Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Fısıltılı Orman Muharebesi

Fısıltılı Orman Muharebesi

PAYLAŞ

Fısıltılı Orman Muharebesi

Robb Stark, Walder Frey ile yaptığı anlaşmanın sonucunda Nehir Toprakları’nın batısına geçmeyi başarır. Bu sırada Lannister kuvvetlerinin birisi Jaime liderliğinde Nehirova’yı kuşatmaktadır, diğer kuvvet ise Yakut Geçidi’nde bekleyen Tywin Lannister’a aittir. Robb dedesinin kalesi olan Nehirova’yı kurtarmaya karar verir fakat Tywin Lannister tarafından arkadan vurulacağının da bilincindedir.

Bu yüzden Tywin’i kandırmak için bir şaşırtmaca yapmaya karar verir. Ordusunun piyadelerden oluşan 16.500 kişilik büyük kısmını Roose Bolton’ın komutasına bırakan  Robb Stark, 3.500 kuzeyli ve 3.500 kişilik frey ordusu ile birlikte Nehirova’ya doğru harekete geçer. Ordunun büyük kısmının Roose’a verilme sebebi; Tywin gibi zeki bir adamı kandırmanın zor olmasından kaynaklanmaktadır. Robb, ordusunun büyük kısmını Roose’a vererek Tywin’e, komutanın Roose değil de Robb’un kendisi olduğunu düşündürmeye çalışmaktadır.

Ordusunun büyük bir kısmını Roose’a emanet eden Robb, yarısından çoğu süvarilerden oluşan 7.000 kişilik ordusu ile Nehirova’ya doğru harekete geçer. Her şeyi aceleye getiren Jaime, bu sırada ordusunu üç kola bölerek Nehirova’yı bir an önce almanın peşindedir (ordusunu üçe bölmesinin sebebi ise Nehirova gibi üçgen bir kalenin yalnızca 3 koldan saldırınca alınabilmesinden kaynaklanmakta).

Ancak Jaime’nin kuşatma sırasında etrafı kolaçan eden gözcüleri Robb Stark’ın en yakın danışmanı ve Catelyn Stark’ın amcası olan Brynden Tully tarafından öldürülür, böylece Jaime’nin kuzey ordusunun üzerine geldiğinden haberi olmaz.

Gözcüler halledildikten sonra Robb Stark planını yürürlüğe koymaya başlar, Fısıltılı Orman denilen bölgeye Tully sancaklı yüze yakın asker yerleştirir, bu askerler Jaime Lannister’ın dikkatini dağıtmak ve onları ormana çekmekle görevlidir. Tully sancaklarını gören Jaime ormandaki birliğin sayısının az olduğunu fark eder ve yaklaşık 3.000 kişiden oluşan ordusuyla ormana dalar.

Tam bu noktada Robb’un gizlice ormana yerleştirdiği okçular Jaime Lannister’ın ordusunu ok yağmuruna tutar. Batıdan Robb, kuzeyden Rickard Karstark, doğudan Lord Mallister ve İrijon Umber ormanın içine süvarilerle girer ve Jaime Lannister’ın tüm ordusunu mızraktan geçirir. Savaşın sonunda Theon Greyjoy, öldürülen her kuzeyli askerin başına 10 Lannister askerinin öldürüldüğünü söylemiştir.

Esirler

Savaşın sonunda birçok Batılı lord Robb Stark tarafından esir alınmıştır, esirler arasında en önemlisi ise Lannisterlar’ın kumandanı Jaime Lannister olmuştur. Savaş sırasında Jaime Lannister, neredeyse Robb’u öldürecek kadar ona yaklaşmıştır fakat ilk önce Daryn Hornwood Robb’a kendisini siper ederek hayatını kaybetmiştir, ardından aynı şekilde Torrhen Karstark ve Eddard Karstark kardeşler de Robb’u korumak için kendi canlarını feda etmişlerdir.

Savaşta esir düşen diğer önemli Batılı lordlar ise Quenten Banefort, Tytos Brax ve Gawen Westerling’dir, aynı zamanda henüz küçük yaşta olsa da Willem Lannister da savaş sonunda esir alınmıştır.

Yorumlar