Ana sayfa Dizi / Film Fringe Tanıtım

Fringe Tanıtım

PAYLAŞ

FRINGE

IMDB Puanı: 8.5 Tür: Bilim-kurgu, Dram, Gizem

627 nolu uçaktaki herkesin gizemli bir şekilde eriyerek ölmesi üzerine olayı kapsamlı bir soruşturmaya çeviren FBI, bu işi çözmesi için bir ekip kurar. Ekibin atılgan ve zeki ajanı Olivia Dunham, bu saldırı ile ilgili ne kadar bilgiye ulaşırsa ulaşsın, sonuç olarak hep aynı isime çıkmaktadır: Walter Bishop.

Soldan sağa: Nina Sharp, Philip Broyles, Peter Bishop, Olivia Dunham, Walter Bishop, Astrid Farnsworth
Fringe Ekibi: Nina Sharp, Philip Broyles, Peter Bishop, Olivia Dunham, Walter Bishop, Astrid Farnsworth

Zamanında devlet adına çok gizli bilimsel deneyler yapmış, Sınır-Bilim adıyla da bilinen, ışınlanma, paralel evrenler ve süper askerler üretme gibi çılgın projelerde çalışan bir bilim insanı olan Walter Bishop. Laboratuvarda bir asistanı öldükten sonra 3-5 tahtası eksilmiş olarak bir akıl hastanesine kapatılan dahi bir bilim insanıdır. Bu bilim insanını içeriden çıkarıp olayı çözmek için yardım almak isteyen Dunham’ın önünde ise bir engel vardır: Sadece çekirdek aile üyeleri onu hastaneden çıkarabilmektedir.

Mecburen Dr. Bishop’un kaçak hayatı yaşayan oğlu, Peter Bishop’u bulup ikna ederek(!) ülkeye geri getirip onun kontrolünde Walter’i hastaneden çıkarırlar. Bu ekip ile Ajan Dunham, bu çılgın olayı çözdükten sonra bir şeyi fark ederler: Bu karşılaştıkları gizemli dava, sadece bir başlangıçtır. Düzen adı verilen bir örgüt, korkunç deneyler yapıyor ve sanki bütün dünya onların laboratuvarıymış gibi hareket ediyorlar.

maxresdefault (2)

Eğer zihnini imkansıza açarsan, belki orada gerçekleri bulabilirsin.

Kafadan kontak bir bilim adamı, onun en az onun kadar zeki fakat aklı başında oğlu ve iki FBI ajanından oluşan FRINGE ekibi, X-Files’tan fırlamışcasına olaylar, telepati, zaman yolculuğu, genetik modifikasyonlar ve hatta paralel evrenlere kadar, aklınıza gelebilecek gizemli her şey ile ilgileniyor. Her karşılaştıkları olayla birlikte soruları da artıyor.

Bu deneyleri kim yapıyor? Amaçları ne? Düzen nedir? Her olayda arka planda farkettikleri gizemli gözcü kim?

2008 yılında Fox kanalında yayınlanmaya başlamış, 5 sezon ve toplam 100 bölüm süren Fringe, 2013 yılında final yapmasına rağmen hala izlenilmeye devam etmektedir. Yaptığı final ile en az diğer J.J Abrams dizileri kadar eleştirilse de, gizem ve bilimkurgu konusunda yine Abrams tecrübesini konuşturmuş. Akıllardan kolayca çıkmayacak bir numaralı bir yapıt ile karşı karşıyasınız.

Fragman: 

Yorumlar