Ana sayfa Oyunlar World Of Warcraft Frostwolf Klanı’nın Chieftain’i Durotan

Frostwolf Klanı’nın Chieftain’i Durotan

PAYLAŞ

İlk Zamanlar

Durotan, Birinci Savaş’ın öncesindeki yıllarda, Frostwolf Klanı’nın şefi Garad’ın varisiydi. Nagrand’daki Kosh’harg festivalinde Blackrock Clan’ının Orgrim adlı Orc’uyla tanıştı, Orgrim Telkar Doomhammer’ın oğluydu. İkili farklı klanlara bağlı olmalarına rağmen hemen arkadaş oldular. Ayrıca Durotan, atalarının isteği üzerine bir Shaman ve klanının şefi olup olamayacağını öğrenmek için ”kutsal dağ” Oshu’gun’a götürüldü, maalesef atalarını göremedi, yine de onların orada bir yerde olduğunu biliyordu.

header_blizzcon_movie_durotan_doomhammer
Durotan ve Orgrim

Terokkar Forest’ta birbirleriyle yaptıkları yarış sırasında Orgrim ve Durotan öfkeli bir ogre tarafından saldırıya uğradında , Restalaan tarafından yönetilen bir Draenei avcı grubu yetişmeseydi ölebilirlerdi. Klanlarına haber yolladıktan sonra Restalaan iki Arkadaşı Telmor’a götürdü ve onların Draenei lideri Prophet Velen tarafından yemeğe çağrıldıklarını bildirdi. Halklarının hikayelerini tartıştılar hatta Durotan o gün Orgrim’le, Orc ırkının yüzyıl içerisinde Draenei hakkında bildiklerinden daha fazla şey öğrendiklerini belirtti.

Klanına döndükten sonra Durotan, Draka adında genç bir Orc’la tanıştı. Durotan ilk görüşte aşık olmuştu hatta Draka’nın, klanının bir üyesi olacağını düşünmemişti. İlk başlarda reddedilmesine rağmen sonunda çift evlendi.

Bir süre sonra Durotan’ın babası Garad, Gronn ve Ogrelere karşı olan bir savaşta öldü ve Durotan Frostwolf Klanı’nın Chieftain’i oldu. Kısa bir süre sonrada Orc’ların manevi lideri ve Shadowmoon Clan’nın şefi Ner’zhul, klan şeflerini ve Shaman’ı Oshu’gun’a çağırdı. Ner’zhul,eğer Draenei’lerin Orc halkının düşmanı olduğuna inanırlarsa, ataların onlara gözükeceğini söyledi. Bu, Eredar lordu ve Sargeras’ın sağ kollarından biri olan Kil’jaeden tarafından itinayla hazırlanmış bir planın parçasıydı. Kil’jaeden çok uzun bir zaman boyunca, Draenei’leri öldürmek için Burning Legion’a liderlik etti çünkü Sargeras geldiğinde -onlara göre ihanet edip,kaçmışlardı ama bu arayışında onların sadece önceden bulundukları yerlerin izlerini buldu.

 

Durotan, Ner’zhul tarafından, Oshu’gun yakınlarında Velen tarafından yönetilen bir grupla buluşması için gönderildi. Velen, orada bulunan ataların ruhlarına neyin rehberlik ettiğini açığa çıkarttı, 25.000 yıl önce Argus’ta Draenei’lere yardım eden ve ölmek üzere olan K’ure adında bir Naaru. Bu buluşma şüphe ve Orc’ların belli olan düşmanlığıyla gerçekleşti ve Frostwolf Klanı’nın Shaman’ı Drek’Thar, Velen’e kâfir dedi. Velen’i ve grubunu Ner’zhul’a getirilmesi emirlerine karşın Durotan onları bırakmaya karar verdi çünkü esir olmaya razı olan birini almanın onurlu bir şey olmadığını belirtti.

Warcraft wow warcraftmovie durotan forthehorde
Savaşta Restalaan’nın orduları tarafından yenilgiye uğratıldıktan sonra Frostwolf Shaman’ı ruhlarla bağlantılarının kesildiğini anladı. Durotan ve Draka, atalarının Ner’zhul’a söylediği gibi bunun sadece bir savaş olmadığını ve bir şeylerin gerçekten ters gittiğinin işareti olarak algıladı. O anda Orc’lar, Ner’zhul’un çırağı hırslı Gul’dan’nın rehberliğiyle Warlock büyüsünün yolunda yürümeye başladı . Resmi vaziyete karşı gelip kendisine dikkat çekmek istemeyen Durotan, Drek’Thar’a ve Shaman’larına Warlock eğitimi almaları için izin verdi.

Gul’dan’nın ihanetiyle klanlar First Horde adı altında birleşti ve Durotan’nın içinde bulunduğu birkaç klan Chieftain’i Warchief pozisyonuna gelmek için çabaladı. Ancak en gözde aday savaşa aç olan, Blackrock Klanı’nın şefi Blackhand’di. Blackhand’in, Gul’dan’ın kuklası olduğunu kimse bilmiyordu.

Orgrim tarafından verilen bilgiyle Blackhand, Durotan’a Frostwolf Klanı’nın toprakları yakınında bulunan Telmor şehrini kuşatmasını emretti. Restalaan’nın kanatları altında bir çocukken Durotan bir bekçinin,ormanın zemininden yeşil bir kristal çektiğini gördü. Bu kristalin adı Leafshadow’du ve içine şehri ogrelerden, gronnlardan ve dış tehditlerden saklı tutması için illüzyon yapılan bir Ata’mal kristaliydi. Orgrim Blackhand’e, Durotan’nın çok iyi bir hatırlama yeteneğinin olduğunu ve illüzyonu etkisiz hale getirecek büyüyü hatırlayabileceğini söyledi. Durotan istemeden olsa da yaptı ve böylece Horde Telmor’a girip şehri yağmaladı ve bulabildikleri herkesi öldürdüler . Restalaan’da Durotan tarafından öldürüldü.

