Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Game of Thrones 6×02 ‘Home’ İncelemesi

Game of Thrones 6×02 ‘Home’ İncelemesi

PAYLAŞ

Game of Thrones ‘un 6. Sezonu rüzgar gibi başladı! Geçen hafta yayınlanan ilk bölümdeki şok ölümlerden sonra 6. sezonun oldukça karmaşık,aksiyon dolu ve heyecanlı olacağı net bir şekilde anlaşılmıştı izleyenlerce. 2. Bölümde de 1. bölümdeki hava bozulmadı. Oldukça şok edici bir çok olay yaşandı.

Balon was mad, Aeron is madder, and Euron is the maddest of them all

Öncelikle şunu söyleyelim- Yok yok spoiler var yazının devamında demeyeceğiz. Var ama şuanda değil. Zaten onun uyarısını yapacaktık, yazının başları spoiler içermiyor. Spoiler uyarısına kadar gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

bran-brynden-rivers-bloodraven

Bölümü izlerken, kafamda klasik bir sezon başında fazla aksiyon olmaz düşüncesi vardı. Aslına bakarsanız yazının başında da belirttiğimiz üzere ilk bölümden sonra böyle bir düşüncede olmamamız gerekiyordu çünkü bu sezonun o tarz bir sezon olmayacağının sinyalleri verilmişti ama işte… Bazı düşünceler öyle tak diye kırılamıyor.

2. Bölüm öncesinde özellikle bazı soru işaretleri vardı. En önemlisi olmasa da en dikkat çekeni olan ‘Jon Snow yaşıyor mu‘ sorusu; Stannis’ten ne haber sorusu. Bran ne yapıyor sorusu. Rickon nerede sorusu. Daenerys ne yapıyor sorusu vb. Bu bölümde bu sorulardan bazılarına cevap bulabildik ama hala cevapsız birçok soru var ve bu bölüm bir sürü yeni soruyu da beraberinde getiriyor tabii ki.

Şimdi başlayalım incelemeye, bu kısımda önce diziye yeni katılan birkaç karakteri inceleyeceğiz. Diyorsanız ki ben diziye yeni katılan karakterleri bile dizide sıcağı sıcağına görmek istiyorum ve izlemedim; bu yazıdan sonrası spoiler içerir söyleyeyim.

theon-greyjoy-sansa-stark

Euron Greyjoy

Euron’a oldukça kısa bir süre yer vermişlerdi dizide ama görebildiğimiz kadarıyla kitapta bahsedilen o “en deli” Euron’u yakalayabilecek potansiyele sahip bir karakter. Tek bir sahneyle yorumlamak oldukça saçma tabii ki, bununla beraber Euron’un kitaptaki replikleri kullanması, kitapta olup da dizide olmayan bir karakter olan Victarion’la olan konuşması sırasında kullanması gereken replikleri kullanması oldukça iyiydi. Özellikle Victarion’un olmaması üzerine ‘Ben ilk ve son fırtınayım.’ repliğini duyamayacağımızı düşünüyorduk ama replik oldukça iyi bir şekilde senaryoya gömülmüştü. Ayrıca kitaplardaki 5 Kral’ın Savaşı’nda Balon hariç ölen bütün kralların ölümünü direkt görüyorduk (Renly-Catelyn POV’u. Joffrey-Tyrion POV’u. Robb-Catelyn POV’u.) Bu açıdan ölümünü göremediğimiz Balon’un nasıl öldüğünü öğrenmek de oldukça iyi bir ayrıntı oldu.

euron-greyjoy-game-of-thrones

Karakteristik özellikler olarak sevsem de Euron’un dudaklarının mavi olmaması ve göz bandının olmaması bence ciddi eksikliklerdi. Karakteri canlandıran Pilou Asbæk (kanka bu nasıl soyad?) ilk duyurulduğunda özellikle Facebook Gruplarında oldukça yerilse de karakteri oldukça iyi oynayabilecek kapasitede olduğunu düşünüyorum. Bununla beraber tabii ki de ben büyük bir film eleştirmeni vb. de değilim. Burada eleştirdiğim adamın ne kadar iyi rol kabiliyeti var tarzı şeyler değil. Daha çok Euron Greyjoy karakterini iyi yansıtabilir mi sorusuna bir izleyici olarak cevap bulmaya çalışıyorum.

