? Durrandon
Kral Durran Durrandon, alimlerce Durran X, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Hükümdarlığını kuzeyde Karasu Koyu’na kadar genişletti. Monfryd I Durrandon’un babasıdır.
 • Monfryd I Durrandon ‘Güçlü Monfryd’
Kral Monfryd I Durrandon ya da diğer adıyla Güçlü Monfryd Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralı’ydı. Karasu’yu aşıp Darklyn ve Mootn hanedanlarının küçük krallıklarını birtakım savaşlar sonucu yendi ve Duskendale ve Bakirehavuzu(Maidenpool) liman kasabalarını ele geçirdi. Yerine Durran XI Durrandon geçmiştir.
 • Durran XI Durrandon ‘Sönük Durran’
Kral Durran XI Durrandon ya da diğer adıyla Sönük Durran, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralı ve Monfryd I Durrandon’un halefidir.Babasının ele geçirdiği toprakları iade etmiştir. Yerine Barron Durrandon geçmiştir.
 • Barron Durrandon ‘Güzel Barron’
Kral Barron Durrandon ya da diğer adıyla Güzel Barron, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralı ve Durran XI’in halefidir. Dedesinin ele geçirdiği toprakları ve daha fazlasını iade etmiştir.
 • Durwald I Durrandon ‘Şişko Durwald’
Kral Durwald I Durrandon ya da diğer adıyla Şişko Durwald, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralı’ydı. Saltanatı boyunca Massey Hanesi, Fırtına Krallığı’ndan ayrılmış, Tarth üç kez ayaklanmış ve Öfke Koyu(Cape Wrath)’da Yeşil Kraliçe olarak bilinen ağaç cadıları Yağmurormanı’nı bir jenerasyon boyunca elde tutmuşlardır. Saltanatı ile ilgi olarak, otoritesinin bir adamın Fırtına Burnu’ndan uzağa işeyebileceği nokta kadar uzağa gitmediğini söylemişlerdir.
 • Kral Morden II Durrandon
Kral Morden II Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Saltanatı sırasında Durrandon Hanesi’nin gerilemesi, Vekilharç atadığı alt tabaka doğumlu üvey kardeşi Ronard sayesinde durduruldu. Korkunç bir savaşçı olan Ronard, ismen olmasa da Fırtınatoprakları’nın yöneticisi oldu ve Morden’in kardeşini kendine eş aldı. 5 yıl içinde krallığı çaldı, Ronard’a Fırtına Kralı’nın tacını takan kişi Morden’in kendi karısıydı. Şarkılar doğruysa, aynı zamanda Ronard’ın yatağını da paylaşıyordu. Bu sırada Morden bir kulede ölümü bekliyordu.
 • Kral Ronard Fırtına ‘Piç Ronard’
Kral Ronard Fırtına ya da diğer adıyla Piç Ronard, Fırtına Kralı olmayı başarmış bir Durrandon Piçi’dir. Ronard yaklaşık 30 yıl boyunca Fırtına Toprakları’nı yönetti. Küçük Krallıkları ve isyancıları ezdi, aynı zamanda yendiği her düşmandan rehine olarak bir kızını istedi. Öldüğünde çoğu piç muhtemelen 99 oğlu vardı, şarkılara göre Ronard’ın 23 karısı vardı. Çocukların hiçbirisi babalarının tacını alamadı ve çiftçi,asker vb. oldular. İşte bu yüzden Fırtına Toprakları’ndaki halk binlerce yıl geçmiş olmasına rağmen hala kraliyet kanı taşıdığını ilan eder.
 • Erich VII Durrandon ‘Hazırlıksız Erich’
Kral Erich VII Durrandon ya da diğer adıyla Hazırlıksız Erich, Andal İstilası’nın başlangıcında yaşamış olan, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Erich ‘uzak diyarlardan gelen kavgacı yabancılar’la ilgilenmediğini söyleyerek kendi savaşı’na, Süt-Göz Justin’den Massey’s Hook’u geri almaya ve Kral Olyvar Yronwood’un akınlarıyla başa çıkmaya odaklandı. Andal’lar Vadi’yi fethederken öldü. Qarlton II onun torunudur.
