Ana sayfa Dizi / Film Fringe Dizisinde Gördüğümüz Semboller Nedir, Kimdir?

Fringe Dizisinde Gördüğümüz Semboller Nedir, Kimdir?

PAYLAŞ

Fringe Dizisindeki Merak Uyandıran İşaretler

Bilim-kurgu seven her insanın en az bir kere uğradığı duraktır Fringe. İnsanın akıllarını zorlayan bilimsel deneyler, gizemli olaylar, ve bütün bu sınırları zorlayan olayları engellemeye çalışan bir grup FBI ajanı. Diziyi izlerken bazen kendimizi kaptırıyoruz farketmiyoruz ama, bir kez de olsa dikkatimizi çekmiştir her bölümde en az 1-2 kez karşımıza çıkan elma, 6 parmaklı el, denizatı gibi simgeler var ve bunlar nedir hacı, ne anlama geliyor diye sorgulamışızdır. J.J Abrams’i az da olsa tanıdıysak, hepsinin bir anlamı vardır dedik ve araştırdık. Süpriz olmadı ki, evet hepsinin bir manası var. Dikkat edin, yazının devamı büyük SPOILER’lar içerir, diziyi bitirmeden okumanızı tavsiye etmem. Eğer bitirdiyseniz veya spoilerlardan çekinmiyorsanız, fasten your seat belts.

1) Elma600px-appleglyph

“Insanlık bütün kötülüklerin anasıdır.” -Principia Discordia [3:14]

Dikkatli bakarsanız, elmanın tohumlarının olması gereken yerde embriyolar var. Elma, çoğu mitolojide kaosun simgesidir. Burada da elma kaosun (discordia) simgesi olabilir. Böylece, kaosun içinde doğan insanoğlunu simgeliyor olabilir.

Bir diğer açıdan bakarsak, Adem ve Havva’ya gönderme de olabilir; cennetin iki çocuğu, kutsal elmadan aldığı ısırıklarla yeryüzünde ölümlü yaşamla cezalandılan iki insan; elmanın birer yarısını oluşturuyor. Tıpkı yeryüzünde de karı-koca olup birbirini tamamladıkları gibi.

 

2) Kelebek600px-butterflyglyph

Kelebeğin anatomisini bilmeyenler için hızlı bir özet geçelim, kanatlarında kemik yoktur kelebeğin. Fakat bu X-ray görüntüsünde kelebeğin kanatlarında falankslar (el parmak kemikleri) bulunmakta. Kelebeğin tam ortasını incelersek eğer İsa Mesih’e sembolik olarak benzeyen bir figürü de görebiliriz. Ek olarak, bir kelebeğin kanat çırpışının ne kadar etkili olacağını hepimiz biliyoruz (bkz: Kelebek Etkisi) ve dizinin omurgasının bu olay üzerine kurulması da kelebeği önemli bir sembol haline getiriyor.

 

600px-flowerglyph3) Çiçek

Çiçeğe yakından bakarsak, yapraklarının bazıları yusufçuk kanatlarından oluşuyor. Her bir kanat sıraya dizilirse bir yusufçuğun kanat evrimini anlattığını görebiliriz. Ayrıca diğer tüm papatyalar gibi merkezi simetrik spiraller oluşturarak, Fibonacci dizisine uygun şekilde görünüyor. Buna ek olarak oluşan şekil Mandelbrot Set adlı karmaşık analiz kümelerinden birinin aynısı. Doğanın matematik ile olan uyumunun bir gösterisi. Yazının burasında ilk kez gördüğümüz fibonacci dizisini, diziyi izleyenlerin de bileceği üzere J.J Abrams’in ne kadar sevdiğini hepimiz biliyoruz.

 

4) Kurbağa

600px-frogglyph

Halüsinatifler… Ağaç kurbağalarının birincil savunma mekanizması. Kurbanı acılar içinde bırakan, ve bazen gerçekten bile daha gerçekçi halüsinasyonlar yaratan bir savunma. Tanıdık geldi mi? (bkz: 1×09 The Dreamscape)

Ayrıca yunan alfabesinin 21. harfi olan Phi (Φ ) kurbağanın sırtında görmekteyiz. Fi harfi, 1.6180339887… diye devam eden bu sayı, Fibonacci’nin altın oranında büyük öneme sahiptir. Doğada sıkça karşımıza çıkan altın oran, insanlar tarafından da yıllar boyu kullanılmış, Keops piramitlerinde olduğu gibi.