Aeron Greyjoy

Aeron karakterine Euron’a ısınabildiğim kadar hızlı alışamadım nedense. Muhtemelen kitapta Euron’u sevip Aeron’u çok sevmememden kaynaklı bir şeydi bu. Aeron karakterini de kardeşi Euron kadar kısa bir sürede görebildik aslında. Balon’ın cenaze törenini yönetti, ve ardından Asha ile kısa bir konuşma yaptı. Aeron hakkında fazla bir yorum yapılamaz bence çünkü Euron’un aksine o oldukça sıradandı. Klişe Demirdoğumlu sözleri, ve Demirdoğumluların Kral Şurası (esekherif Kral Davası diye çevirmiş) ile yönetileceğinin müjdesini vermesi vardı.

Aslına bakarsak, biz zaten öyle olacağını bildiğimiz için basite kaçsa da, Dizi Evreni’nde Kral Şurası’ndan bahsedilmesi öyle basit bir olay değil gibi. Bu açıdan Aeron’a da büyük bir potansiyel doğuyor. Tek sorun Victarion’un olmaması. Kral Şurası’nda Euron’un aleyhinde Victarion’u önermesi gerekiyordu ama Dizi Evreni’nde o olmadığı için başka birisini muhtemelen Asha’yı(Yara) veya kendisini önerecek. Şahsi fikrim Aeron’un Demirdoğumlular’ın başına bir kadın geçireceğine kendisini önermesi daha iyi olur. Çünkü amaç Old Way’e yani Eski Usül’e dönmekti. En başından beri buydu. Theon Greyjoy’un Stark himayesi altına girdiği Greyjoy İsyanı’nda da; Balon’ın ikinci ayaklanmasında amaç Eski Usül’dü. Eski Usül’de Adalar, kadınlar tarafından yönetilmediğine göre Aeron’un kendini aday göstermesi daha mantıklı olur.

Bir de Harald Karstark diziye eklenmiş durumda. Rickard Karstark idamı sonrasında Karstark Hanesi Lordu ve Karhold Lordu rolünü oynayacak dizide. Tahmin edebildiğiniz ve hatta bildiğiniz üzere Rickard’ın idamı sonrasında Karstarklar, intikam için akrabaları olan Starklardan ayrıldılar. Buradan anladığımız üzere Harald oldukça sadık bir Bolton adamı rolünde olacak.

Şimdi bölümün bir özetini verip yorumlamaya başlayalım. Yazının bu kısmından sonrası bölümle ilgili spoiler içerecek.

Westeros’ta;

Dorne’da;

En Güney’den başlayalım: Dorne’dan. Dorne bu bölümde hiç gözükmedi ama Dorne’da ölen Myrcella’nın cenaze töreni King’s Landing’te yapıldı. Ayrıca Dorne’da öldürülen Prens Trystane’in ölüm haberinin King’s Landing’e vardığını öğrendik. Bununla beraber Kum Yılanları ve Ellaria Sand kurbanlarının ölümünü üstlenmeyecek kadar akıllı davranmışlar. Bu hareketleri ile istemli ya da istemsiz bir kaos oluşturmuş da oldular çünkü Kral Tommen, Trystane ‘suikastinden’ sorumlu kişinin annesi Cersei olduğunu düşünüyordu.

ellaria-kills-doran-martell

King’s Landing’de;

Kral Toprakları ya da orijinal adıyla King’s Landing bölümde gözüken topraklardan en sakiniydi. King’s Landing sahnelerinin başında bir adamın Cersei hakkında atıp tutmasını izliyoruz. Kefaret yürüyüşünden sonra muhtemelen artmış olan bu tarz olaylar için Cersei’nin özel bir adam bulduğunu görüyoruz. Kral Muhafızı Gregor Clegane’in, Kral Tommen I tarafından Cersei’nin Şahsi hizmetine verildiğini anladığımız sahnede Sör Gregor sarhoşken boyunu aşan şakalar yapan arkadaşın kafasını aha da aşağıda gördüğünüz gibi yamultuyor.