 • Qarlton II Durrandon ‘Fâtih Qarlton’
Kral Qarlton II Durrandon ya da kendi deyimiyle Fâtih Qarlton , Andal İstilası sırasında yaşamış, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıdır ve Erich VII Durrandon’ın torunudur. Andallarla er meydanında çarpışan ilk Fırtına Kralıdır. Aynı zamanda, dört nesildir devam eden Massey’s Hook’un geri alınmasını bir yıllık kuşatma ve Son Massey Kralı Josua’nın şahsen katledilmesiyle gerçekleştirmiştir. Bu fetih, Togarion Bar Emmon’un Fırtına Toprakları Ordularını Massey’s Hook’tan atmasıyla iki yıldan kısa ömürlü olmuştur. Qarlton daha sonra Andal dargemilerinin Fırtına Toprakları’nda karaya çıkmaya başlamasıyla onlarla yüzleşmeye başlamıştır. Halefi Qarlton III’tür.
 • Qarlton III Durrandon
Kral Qarlton III Durrandon Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Babası gibi o da Andallarla savaşmıştır. Halefi, oğlu Monfryd V Durrandon’dur.
 • Monfryd V Durrandon
Kral Monfryd V Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Babası ve dedesi gibi saltanatı boyunca defalarca andallarla çarpışmıştır. Kutsal Andal Kardeşliğini, Yedi Küçük Krallık ve Savaşlordu’ndan oluşan ittifakı, Bronzkapı Savaşı’nda(Battle of Bronzgate) hayatı pahasına durdurmuştur.
 • Baldric I Durrandon ‘Kurnaz Baldric’
Kral Baldric I Durrandon ya da diğer adıyla Kurnaz Baldric, Fırtına Toprakları’nın Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralı’ydı. Andal İstilası sırasında, Andallar Öfke Koyu’nun bir kısmını ele geçirince, onların Yağmurormanı’nın tamamını ele geçirmesini önlemek amacıyla onları birbirine düşürmüş ve birbirlerine karşı dövüşmelerini sağlamıştır.
NOT: Söz konusu karakter ‘Blackadder’dan ‘Baldrick’ karakterinden esinlenilmiş olabilir.
 • Durran XXI Durrandon
Kral Durran XXI Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Ormanın Çocukları’nı tek bir sancak altına topladı. Yürekağacı Kardeşliği(Kutsal Andal Kardeşliği’ne zıt) Andallar’la Kara Bataklık Savaşı(Battle of Black Bog), Sisli Orman Savaşı(Battle of Misty Wood) ve Uluyan Tepe Savaşı(Battle of Howling Hill)’de karşılaştı.
 • Cleoden I Durrandon
Kral Cleoden I Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Andallara karşı üç Dorne’lu Kralla ittifak yaptı ve Slayne Nehri üzerinde Cesetyapan Drox’a karşı büyük bir galibiyet aldı.
 • Maldon IV Durrandon
Kral Maldon IV Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Kendine bir andal bakiresini eş olarak aldı. Bu evlilikten Durran XXIV doğdu.
 • Durran XXIV Durrandon ‘Melez Durran’
Kral Durran XXIV Durrandon ya da diğer adıyla Melez Durran Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Babası gibi kendine saf andal kanı taşıyan bir bakireyi eş aldı. Saltanatı sırasında Andal Savaşlordları, küçük krallıklar ve lordluklar olarak Fırtınatoprakları’ndan kız alıp verdi ve onlara bağlılık vererek kılıçlarını onlar için sallamaya başladı.
 • Ormund III Durrandon
Kral Ormund III Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Kraliçesi ile beraber Fırtınatoprakları halkının Eski Tanrıları bir kenara bırakıp Yedi İnanç’ına geçmesine önderlik etti.
 
