Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin G.R.R. Martin Kış Rüzgarları Hakkında Konuştu

G.R.R. Martin Kış Rüzgarları Hakkında Konuştu

PAYLAŞ

kış-rüzgarları-ana-görsel

Kış Rüzgarları tamamlanmadı.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı G.R.R. Martin bugün blogundan yaptığı bir açıklamada serinin bir sonraki kitabı Kış Rüzgarları’nın akıbeti hakkında konuştu. Bu haber serinin takipçilerini çok üzecek, bir o kadar da kızdıracağa benziyor. Bakalım Martin neler demiş..

İnanın bana, bu sözleri yazmak bana zevk vermiyor. Hayal kırıklığına uğradınız, ve yalnız değilsiniz. Editörlerim ve yayımcılarım hayal kırıklığına uğradı, HBO hayal kırıklığına uğradı, distribütörlerim hayal kırıklığına uğradı, yabancı yayımcılar ve çevirmenler hayal kırıklığına uğradı… Fakat muhtemelen kimse benden daha fazla hayal kırıklığına uğramış olamaz. Aylardır hiçbir şeyi “Kış Rüzgarları’nı 2015’in son gününden önce bitirdim ve yayımcıya teslim ettim.” diyebilmek kadar istemedim.

Fakat kitap tamamlanmadı.

Ve yarın veya gelecek hafta bitecek gibi de görünmüyor. Evet, birçok kısmı yazıldı. Yüzlerce sayfa; düzinelerce bölüm. Şu ‘hiçbir şey tamam değil’ haberleri çok fazla. (ve hepsi görmezden gelmeyi öğrendiğim genel saçma internet gazeteciliği.) Fakat hala yazacak çok şey var, hala aylarca sürecek bir işim var.. Ki o da işler iyi giderse ilham gelirse.. Bazen iyi gidiyor, bazense gitmiyor. Hala yazılacak bölümler ve tabii ki; yeniden yazılacak bölümler var. Ben her zaman birçok yeri yeniden yazarım, bazen sadece üstünden geçmek için, bazen ise büyük yeniden yapılandırmalar için.

kış rüzgarları1

Keşke sadece “Üzgünüm beyler ve bayanlar, hala yazmaya devam ediyorum.” deyip geçebilsem. “Hazır olduğunda hazır olacak.” Benim yaptığım şey, ne eksik ne fazla, şeye kadar; pekala, sonsuza. Ama Game of Thrones’un altıncı sezonu yaklaşıyor, ve yeni gelecek bir sürü bilgi isteniyor. Kurallarımı yıkıp birazcık daha fazlasını söyleyeceğim, çünkü bu benim yüzlerce okuyucumun, belki binlerce veya onbinlerce. Ve hepsi “spoilerlar” sorusu hakkında endişeliler çünkü dizi yaklaşıyor ve dizide, kitaplarda daha görülmemiş olaylar yaşanacak.

Yayımcılarım ve ben bu endişenin tabii ki de farkındayız. Bunu geçen baharda tartıştık ve dizinin beşinci sezonu gelirken bir plan hazırladık. Hepimiz altıncı kitabın dizinin altıncı sezonundan önce yayınlanmasını istedik. Dizinin Nisan’ın başlarında geri döneceğini varsaydık ki, bu da kitabın en son Mart’ın sonlarına doğru yayımlanması demekti. Bunun olması için yayımcılarım bana Ekimin sonundan önce kitabın taslağının kendilerinde olmasının gerektiğini söylediler. Bu bana gayet yapılabilir bir iş gibi gözüktü… Mayıs’ta.
Böylece ilk teslimi tarihi geldi: Cadılar Bayramı

Maalesef, yazma işi beklediğim kadar iyi gitmedi. Beni seyahatlerim, blog gönderilerim, diğer projelerle uğraştığım için, Cocteau veya her neyse için suçlayabilirsiniz, belki her birinin ayrı bir etkisi olmuştur… Yaşımı suçlayabilirsiniz, belki onun da bir etkisi vardır… Fakat gerçeği söylemek gerekirse, bazen yazım işi iyi gider bazen gitmez, ve bu benim için yirmili yaşlarımdan beri doğru. Ve yaz geldiğinde, iyi günlerimden çok kötü günlerim oldu. Ağustos sıralarında, gerçekle yüzleşmek zorundaydım: Cadılar Bayramı’nda hazır olmayacak. Bu gerçeğin size beni nasıl bir bunalıma soktuğunu anlatamam.

kış rüzgarları2

5 Sezonu izlemeyen veya 5 kitabı okumayan okumasın!

Sadece düşünün, Mago, Irri, Rakharo, Xaro Xhoan Daxos, Pyat Pree, Pyp, Grenn, Ser Barristan Selmy, Queen Selyse, Princess Shireen, Princess Myrcella, Mance Rayder, ve Kral Stannis. Hepsi dizide ölü ve kitapta hayatta. Bunlardan bazıları kitapta da ölecek elbette. Evet, fakat hepsi değil, bazıları başka zamanda başka şekilde ölecek. Balon Greyjoy ise madalyonun diğer yüzü, kitapta ölü ama dizide hala yaşıyor. Onun kardeşleri Kargagöz Euron ve Victarion daha tanıtılmadı bile. (Ortaya çıkacaklar mı? Söylemiyorum.) Bu arada Jjiqui, Aggo, Jhogo, Jeyne Poole, Dalla (ve onun çocuğu) ve onun kardeşi Val, Prenses Arianne Martell, Prens Quentyn Martell, Willas Tyrell, Ser Cesur Garlan (Tyrell), Lord Wyman Manderly, Skahaz mo Kandaq (Harpiyan’ın oğullarının önemli bir üyesi), Green Grace (Yeşil Lütuf – Yüksek Rahibe), Kahverengi Ben Plumm, Avare Prens, Tatlı Meris, Kansakal, Griff ve Genç Griff (Aegon VI), ve birçoğu kitapta önemli rolleri olmasına rağmen dizinin bir parçası olmadılar bile. Bunların bazıları kitapta kendi bölümleri olan karakterler. Ve bunların birçoğu Kış Rüzgarları ve Bahar Rüyası’nda önemli rol oynayacak karakterler.

Game of Thrones şu anda dünyada en çok izlenen televizyon dizisi, ve en çok çalınan da. Daha yeni Emmy Ödülleri’nden en önemli ödül, televizyonun en iyi draması da dahil olmak üzere rekor sayıda ödül kazandı. İnanılmaz bir prodüksiyonla beraber inanılmaz bir oyuncu kitlesi ve ekibi var.

Kış Rüzgarları çıktığı zaman gayet güzel olmalı. Yapabildiğim kadar iyi olmalı, en azından.

Uzun lafın kısası “Scarlet O’Hara’nın kaç çocuğu vardı?”

Dizinin keyfini çıkarın. Kitapların keyfini çıkarın.

Bu arada, yazmaya devam ediyorum. Bölüm bölüm, sayfa sayfa, kelime kelime. Tek bildiğim şey bu.

(Ve evet. Bu günlük son notum bu. Şimdi yataklarınıza gidebilirsiniz)…

Martin’in söyleyecekleri bu kadardı, biz gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sizler de bizi takip edin!

Yorumlar