Arkadaşın cezasını veren Gregor’un, Cersei’nin yanına döndüğünde Cersei’nin ona attığı bakış sonrasında sakince önüne dönmesini ben Cersei’nin şehirde ve Kızıl Kalede hala casusları olmasına bağladım. Yani Cersei’nin bu adamdan haberi vardı ve Gregor’u özellikle gönderdi. Ya da sadece basit dedikodularla haberdar olmuş olabilir ki bu da Cersei’nin iyice güçsüzleştiğini anlatır bize.

Cersei daha sonra Myrcella’nın cenazesine gitmek üzere kaleden ayrılacakken bir grup Kırmızı Pelerinli Tommen’in kaleden ayrılmasına izin vermediğini öğreniyoruz. Gregor bir an için adamlara saldıracak gibi görünse de Cersei geri dönünce son bir gözdağı verdikten sonra geri dönüyor.

lannister-subayı

Tommen’in Jaime ile beraber Myrcella’nın cesedinin önünde yaptığı konuşmada Tommen’ın insanları için iyi şeyler yapmaya ne kadar hevesli olduğunu görüyoruz. Bölümün sonundaki olay olmasa bence oldukça konuşulabilir bir konuydu. High Sparrow’un oraya gelmesiyle kesilen konuşmada ikinci perde Jaime ile High Sparrow arasındaki bir tehdit düellosuna dönüşüyor. Jaime’nin etrafını saran ‘serçeler’ High Sparrow’un bu düelloyu kazandığı gibi bir algı yaratsa da sezon fragmanında Baelor Septi önünde gördüğümüz Jaime emrindeki ordu bu olay üzerine hazırlanmış olabilir. Yani High Sparrow kendi sonunu hazırlamış olabilir. Tabii Jaime’nin o savaşı kaybetme ihtimali de var.

jaime-lannister-high-sparrow-meeting

Jaime’nin yanından ayrılan Tommen ise annesinin yanına gidiyor ve onun kaleden ayrılmasına neden izin vermediğini bir de ona söylüyor. Sept’e girerse başına kötü şeyler geleceği konusunda tehdit aldığını söyleyen Tommen af dilerken Cersei’nin ona anlayış gösterdiğini farkediyor.

tommen-and-cersei

Vadi ve Nehir Toprakları’nda;

Vadi’den hiç ama hiç bahsedilmezken Nehir’den Walda Frey’in eve dönmekten bahsetmesi kısmında bahsedildi. Nehirova Kuşatması ise başka bölümlere kaldı artık.

Demir Adalar’da;

Balon Greyjoy’un Asha’yı azarlamasına tanık oluyoruz Adalar’da. Ardından, ilk ölmesi gereken kral olan Balon’un geç gelen ölümüne şahit oluyoruz. Euron’un harika bir giriş yaptığı dizide aynı form grafiğini südürmesini temenni ediyoruz çünkü bu diziye onun gibi klas adamlar gerekiyor(ehehe), Bu arada anlayamayanlar illa vardır. Euron’un o ‘Ben ilk ve son Fırtına’yım,’ repliği sadece bildiğimiz fırtınayı kastetmiyor. Demir Adalar’daki Boğulmuş Tanrı inancına göre; Boğulmuş Tanrı’nın ezeli düşmanı Fırtına Tanrısı’dır. Tabi bunu öğrenince bazılarının aklına birkaç saniye önce söylediği ‘Ben Boğulmuş Tanrıyım,’ sözü gelebilir. ‘Bu adam burada çelişmiyor mu kendi kendisiyle aga,’ da diyebilirsiniz. İşte bu da Euron’un deliliğiyle alakalı bir şey olsa gerek. Zaten Euron’un ne denli bir deli olduğu en baştaki alıntıda açıklanıyor.

Kuzey’de;

Winterfell’de;

ramsay-and-walda-frey

Kışyarı sahneleri inanılmaz heyecanlıydı. Maester Wolkan’ın Leydi Walda’nın bir erkek çocuk dünyaya getirdiğini söylemesiyle başlayan olaylar zincirinde babasını kucaklayarak tebrik eden Ramsay bir an sonra babasını karnından bıçakladı. Wolkan’a babasının düşmanları tarafından zehirlenerek öldürüldüğünü söylemesini emreden Ramsay daha sonra üvey annesini, evladı gibi sevdiği tazılarına yedirdi. Winterfell’de işler karışacağa benziyor. Özellikle 3. Bölüm fragmanı göz önünde bulundurulduğunda.

