Ana sayfa Middle Earth Filmler Galadriel ve Güçleri Hakkında

Galadriel ve Güçleri Hakkında

PAYLAŞ

1362 (Ağaçların Yılında) Valinor’da doğmuştur. Işığın Hanımı, Ormanın Hanımı, Alatáriel, Altáriel, Artanis, Nerwen gibi bir çok unvana sahiptir.

Noldor prensi Finarfin’in Earwen ile evliliğinden olan tek kızı ve en küçük çocuğudur. Kendisi haricinde ağabeyleri; Finrod(Felagund), Angrod, Aegnor ve Orodreth’tir.

Orta Dünya’ da bir elf soylusu olan Galadriel aynı zamanda Lord Celeborn ile beraber Lothlorien’in yöneticisidir. Lórien HanımıGaladhrim HanımıIşığın Hanımı, Ormanın Hanımı olarak hitap edilir. Lothlórien’de ise, sadece Galadriel veya Hanım olarak bilinir ve hitap edilir. Kraliyet soyundan olmasına rağmen kendisi kraliçe değildir.

Feanor isyan ederek Orta Dünya’ya gitmek istediğinde Galadriel, ona yemin edenler arasında olmamasına rağmen Orta Dünyaya gitmeyi çok istiyordu. Tabi onu heyecanlandıran ve buna iten bazı amaçları vardı. Geniş ve savunmasız toprakları görmek, kendi iradesinin hüküm sürdüğü bir krallık kurmak hayalleri arasındaydı. Bu arzusu için Feanor’un peşinden gitti. Feanor gemi olaylarında ilk Akraba Katliamını gerçekleştirdi. Galadriel bu katliama katılmasa da seyirci kalmıştır.

Galadriel Ağabeyi Finrod ile adı Lothlorien orman krallığına geldi. Burada Kralın yeğeni olan Celeborn’a aşık oldu ve ağabeyi Finrod’un yanından ayrılarak Celeborn ile kaldı. Rivayete göre Galadriel’in saçlarında Valinor’daki ikinci ışık kaynağı olan iki ağacın ışıkları gizlidir.

Galadriel’in zihin okuma hakkında olağanüstü güçleri vardı. Feanor güzelliğe ve parlak ışığa karşı yoğun bir sevgi besliyordu. Galadriel’in saç telinden vermesini istedi fakat Galadriel onun zihnine baktı ve şeytani doğasını ve karanlığı gördü ve saç telini ona vermedi. Aynı şekilde seride Gimli onun güzelliğini hayran kalarak saçından bir tel istedi. Galadriel, Feanor’un isteğini hatırladı ama Gimli’nin kalbine baktığında niyetinin temiz olduğunu görmüştü. Bu yüzden üç tel saçını kristal bir şişenin içinde ona verdi.

Eregion’a saldırı sırasında, Galadriel’e Üç Elf Yüzüğü’nden Nenya(su yüzüğü) verilmiştir. Sauron’un gücünün bilincinde olan Galadriel, Tek Yüzük Sauron’da kaldığı süre boyunca Nenya’yı hiç kullanmamıştır. Üçüncü Çağ’da Tek Yüzük kaybolduğunda yüzüğün gücünü kullanmıştır. Yüzüğün güçleri, Galadriel’in Aynası ile bağdaştırılabilir. Aynı zamanda Nenya Galadriel’in parmağında görünmezdir. Filmde geçen sahnede
eğer Frodo tek yüzüğü ona vermek istediğinde Galadriel almayı kabul etseydi oda Sauron gibi karanlık bir Elf ruhu olacaktı. O vakitte yedi bin yıldan daha yaşlıdır.

“Karanlıklar efendisi yerine bir Kraliçe olurdu!”

Dol-Guldur’dan gelen saldırılar aynı zamanda Lorien topraklarını da etkilemişti. Galadriel ve Celeborn bu saldırıları Galadriel’ in yüzüğü olan Nenya sayesinde, geri püskürtmeyi başarmışlardır. Tek Yüzük Yok edildiğinde Nenya’nın tüm gücü sonlanmış, fakat olaylar henüz bitmemiştir. Celeborn kalan ordusu ile birlikte Dol-Guldur’a saldırıp kötülekten kalanları tamamen yok etmiştir.