Ana sayfa Middle Earth Filmler Galadhrim’in Hanımı Leydi Galadriel’in Hediyeleri

Galadhrim’in Hanımı Leydi Galadriel’in Hediyeleri

PAYLAŞ

Bildiğimiz gibi Yüzük Kardeşliği Lothlórien’den ayrılırken Orman’ın Hanımı Galadriel onlara hediyeler vermiştir. İşte Galadhrim’in Hanımı Leydi Galadriel’in hediyeleri.

Kardeşliğin daha hızlı yol alması için onlara üç adet küçük kayık verilmiştir. Kayıkların yapıldığı ağaçlar sertti fakat çok hafiflerdi. Kayıkların bu denli hafif olması daha sonra kardeşliğin işine yaramıştır. Çünkü onları taşımaları gerekmişti. Her kayığın içerisinde de birer adet kangal ip mevcuttu. Bu ipler ‘Hithlain’den yapılmıştır. Sağlam, uzun ve hafiflerdi.

Herkese kendi bedenine göre, Galadriel ile nedimelerinin dokumuş olduğu hafif ama sıcak tutan ipeksi bir kumaştan yapılmış bir başlık ile bir pelerin verildi. Renkleri hakkında bir şey söylemek zordu: Ağaçların altındaki alacakaranlık rengi gibi bir griye benziyorlardı, fakat kumaşlar kıpırdadığında veya ışığa tutulduğunda kâh gölgelenmiş yapraklar gibi yeşil veya nadasa bırakılmış tarlaların gece göründükleri gibi bir kahverengi, kâh yıldızlar altındaki su gibi loş bir gümüştendiler. Her pelerinin yakasında, gümüşten damarları olan yeşil bir yaprağa benzeyen toka vardı. Ayrıca daha önce Galadhrim dışında hiç kimse bu pelerinleri giyememişti.

Lembas denilen, bir diğer ismiyle ‘yolazığı’ verilmiştir. Lembas uzun yolculuğa çıkan birinin kesinlikle hayır diyemeyeceği bir yiyecektir. Uzun süre muhafaza edilmeleri için Mallorn ağacı yapraklarına sarılırlar. Bu şekilde hem bozulmaz, hem de tatlarını korumuş olurlar. Tek bir tanesi bile bir yolcuyu, yorucu ve uzun bir gün boyunca ayakta tutmaya yeterlidir. Tabi bir Hobbit için aynı şeyi diyebilir miyiz belirsiz. 🙂

Galadriel Aragorn’a kılıcı Andúril için bir kın vermişti. Kın gümüş ve altından kabartma çiçek ve yaprak motifleriyle bezeliydi ve üzerine bir sürü değerli taş ile şekillendirilmiş elf rünleriyle Andúril ismi ve kılıcın seceresi işlenmişti. Galadriel Aragorn’a ayrıca Elftaşını ’Elessar’ vermişti. Taş şu şekilde tasvir edilmiştir: ‘’Kanatlarını açmış bir kartal gibi yontulmuş ve gümüş bir broş içine oturtulmuş, berrak yeşil büyük bir taştı. Taşı yukarı kaldırınca, sanki bahar yaprakları arasından parlayan güneş gibi çaktı.’’

Boromir’e altından bir kemer verdi. Merry ile Pippin’e de her biri altından çiçeğe benzeyen bir tokası olan gümüş kemerler hediye etti.

Legolas’a ise Orman halkının kullanmış olduğu, Kuyutorman’daki yaylardan daha sağlam ve daha uzun, elf saçıyla gerilmiş bir yay, yanında da bir sadak ok verdi.

Galadriel, Sam için ise kendi bahçesinden almış olduğu bir miktar toprağı ufak bir kutuya koyarak ona hediye etmiştir. Eğer görevinde başarılı olur da Shire’a geri dönerse bu toprağı bahçesine ekecekti ve onun bahçesi Lothlórien’den bir esinti yakalamış olacaktı.

Gimli’ye olan hediyesi ise hepsinden daha fazla özeldi. Galadriel ona nasıl bir hediye istediğini sorduğunda Gimli ilk başta bir şey istemediğini söylese de Galadriel ısrar ettiğinde Gimli bir tel saçını verirse mutlu olacağını söylemiştir. Galadriel de bunun ardından üç tel saçını kesip Gimli’ye vermiştir.

Frodo’ya ise küçük kristal bir şişe vermiştir. Bu şişenin içinde, Eärendil’in yıldızının ışığı zaptedilip Galadriel’in çeşmesinin sularına sindirilmiştir. Hareket ettirdikçe şişe parıldıyor ve etrafına ışık saçıyordu. Galadriel Frodo’ya şöyle seslenmişti: ‘’Karanlık yerlerde, diğer tüm ışıklar söndüğünde, size ışık olsun bu. Galadriel ile aynasını unutmayınız!’’

Yorumlar