Home_15

Castle Black Yolu’nda;

Brienne, Sansa’ya Arya’yı bulduğu hikayesini anlatırken Theon Sur’a gitmek istemediğini söyler. Brienne nereye gideceğini sorduğunda ise ‘Eve.’ der. Buradan anladığımız birkaç şey var aslında. Eğer Theon, daha önce yaptığı gibi ‘Benim babam Kral Toprakları’nda öldü.’ modunda söylediği bir sözse muhtemelen Winterfell’e dönecektir. Bu da fragmandaki ‘hediye’nin Theon olabileceği gibi ‘minik’ bir ihtimal doğuruyor. Tabii ki buna inanmak biraz zor. Çünkü biraz önce Aeron kısmında da söylediğim gibi Aeron bir Kral Şurası düzenliyor ve Theon eğer habersiz de olsa oraya giderse Kral Şurası’na katılma ihtimali doğacak. Tabii Kral Şurası yapılır mı yoksa bütün Lordlar ve Boğulmuş Rahipler ‘aa varis geldi hadi beyler dağılalım,’ mı der orasını tam bilemiyoruz. Bununla birlikte ikinci seçenek biraz zayıf görünüyor.

theon-greyjoy-sansa-stark

Bu durumda soyunu devam ettirecek özel yeteneklere sahip olamayan önce Kuzey’den olup sonra Adalar tarafına geçen ve daha sonra da Adalar’a ait olan bir kaleyi Bolton’lara hediye eden sevgili hain dostlarıyla birlikte Euron Greyjoy’u karşılaştıracaklar ki Asha’nın kazanma ihtimali bile daha fazla. Asha’nın neden kazanamayacağını da yukarıda belirtmiştik.

Castle Black’te;

Hakkında onlarca teori yazıldı,çizildi. Binlerce kişi ölmediğine inandı bazıları ise umudunu erken kaybetti. Jon Snow’un öldüğü haberi Game of Thrones kitlelerini aştı, televizyonlara bile çıktı. En sonunda onun kaderinin belli olduğu bölüm bu bölüm oldu. Bölümün boşunda Alliser Thorne ve yandaşları,müridleri,yardakçıları ya da adları her neyse o adamları ile Davos’la ve Lord Kumandanına sadık kalmış birkaç Gece Nöbetçileri adamının birbirine girmek üzere oluşunu görüyoruz. Ardından Eddison Tollet’in olay yerine Yabanıllarla gelişi ve Wun-Wun’u gören sözde müridlerin(ya da yandaşların veya da yardakçıların) efsane bir ‘r’ yaparak savaşmadan teslim olmasına şahid oluyoruz. Efkarlı Edd’in söylediği efsane bir sözün ardından o çok gıcık olduğunuz Olly’nin de aralarında olduğu grubun hücrelere kapatılmasını görüyoruz. Bu sırada Davos, Melisandre’ye ısrar ederek Jon Snow’u diriltmek için bir şey yapıp yapamayacağını soruyor.

Melisandre

En sonunda ikna edilen ve ayini yapmaya karar veren Melisandre, kendisinden istenileni yapıyor ama oldukça başarısız oluyor. Tormund,Davos ve Melisandre başları öne eğilmiş bir halde odadan çıkıyor çünkü Jon’un bedeninde hiçbir değişiklik olmuyor. Ardından kameralar Ghost’a odaklanıyor. Yerde uyumakta olan Ghost bir anda uyanıyor ve kafasını kaldırıp Jon’a bakıyor. Jon Snow ve bıçak yaralarıyla delik deşik olmuş karnı ekranlarımıza geliyor. Bir anlık sessizlik ve ardından Jon’un gözlerini açışı ve nefes almaya çalışışı.

