Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Fırtına Toprakları Tarihi 2. Kısım

Fırtına Toprakları Tarihi 2. Kısım

PAYLAŞ

Andallar Fırtına Toprakları’nda

İlk Andal dargemisi Dar Deniz’i geçtiğinde Fırtına Krallığı’nın başında Kral Erich VII Durrandon vardı. Tarih onu Hazırlıksız Erich olarak hatırlar. Kral Erich bu istilacılar ile ilgilenmediğini söyleyerek “başka bir kıtada yaşayan yabancıların kavgalarına bulaşmayacağını” söylemiştir. Fırtına Krallığı o dönemler meşguldü, Massey Kancası’nı Süt Göz Justin Massey’den geri alacaklardı. Aynı zamanda Dornelu kral Olyvar Yronwood’un akınlarını da durdurmaları gerekiyordu. Kral Erich yaşamı boyunca Andallar ile hiç karşılaşmadı. Onun döneminde Andallar henüz Vadi’yi fethetmek ile uğraşıyordu.
Torunu Kral Qarlton II Durrandon Andallar ile karşılaşan ilk Fırtına Kralı’ydı. Dört nesil süren savaşın ardından Fatih Qarlton adını alan Qarlton II, Massey Kancası’nı geri almış, Danseden Kaya’yı bir yıl süren kuşatma ve son Massey Kralı Josua Yumuşak Mızrak’ın öldürülmesiyle ele geçirir.
Fırtına Kralı kazandıklarını ancak iki yıl boyunca elinde tutabildi. Togarion Bar Emmon (Korkunç Togarion) adlı bir Andal savaşçısı Karasu Nehri’nin kuzeyinde kendi krallığını kurmuştu ancak Duskendale’deki Darklyn Kralı tarafından baskı altında bırakılıyordu. Güneydeki zayıflığı gören Togarion Josua Yumuşak Mızrak’ın kızıyla evlendi ve ordusuyla beraber Karasu Nehri’ni geçerek Massey Kancası’nda yeni bir krallık kurdu. Keskin Burun adlı kendi kalesini inşa etti, Danseden Kaya’dan Fırtınalılar’ı kovarak Josua’nın oğlunu bir kukla kral olarak tahta oturttu.
Fatih Qarlton’un ise Massey Kancası’ndan çok daha önemli sorunları vardı. Andallar gözlerini güneye çevirmişti, gemiler artık Fırtına Toprakları’nın kıyılarına çıkıyordu. Kalkanlarına, göğüslerine ve kaşlarının arasına yedi köşeli yıldız çizmiş savaşmaya aç adamlar Fırtına Krallığı’nın içinde cirit atıyordu. Geri kalan ömrü boyunca Fatih Qarlton sürekli savaştaydı. Aynı durum oğlu Qarlton III ve Monfryd V için de geçerliydi.


Andallar’ın Fırtına Toprakları’na gelişi

Fırtına Kralları altı savaşı kazanmıştı. Bunlardan en büyüğü Bronzkapı Savaşı’dır. Monfryd V Durrandon, yedi küçük kral ve savaşçı kabilelerin oluşturduğu Andallar’ın Kutsal Kardeşliği’ni hayatı pahasına yendi. Ancak dargemiler durmadan gelmeye devam etti. Savaşta ölen her Andal için gemiden beş tanesinin çıktığı söylenir. Kaybedilen ilk toprak Tarth oldu, onu Estermont izledi.
Andallar Gazap Burnu’na yerleşmeyi başardı ve yağmur ormanını ele geçirmeyi başardılar. Ancak Kral Kurnaz Baldric I Durrandon onları birbirine düşürdü. Kral Durran XXI ise beklenmedik bir şey yaparak, mağaralarda ve oyuklarda Çocuklar’ı aramaya başladı. Onlarda denizin diğer tarafından gelenlere karşı ittifak kurdu. Kara Bataklık, Sisli Orman ve Oyuk Tepe (nerede olduğu günümüzde maalesef bilinmemektedir) savaşlarında Yürek Ağacı İttifakı adını alan bu birliktelik Andallar’ı birkaç kez yendi ve Fırtına Krallığı’nı bir süre boyunca korudu. Ancak en beklenmedik ittifak Kral Cleoden I Durrandon ile üç Dornelu kral arasındadır. Beraber Taşmiğfer’in yakınındaki Slayne Nehri’nde Cesetçi Drox adlı Andal savaşçısı ve ordusunu yenmişlerdir.
Ancak Fırtına Kralları tüm zaferlerine rağmen istilacıları tamamen topraklarından atmayı başaramadı. Yendikleri Andal kralları ve savaşçılarının başları Fırtına Burnu’nun surlarını süslüyor olmasına rağmen, Andallar gelmeye devam ettiler. Ancak Andallar Durrandonlar’ı asla yenemedi. Fırtına Burnu’nu yedi kez kuşattılar ve yedisinde de kaybettiler. Yedinci kaybedişlerinin tanrılardan bir işaret olduğunu düşünen Andallar saldırmayı kesti.


