Ana sayfa Dizi / Film Galactica’nın Tartışılan Kahramanı: Felix Gaeta

Galactica’nın Tartışılan Kahramanı: Felix Gaeta

PAYLAŞ
BATTLESTAR GALACTICA-Alessandro Juliani as Lt. Felix Gaeta,

 

Şüphesiz ki Galactica’nın ve filonun yolculuğu sırasında ayakta kalmasını sağlayan gördüğümüz veya görmediğimiz birçok kişi vardır. Bunlardan birisi de Felix Gaeta’dır. Kendisini serinin başlarında çoğunlukla komuta odasında oturup “Dradis contact” diye bağırırken görsek de zaman için git gide dizide önemli bir pozisyona gelmiş ve seyircilerin önüne daha fazla çıkartılmıştır. Alessandro Juliani’nin de rolünün hakkını verdiğini söylemek gerekir.

 Saldırıdan Öncesi:

Herkes gibi normal bir hayatı ve ailesi olan Felix’in orduya katılmasında ki asıl amaç askeriyenin ona sunacağı faydalardan yararlanarak genetik alanındaki eğitimini tamamlayabilmektir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi işler istediği gibi gitmemiş ve bu hayalinden vazgeçip Galactica’nın kalıcı bir üyesi olmak zorunda kalmıştır.

 

Yazının buradan sonrası seri hakkında önemli spoilerlar içermektedir.

 

 İsyanı ve Ölümü:

Çoğu izleyici son sezonda giriştiği hareketten dolayı kendisini ayıplasa da kendisine hak vermemek olmaz. Bunun içinde serinin içinde yaşadığı olaylara bakmamız gerekir.

Unutmamamız gereken ilk şey Felix’in Cylonlar ile yıllarca savaşıp bu savaşta değer verdiği insanların neredeyse hepsini kaybetmesidir. Bunun üstüne hayranlık duyup bir rol model olarak gördüğü Gaius’un Cylon işbirlikçisi çıkması ilk darbelerden biriydi diyebiliriz. İlerleyen bölümlerde ise New Caprica’da yaşanan direniş hareketi ve Felix’in orada gizlice direnişe yardım etmesine rağmen the Circle isimli -üyelerinden bazılarının daha sonradan Cylon çıktığı- bir mahkeme tarafından Cylon işbirlikçisi olduğu gerekçesi ile neredeyse infaz edilecek olması da filoda ki en önemli karakterlerden iki tanesi ile gergin olan ilişkisini kopma noktasına getirmiştir. Daha sonra ise bu mahkemede bulunanlardan Kara ve Saul’un Cylonlar ile yapılacak işbirliğinin destekçilerinden olması da olaya ayrı bir ironi katmaktadır. Ek olarak bacağını kaybetmesinin sorumlusunun da bir Cylon olması olayın tuzu biberidir.

 

Bütün bunları geçersek Felix’in isyanı başlatmasının en büyük ve son sebebini ise The Face of the Enemy serisi ile görüyoruz. Bu sebep New Caprica’da bir 8 modeli ile yaşadığı ilişkinin iç yüzünü fark etmesidir. Felix direnişe yardım ettiğini sanarken bir 8 tarafından kandırılmış ve farkında olmadan direnişe karşı casusluk yapmıştır. İstemeden çift taraflı ajan konumuna düşmüştür. Gerçekten aşık olduğunu düşündüğü biri tarafından böylesine kandırılmasından sonra Gaeta bir Cylona karşı duyduğu tek sevgisini de kaybetmiş ve isyanı başlatmıştır. İsyanın başarısızlık ile sona ermesinden sonra infaz edilmiştir.

Baktığımızda bunların normal insan tepkileri olduğunu görürüz. Hatta çoğu insan bu darbelerin sonuncusunu görmeden çoktan kırılmış olur. Sonuç olarak baktığımızda Felix Gaeta karakteri filonun iyiliğini isteyen, düşünen ve Cylonlardan kendilerine bir yarar gelmeyeceğini düşündüğü için böyle bir harekete kalkışmış biridir.

Yorumlar