Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Game of Thrones 6×5 ‘Door’ İncelemesi

Game of Thrones 6×5 ‘Door’ İncelemesi

PAYLAŞ

Game of Thrones 6×5 ‘Door’

Game of Thrones’un 6×5. yani “The Door” isimli bölümü Pazar günü yayınlandı. Daha doğrusu sızdırıldı diyebiliriz. Bunun üzerine insanlar, acaba bölümde neler oldudan çok acaba sonraki bölümler sızdırılabilir mi diye düşündü. Tabii bu düşünceler bölümün başlamasıyla beraber yerini başka şeylere bıraktı. Bazı yoğun duygulara.

Özet ve İnceleme

Westeros’ta;

Dorne’da;

Açıkçası Myrcella’nın ve Prens Doran’ın ölümünden sonra Dorne’a dair hiçbir şey göremedik. Bu durum dizinin hayranlarını da endişelendiriyor. Çünkü bilindiği üzere dizinin senaristleri, kitaplardan farklı bir biçimde konuyu ele alıyor. Buda Dorne’da yaşanan olayları iyice bilinmeze sokuyor. Prens Doran ve Prens Trystane öldü öleli orayı yöneten Kum Yılanları orada neler yapıyor sorusu hala kafalarda büyüüüüüük bir soru işareti yaratıyor.

King’s Landing’de;

Dorne gibi Kral’ın Şehri de bu bölümde fazla gözükmedi. Küçük bir kral, hapiste çürüyen bir kraliçe ve kardeşi, alt edilmiş bir anne kraliçe, ve yaklaşmakta olan bi Tyrell ordusu. Fragmanlarda gördüğümüz gibi Tyrell ordusu Kralın Şehri’ndeydi. 6×4. bölümde de Olenna Tyrell torununun utanç yürüyüşü yapmasına engel olmaya çalışmıştı. Bunu nasıl yapacağı, hatta yapabilecek mi soruları şu aralar kafamızı fena halde kurcalamıyor değil. Sıradaki bölümlerde ne olacağı iyice belirsizleşirken ortalık iyice karışacak gibi. Ayrıca birçok karakteri de kötü sonlar bekliyor. Dağ’ın gazabı Cersei’nin intikam duygusu ile birleştiğinde ortalık iyice karışmıştı.

Vadi ve Nehir Toprakları’nda;

Gelelim Vadi ve Nehir Toprakları’na Bu bölüm Stark destekçileri için hem hüzünlü, hemde bazı sevindirici haberler içeriyordu. 6×4. bölümde Vadi Şövalyeleri’nin toplanması için Baelish tarafından emir verilmişti. Ve bu bölümde saçma da olsa o şövalyeler kuzeye gelmiş vaziyette. Açıkçası gelmeleri saçma değil lakin Vadi Toprakları’ndan Kuzey Topraklarına gidişin bu kadar kısa sürmemesi lazımdı demek isterdim ama o kadar çok olaya şaşırdıktan sonra bu hiç geliyor açıkçası.

Demir Adalar’da;

Theon And yara

O kadar kötü şeyler yaşandı ki bölümde, izleyenlerin çoğu bölüm başlarındaki Demir Adalar ve Kral Şurası sahnelerini unuttu bile. Ama biz tekrardan bi’ hatırlatalım. Hatırlarsınız bir önceki bölümde Theon, Pyke’a; yani evine dönmüştü. Ama ablası Yara(genelde Asha demeyi tercih ederim) tarafından hoş karşılanmamıştı. Bunun üzerine Theon ona Deniztaşı Tahtı (Tuz Tahtı) sözü verdi ve bu bölümde de sözünü tutuyor garibim. Ama bilmedikleri bir şey daha vardı. Amcaları Euron Demir Adalar’a gelmiş ve babaları Balon Greyjoy’u köprüden atarak öldürmüştü. Kral Şurası sırasında Asha konuşma yaptı ve Theon onu destekledi. Karşı çıkanlar da oldu tabii ki, hatta bana kalırsa haklılardı. (Şu yazıda verdik odunu, pardon nedeni) Ne kadar iyi olursa olsun Asha mı yönetsin Euron mu deseler ben de Euron derdim. Demir Doğumlular tam Asha’yı kraliçe ilan edecekken Euron geldi ve kendi vaatlerini anlattı. Demir Doğumluların aldığı gazla her şeyi yapabileceklerini sandığımız sahnede o sadece krallığı istemekle yetindi. Daenerys Targaryendan bahsetti konuşmasında, ona ulaşacağını söyledi Demiradamlara(yo,yo RDJ ve onun Demir Adam Birliği değil!) ve insanlar onu destekleyerek kral ilan ettiler. ALL HAIL THE IRON KING! Onu denizde boğarak öldürdüler. Ama Euron öksürerek tekrar kalktığında tacını taktılar. Dedikleri gibi, “Ölen bir daha ölmez. Daha güçlü ve sert olarak yeniden doğar.”