 • Arlan I Durrandon ‘İntikamcı Arlan’
Kral Arlan I Durrandon ya da diğer adıyla İntikamcı Arlan , Bin Krallık Çağı’nda Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Topraklarını Karasu Koyu’ndan Mander Nehri’ne kadar genişletti. Arlan III’ün büyük dedesidir.
 
 • Arlan III Durrandon
Kral Arlan III Durrandon, Nehir Toprakları’nı fetheden, Durrandon Hanesi’nin Fırtına Kralları’ndandır. Arlan, Lord Roderic Blackwood’un bir kızıyla Kuzgunağacı Hol’ündeki büyük yürekağacının altında evlendi. Roderic, Humfrey I Teague’ye isyan ettiğinde, Arlan onu destekledi ve Roderick’le beraber Altı Kralın Savaşı(Battle of Six Kings)’nda nehir topraklarını Blackwood’lara kazandırdı, ancak Roderick savaş sırasında katledildi. Roderick’in varisi sadece sekiz yaşında bir çocuktu ve Arlan, Roderick’in kardeşlerine güvenmiyordu. Nehir Lordları Arlan’ın, Lord Roderick’in en büyük çocuğu Shiera Blackwood’a taç takması ve oğluyla yönetmesi fikrini reddetti. Bunun üzerine Arlan krallığı Fırtına Krallığı’na eklemeye karar verdi. Artık Fırtına Krallığı saltanatını Günbatımı Denizi’ne kadar genişletme şansına sahipti ancak Arlan’ın halefleri bunu gerçekleştiremedi.
 
 • Arrec Durrandon
Kral Arrec Durrandon, Nehir topraklarının zenginliklerini Demir Adalar’a kaptıran Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralı’dır. Aynı zamanda son Fırtına Kralı’nın dedesidir. Arrec, Nehirtopraklarını yöneten son Fırtına Kralıydı. Harwyn Zor-El,Demir Adalar Kralı: Demir Kral, dargemilerin değişkenliğini kullanarak nehirtopraklarını ele geçirdi. Arrec’in en büyük yenilgisi Güzelpazar Savaşı(Battle of Fairmarket)’nda oldu. Daha sonraları iki kez toprakları geri almayı denedi ama hep başarısız oldu.
 • Arlan V Durrandon
Kral Arlan V Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralı’ydı. Arrec’in oğlu ve Argilac’ın babasıdır. Arlan, nehirtopraklarını Hoare Hanesi’nden almayı denedi ama başarısız oldu.
 
 • Argilac Durrandon ‘Kibirli Argilac’
Argilac Durrandon, Durrandon Hanesi’nden bir Fırtına Kralıydı. Zamanında, Aegon,Tyrosh,Lys ve Myr ile saf alarak, Volantis’in Hegemonya’sını kaldırarak ‘Kanlı Yıllar’ı bitirmiştir.
 
Adalar ve Nehirler Kralı Harren Hoare, devasa kalesi Harrenhall’un inşaasını bitirmek üzereydi ve daha fazla fetih arıyordu. Argilac, Harren’dan korkarak Aegon’dan yardım istedi. Bir çoklarına göre amacı, kendisi ve Harren’ın topraklarının arasına bir çeşit engel koymaktı. İttifak’ın karşılığında, Aegon’a kızını önerdi. Aegon ise teklifi reddetti, kendi yerine en iyi arkadaşı -ve aynı zamanda söylentiler doğruysa üvey kardeşi- Orys’i önerdi. Bunun üzerine Argilac bu hareketi bir hakaret olarak algıladı ve Aegon’un elçisinin elini keserek Ejderha Kayası’na gönderdi, ve altına o meşhur sözleri yazdı:
O piçin alacağı tek eller bunlardır -İngilizce’de ‘el vermek’ evlenmek anlamına gelir. ‘Orys, Argella’nın elini istedi= Orys, Argella ile evlenmek istedi.’