Yedi köşeli yıldız ve Yedi Tanrı (Üst ortadan itibaren Baba, Savaşçı, Bakire, Yabancı, Yaşlı Kadın, Demirci, Anne)

Bir süre sonra iki taraf bir araya geldi. Kral Maldon IV ve oğlu Durran XXIV bir Andal ile evlendi. Andal savaşçıları Fırtına Krallarına diz çöktü ve lord ilan edildiler, Fırtına Lordları Andal kızlarıyla evlenirken, kendi kızlarını da Andallar’a vermeye başladılar. Diz çöküp yemin ettikleri için kılıçlarını bir kenara koydular ve barış içinde bir arada yaşamaya başladılar. Kral Ormund III ve kraliçesi önderliğinde Fırtına halkı eski tanrıları bırakıp Yedi İnancı’na geçti. Geçen yüzyıllar ile beraber iki ırk tek ırk haline geldi. Ormanın Çocukları ise unutuldu, yağmur ormanı ve Fırtına Toprakları’nı tamamen terk ettiler.
Durrandon Hanesi’nin en parlak zamanları bu dönemdir. Yüz Krallık Dönemi’nde Kral İntikamcı Arlan I krallığının sınırlarını Karasu Nehri’nden Mander’ın kaynağına kadar genişletti. Büyük torunu Kral Arlan III Karasu ile Üç Dişli Mızrak nehirlerini geçerek tüm Nehir Toprakları’nı krallığına kattı. Taçlı erkek geyikli sancak Günbatımı Denizi’nin kenarında dalgalanıyordu.
Arlan III’ün ölümüyle kaçınılmaz düşüş başladı. Bir isyan bastırılınca diğeri başlıyordu, küçük krallar ot gibi sağda solda ortaya çıkmaya başladı. Kaleler ve hisarlar sürekli kaybedilip geri alındı. Sonrasında Demir Adalar’ın Kralı Harwyn Sertel önderliğinde demiradamlar geldi. Fırtınalılar geri çekildikçe demiradamlar ilerledi. Dornelular Kemik Yolu’ndan çıkıp Hudutlar’a baskı uygulamaya başladı, Menzil Krallığı ise Fırtına Kralları’na kaptırdığı topraklarını geri almaya başladı.
Fırtına Krallığı kraldan krala, savaştan savaşa küçüldü. Kontrolsüz düşüş dehşet bir savaşçı olan Kibirli Argilac tarafından durduruldu. Geyiğe tacını tekrardan giydiren Argilac, krallığının şöhretini eski haline getirmek için çok çalıştı. Son Durrandon olan Argilac bunu ömrünün sonuna kadar sürdürdü. Ancak Ejderhakayası’nda yaşayan Targaryenler’i güçleri sürekli artan demiradamlara karşı kalkan olarak kullanmak isteyişi büyük bir hataydı. Eski bir atasözü bir ejderhayı asla kuyruğundan tutma der. Kibirli Argilac tam olarak bunu yaptı, hatası Aegon ile kız kardeşlerinin gözlerini batıya çevirmesine neden oldu.
Aegon, Karasu Nehri’nin ağzında fetihlerine başladığında, yanında siyah saçlı, siyah gözlü Orys Baratheon adında bir adam vardı.

Yorumlar