Draenei başkenti Shattrath’a olan saldırıdan kısa bir zaman önce Gul’dan klanları , adını Throne of Kil’jaeden koyduğu şimdiki Hellfire Peninsula’da olan dağa, Kil’jaeden’nin ”hediyesi” olan Mannoroth’un kanını paylaşmak için çağırdı. Durotan ve Orgrim , yaranmaya çalışan Ner’zhul’un uyarısıyla kanı içmeyi reddettiler ve bu olay Gul’dan’nın ikisinden şüphelenmeye başlamasına neden oldu.

Shattrath’ın düşüşü ve Kil’jaeden’in kayboluşundan sonra Horde savaşmak için başka düşman bulamayınca kendi içinde savaşmaya başladı . Bu süreç içerisinde Gul’dan rüyalarında, Dark Titan’nın hükmettiği İnsan büyücü Medivh tarafından ziyaret edildi. Medivh, Gul’dan’a bir geçit kurmasını buyurdu ve birlikte Dreanor’la Medivh’in dünyası arasında büyük bir portal açabileceklerdi. Durotan, Horde liderliğine karşı geldiğini dile getirmeye devam etti . Horde, Azeroth’u ezip geçtikten sonra Gul’dan, Durotan’ı ve klanını sürgün etti.

Başlarına gelenlerı kabullenen Durotan ve Frostwolf Klanı,Azeroth Krallığı’nın uzak doğusundaki Alterac Mountains’deki saklı bir vadiye yerleştiler.Birinci Savaş boyunca orada yaşadılar. Oradalarken Drek’Thar, Warlock yolunu unuttu ve ruhların yardımını kazanıp şamanlığa döndü.Onun yardımı, Frostwolf’ların ev olarak adlandırdıkları acımasız topraklarda paha biçilemezdi ve ayrıca bahar erimelerinin başlamasıyla kampa sel basmamasını sağladı.Üstelik o vadide yaşayan beyaz kurtlara yardım ettiler.Birinci Savaş’ın sonlarına doğru Durotan’ın eşi ve en güvenilir destekçisi Draka oğlunu yani Durotan’nın varisini doğurdu, sonradan Thrall diye bilinen Orc’u. Mirasının yaşamaya devam etmesini istediği için Durotan risk aldı ve kötü Gul’dan’a karşı faaliyet başlattı. Ardından onunla direnecek tek Orc’un yanına gitti, Orgrim Doomhammer.

Bu arada Doomhammer Blackhand’i öldürmüş, Horde’un Warchief’i olmuştu ve Durotan’la Draka’yı kampında karşıladı. Durotan bildiği herşeyi anlattı, Gul’dan’ı, Shadow Council’i ve şeytani anlaşmayı. Doomhammer, Gul’dan’a karşı Durotan’ın yanında olacağına yemin etti ancak savaşçılarının ve Durotan’nın iyiliği için onları güvenli olduğunu düşündüğü bir yere gönderdi. Sonradan anlaşıldı ki Doomhammer’ın savaşçılarının birkaçı Gul’dan’ın ajanıydı ve biri Durotan’la Draka’ya ”güvenli sığınağına” eşlik etmişti.

Gul’dan’ın ajanı, suikastçıları, Frostwolf şefini ve eşini öldürmek için çağırmıştı. Durotan en azından aralarından birini öldürmeyi başarmıştı ancak devam edemeyecek kadar ciddi yaralanmıştı. Çocuğunu tutamasın diye kolları kesilmişti ve Durotan kanlar içinde yavaşça öldü.

warcraftmovie wow warcraft warcraftmovie durotan

 

Mirası

Durotan, Alterac Vadisi’ndeki Rock of Durotan diye bilinen anıtın altına gömüldü. Anıtta şunlar yazmaktadır :

Burada Durotan yatıyor Frostwolf Klanı’nın İlk Chieftain’i ve bizim onurlu Warchief’miz Thrall’ın babası. Aramızdaki en cesur olandı halkımızın köleleştiğini görmek isteyenler tarafından ihanete uğradı. Durotan hayatını,belki biz özgür oluruz diye verdi. Onu onurlandırmaya devam ederiz ve mirası oğlu aracılığıyla bizlere devroldu.

Rock of Durotan

Thrall, Durotan’ın ölümünden sonra kurtuldu,insan subay Aedelas Blackmoore tarafından bulundu ve gladyatör ve köle olarak yetiştirildi.Sonunda kaçmayı başardı, Drek’Thar’dan Şamanlık eğitimi aldı ve halkının özgürlüğü için liderlik etti böylece onları şeytani yozlaşmadan kurtardı ve Orc’ların ne insanlar ne de şeytanlar tarafından yani hiç kimse tarafından köleleştirilmeyeceğine yemin etti. Thrall, Doomhammer’ın ölümünden sonra Horde’un Warchief’i oldu. Kalimdor’a olan akına liderlik ettikten ve Battle of Mount Hyjal’da savaştıktan sonra, Thrall ve halkı Barrens’ın doğusuna yerleşti,en azından Dreanor’un parçalanmasından itibaren ilk defa bir yeri ele geçirdiler.Yeni krallığına,öldürülmüş babasını onurlandırmak için Durotar adını verdi.

Yorumlar