Bunun ardından Aegon, sancaklarını ve kardeşlerini bir konsey için topladı. Konseyde alınan karar doğrultusunda Diyar’daki bütün Lordlara kuzgunlar yolladı ve Diyar’da sadece tek bir kral olması gerektiğini ilan etti. Diz çökenler topraklarını koruyacak, çökmeyenler ise yokedilecekti. Argilac, diz çökmeyi reddetti. Aegon, Karasu Koyu’nda karaya çıktıktan sonra, ‘Kral Eli’ Orys Baratheon ve kız kardeşi Rhaenyra Targaryen’i Fırtına Burnu’nu almaya yolladı. Bir takım aksiliklere rağmen Orys, Fırtına Burnu’na ilerlemeye devam etti. Kral Argilac, Harren gibi kalesinde ölümü beklemektense istilacıları şahsen karşılamaya karar verdi. Büyük bir fırtına sırasında, Orys’in ordularına saldırdı. Savaş sırasındaki büyük fırtınadan dolayı bu savaş ‘Son Fırtına’ olarak bilindi. Argilac’ın ordusu Orys’inkinin iki katıydı, ve bu ona ciddi bir üstünlük sağladı. Bu sırada ise Rhaenyra ve ejderhası Meraxes, onları durdurdu. Savaş sırasında Orys ile Argilac, karşı karşıya geldi. Teke tek mücadelede Orys Baratheon, Argilac Durrandon’u; Fırtına Burnu’nun Mimarı Durran’in soyundan gelen Durrandon soyadlı son Fırtına Kralı’nı katletti.

Ödül olarak, Aegon, Orys’e Argilac’ın kızını ve topraklarını verdi.

 • Lyonel I Baratheon ‘Gülen Fırtına’
Laughing Storm.jpg
Gülen Fırtına

Lyonel Baratheon, Baratheon Hanesi’nden çıkmış tek Fırtına Kralı’dır.

-Lyonel Baratheon’un sadece Fırtına Kralı olarak tanındığı dönem anlatılmıştır.

Aegon V’in saltanatı sırasında, Lyonel; Fırtına Burnu Lordu ve onun sadık bir hizmetkarı idi.(Nasıl olduğunu anlamak için Dunk ve Egg’in Hikayeler’ine bak.) Bu yüzden Aegon, Lyonel’in kızı ile en büyük oğlu ve Varisi Duncan Targaryen arasında bir nişan ayarladı.

Daha sonra ise, Duncan Targaryen, halk arasından çıkmış Eskitaş’lı Jenny adında bir kıza aşık olunca nişan bozuldu. Bu Lord Lyonel’in hanesinin onurunun hiçe sayıldığını düşünmesine neden oldu ve Lord Lyonel çok sinirlndi. Bunun üzerine Demir Taht’a olan bağlılığını bozdu ve kendini Fırtına Kralı ilan etti. Bunu küçük bir isyan takip etti. Bu isyanı bitiren kişi ise Kral Muhafızlar’ından Sör Uzun Duncan oldu.  Birebir bir dövüşte, Kral Lyonel’i yenmeyi başaran Sör Duncan, aynı zamanda Lyonel’in eski bir dostuydu.(Hala Dunk ve Egg’e bakmadın mı?!?!)

Kral Muhafızları’ndan Sör Duncan, Fırtına Kralı Lord Lyonel’e karşı!

Lyonel, tahta olan bağlılığını yineledikten sonra, Aegon V, kızı Rhaelle’yi, Lord Lyonel’in varisi Ormund Baratheon’a nişanladı ve Rhaelle’yi, Lord Lyonel’in ve Leydi Eşi’nin yanına yolladı.

Yorumlar