 

 

5) El600px-handglyph

Diğer tuhaf çizimlerin aksine, genelde çoğu izleyici bu ayrıntıyı kaçırır. Çünkü ekrana çıkan el çok alışagelmiş bir sembol olduğu için parmakları sayma gereği duymayız. Ama bu sefer saymamız gerekli; çünkü bu elde 6 parmak var. Evet, o serçe parmağının yanında gördüğümüz parmak fazlalık oluyor.

Elin sadece bu şekilde görünmesine ek olarak, 1. sezonun son 5 bölümünde serçe parmağın hemen altında sütun şeklinde bir artifact görünüyor (bkz: 3. sezon)

Ek olarak, ilk insanların 6 parmaklı olduğuna dair bulgular olduğu söyleniyor, insanlığın atalarına veya kendi türümüzü değiştirmemize (yine 5. sezona bir gönderme)  yönelik bir gönderme de olabilir. 

 hornglyph

6) Boynuz

Her ne kadar denizatı kuyruğuna benzese de, aslında bir boynuza bakıyoruz. Yine altın oran var, ve fibonacci spirali şeklini almış bir boynuz, 1.6180339887… sayısı boynuzun üstüne kazılı görünmekte. Diğerlerinden pek farklı bir işaret yok boynuzun üstünde, zaten çok da sürekli ortaya çıkan bir işaret değil.

 

 

600px-leafglyph

7) Yaprak


Yaprağın üzerinde bir üçgen, daha ziyade bir Delta (Yunan Alfabesinin 4. Harfi) işareti bulunmakta. Ayrıca Pilot bölümde de karşımıza çıkmıştır Massive Dynamic Lab. Içinde.

Alpha, Beta, Gamma ve Delta dalgaları aynı zamanda bilincimizi ve bilincaltımızın aktifliğini gösteren dalgalardır. Delta dalgaları bunların arasında derin uyku, hipnoz, astral seyahat ve lüsid rüyalanma evresinde sıkça salınım gösteren dalgalardır. Walter’in da bu olaylarla ilgili birçok deneyi olduğunu da dizide görmek pek şaşırtıcı değil.

Ayrıca Walter’in halüsinatif ilaçlarında kulandığı Salvia yaprağıyla ilişkili de olabilir, Ayrıca eşkenar üçgen her zaman bir dini inanışın da simgesi de olmuştur: “Her şey tanrı içinde, tanrı da benim içimde.”

 

600px-seahorseglyph

8) Denizatı

Denizatının gövdesine dikkatlice baktığımızda Fibonacci spiralini ve altın oranı temsil eden bir çizimle karşılaşıyoruz. Ve yine kuyruğu da fibonacci spirali şeklinde kıvrılıyor.

Yine aynı altın oran işaretine bakarsak her bir spiral 6’ya benziyor, 3 kez karşılaştığımız bu 6 666’ya, şeytanın simgesine gönderme olabilir.

Beynin temporal lobunda bulunan, hafıza ve yön bulmada önemli bir rolü olan hippocampus bölgesi aynı zamanda latincede denizatı anlamına da gelmektedir. Aynı zamanda Walter’in hafızasının eksik olmasının sebebi de hippocampus’unden 3 bölgenin cerrahi olarak alınmasıdır.

 

yellowdots9) Sarı Noktalar


Gel gelelim sarı noktalara. Bütün bu simgeler çıktığı yetmezmiş gibi, her simgenin bir tarafında bir sarı nokta bulunmakta, ve yine tahmin ettiğimiz gibi bu noktalar öyle rastgele oluşmamakta. Her simge ve nokta kombinasyonu bir harfi temsil etmekte, ve her bölümde bir şifre oluşmakta. Şifreler çok fazla olduğu için bu yazıya ekleyemedim, bu linkten okuyabilirsiniz.

Yorumlar