Ana sayfa Middle Earth Filmler Frodo’nun Düştüğü Korkunç Mekan: Ölü Bataklıklar

Frodo’nun Düştüğü Korkunç Mekan: Ölü Bataklıklar

PAYLAŞ

Bu yazımızda Frodo, Sam ve Gollum’un geçtiği Ölü Bataklıklar‘dan bahsedeceğiz.Ölü Bataklıklar, Sauron’un mekanı olan Mordor‘un kuzeybatısında, Kara Kapı‘nın açıklıklarında bulunan bir vadidir. Tamamen bataklıktır ve ölülerle doludur.

Joan Wyatt – Ölü Bataklıklar

İkinci Çağ’ın sonunda İnsan, Elf ve Ork orduları bu bölgede ölümüne savaşmış ve düşman yenilgiye uğratılmıştır. Bu savaş “Son İttifak Savaşı” olarak geçmektedir. Bu savaşta birçok önemli kayıp verilmiştir. Gil-Galad, Elendil, Amdír, Oropher gibi krallar ve binlerce savaşçı bu bölgede hayatını kaybetmiştir. Dagorlad olarak anılan bu yerin bir kısmı ölülerin çürümüş bedenleri yüzünden bataklığa dönüşmüş ve Ölü Bataklıklar olarak anılmıştır.

Üçüncü çağda ise Gondor kralı Ondoher, Ölü Bataklıklar‘da Araba Sürücüleri olarakta adlandırılan doğulu Rhûn askerleri tarafından saldırıya uğramış ve Kara Kapı‘ya kadar çekilmek zorunda bırakılmıştır. Gondor Kral Ondoher burada oğullarıyla birlikte katledilmiştir.

İkinci Eärnil tarafından başlatılan Ordugah Savaşı’ndan kaçan Araba Sürücüleri, Ölü Bataklıklar‘a gitmiş ve bataklıkta ölmüşlerdir.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Uzatılmış Versiyon – Ölü Bataklıklar
Ölü Bataklıklar – Carlotta Novello

Emyn Muil‘in sivri kayalıklarında yönlerini bulmaya çalışan Sam ve Frodo kaybolurlar, en sonunda Gollum tarafından bulunurlar. Gollum başta yüzüğü ele geçirmeyi dener ve başarısızlıkla sonuçlanır. Ardından Frodo ve Sam Gollum’u esir alırlar. Frodo, Gollum’un acınası halini görünce onu öldürmemeye karar verir ve kendisi üzerine Gollum’a bir yemin ettirir. Gollum da Frodo’nun yaptığı bu hareket sonucunda onları Emyn Muil’den çıkarır ve Ölü Bataklıklar‘a götürür. Ölü Bataklıklar‘da yön bulmak çok zordur ve bir yolu olmadığı düşünülür. Ölü Bataklıklar‘dan geçmenin bir yolu olmadığını düşündükleri için Ork orduları fersahlarca öteden dolanırlardı. Fakat Gollum daha önceden keşfedip geçtiği bir yoldan Frodo ve Sam’i geçirdi. Ayrıca Frodo Ölü Bataklıklar’da bataklığın içine bakmış ve etkisine kapılmıştır.

Kaynaklar:

  1. Tolkien Gateway
  2. Wikizero
  3. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yorumlar