 

Sur’un Ötesinde;

Brandon’ın eğitiminin sürdüğünü görüyoruz. Robert’ın İsyanı’ndan da yıllar önce geçen sahne biraz kitap baz alınarak yapılmış. Kitapta Lyanna ile Benjen’ın yanlış hatırlamıyorsam bir su birikintisi veya bir nehrin yanında aileden gizlice yaptığı bir kılıç düellosu vardı. Dizide ise arkaplan Stark himayesindeki Winterfell olarak değiştirilmiş. Düelloyu yapan Eddard ve Benjen’dı. Brandon gösterilmişti ve Lyanna at sürerken gösterilmişti. Bu detayların hepsi harikaydı ve kitabı okurken Lyanna Stark’ın at sürme konusundaki yetenek ve isteğini bilmemize rağmen dizide bundan bahsedilmemiş olması gibi bir sıkıntı vardı, bugün bu gösterilerek hem seyirci az da olsa Arya-Lyanna benzerliğini anlayabildi. Aynı zamanda Brandon’ın gösterilmesi oldukça güzel bir sürpriz oldu.

brandon-stark-eddard-stark

Benjen’la dövüşenin Eddard olması da Game of Thrones ‘a sırf Sean Bean için başlayan onun ölümünden sonra bile Eddard hayranı kalmaya devam eden o kitleye (ki küçük bir kitle değil) Game of Thrones senaristlerince sağlanan hoş bir kıyak olmuştu. Bir de Hodor’un adının Wylis olduğunu öğrenmemiz var. O da kitapta Walder olmasına rağmen sanırım fan tepkisi almamak adına yapılmış bir değişiklikti. Yapılmasa olur muydu? Evet, bence o değişiklik yapılmasa beni daha mutlu ederdi ama yapıldı diye de laf atmaya gerek yok bence. Oldukça basit bir değişiklik çünkü.

lyanna-stark-horse-ridingbrandon-stark-visionhodor-wylis-lyannaold-nan-wylis-hodor-benjen

 

 

 

 

Daha sonra rüyadan çabuk ayrıldıkları için Brynden’a sitem eden Bran, bu ilginç yaratıktan bu ‘rüyalarda’ çok kalması durumunda o rüyalardan kopamayacağı konusunda bir ders alıyor.

Sonraki sahnede ise Meera’nın gitmek istediğini, Bran’in hiçbir şey yapmadığını söylediğini görüyoruz. Orman’ın Çocukları’ndan birisi tarafından ikna edilen Meera’ya saçlarını hangi kuaförde düzleştirdiğini sormak istiyorum. Çok da güzel olmuş bence.

Essos’ta;

Braavos’ta;

Arya’nın kör bir dilenci olduğu ve sürekli dayak yediği Braavos’ta geleneği bozmadan temiz bir dayakla başlıyoruz. Arya yediği dayak sonrasında geliştirdiği taktiği uygulamaya başlıyor. Rastgele bir şekilde her yere hızlıca sopasını savuran Arya durduğu sırada Jaqen H’ghar geliyor ve reddedilmesi zor tekliflerini sıralıyor. Eğer bırakmak isterse gözlerini geri vereceğini söyleyen Jaqen, olumsuz cevap alınca arkasını dönüp Arya’yla beraber uzaklaşıyor.

Meereen’de;

Tyrion, şehirdeki kargaşa yüzünden Ejderhaları serbest bırakmaya karar veriyor. Ve Ejderhaların yanına gidiyor. bir şekilde ona saldırmayan ejderhaların zincirini çözüyor ve Varys’e bir daha böyle bir planla gelirse onu tokatlamasını söylüyor. Ejderhaların zincirini çözmesinin nedeni ise Ejderhaarın yemek yemesi. Tyrion, bunun nedenini özgürlüklerine bağlıyor. Daenerys’ten haber yok.

tyrion-lannister-daenerys-targaryen-dragon-drogon-dracarys

 

Bölüme puanım:

8/10

Neden 8/10?

1-) Stannis Baratheon yok.

2-) Stannis Baratheon’dan haber yok.

3-) Daha 2. bölümde bunlar oluyorsa muhtemelen diğer bölümlerde işler daha da çok karışacak ve ben buna yüksek puan verdiğim için diğerlerine 11/10 tarzı puanlar vermek zorunda kalabilirim. Bu yüzden buna verilen puanı çok da yüksek tutmamakta fayda var diyorum.

4-) Stannis I Baratheon yok.

Yorumlar