Euron-iron-king

Euron kalktıktan sonra yeğenleri Yara ve Theon’u arar. Ama onların gittiğini ve en iyi gemilerini aldığını görünce onları öldürmeye karar verir. İlginç. Bu bölüm Greyjoy fanlığımın kabardığı bölümdü kısaca. Eminim sizin de hoşunuza gitmiştir. Çünkü Balon’un yapmayı iki kez deneyip de başaramadığı ‘The Old Way’i geri getirmeyi başarmış bir adamımız var.

Kuzey’de;

Kuzey’deki hikayeye dönersek, Baelish Kara Kale’ye yakın olan Köstebek Kasabası’na gelmiş ve Kara Kale’de ki Sansa’ya bir mektup göndermiştir. Ve Sansa onunla Köstebek Kasabası’nda buluşmuştur. Tabii ki yanında koruması olan Brienne Tarth da vardır. Sansa Baelish’e , Ramsay’in kendisine yaptıklarını birer birer anlatmış ve ondan haberi olup olmadığını birer birer sormuştur. Lakin Stark fanlarını sevindirecek bir haber taşıyordu Baelish. Sansa’nın annesi Catelyn Tully’nin amcası Hoster Tully bir ordu kurup Nehirova’yı geri almıştı.  Bu Sansa için iyi haberdi. Çünkü Güneyde ikinci bir ordu hiç fena olmazdı.

 

Sur’da;

Baelish-sansa

Sur’da olaylar enteresan gelişiyor. Gerçekten insanı şoke eden olaylar yaşanıyor. Jon, Tormund, Davos ve Sansa harita üzerinde planlar yapıyorlar sahne başında. İşin enteresan tarafı Davos ve Brienne aynı masada oturuyorlar. 6×4 te Brienne Stannis’i öldürdüğünü itiraf etmişti. Bilhassa onun kadar saçma bir sahneydi. Neyse dönelim konumuza. Planlar yapılırken haneler üzerinde konuşmalar oldu daha çok. Kim destekler kim desteklemez vb.

the-wall-elevator-game-of-thrones-lord-snow-01-1024x576

Ayrıca Sansa’nın “The North Remembers” demesi beni ayrı olarak etkiledi. Sansa, Brienne’den; Nehirovaya gitmesini ve Brynden Tully ile konuşmasını istedi.Benim düşüncemi soracak olursanız aşırı derecede gereksiz bir sahneydi. Brienne’i sevmediğim gibi onu ana karakter yapılmasına da karşıyım. Ama herkes aynı fikirde olacak değil sonuçta.Ek olarak Kara Kale sahnelerinde yine Tormund’un Brienne’e olan bakışları gözlerden kaçmıyor.

Kışyarı’nda;

Çok ama çok tehlikeli zamanlar yaklaşıyor. İzleyicileri üzecek ve dehşete düşürecek sahneler. Sonuçta Starkların gururu olacak, Eddard Stark’ın en küçük ama en hırçın oğlu Rickon, Ramsay Bolton’un esiri. Stark severler bir ayağı çukurda diziyi izlemeye devam ediyorlar. Açıkçası benimde sevdiğim söylenemez Ramsay’i. Ama ne yazık ki bu bölümde ona dair birşey göremedik. Belkide bu daha iyi olabilir.

Sur’un Ötesi’nde;

White Walkers- Ak Gezenler

Bu bölüm Sur’un ötesine dair birçok şey gördük. En baştan başlayalım. Bran yine trans hale geçip Ormanın Çocukları’nı görmüştü. Ama bu olay biraz karışık. Ormanın Çocukları’nı görürken, onların iple bağlı bir adamı öldürüp Akgezen yaptıklarını görüyor ve büyük ihtimalle bu öldürülen kişi namı diğer Gece Kralı. Bran, Brynden Rivers yani Kanlı Kuzgundan izinsiz bir vizyon daha görüyor. O vizyonda ise akgezen ordusu, ikamet ettikleri mağaranın önüne konuşlanmıştı ve başlarında Gece Kralı vardı. Gece Kralı Bran’a dokunduktan sonra, Kanlı Kuzgun zamanın geldiğini Bran’a açıklamıştı. Açıkçası benim burada beklediğim kişilerden birisi ise Benjen Stark’tı. Bazen senaristlerin unuttuğunu bile düşünebiliyoruz. Gerçekten harika çekilmiş ama mantık hatalarıyla dolu üzücü bir sahneyi daha gördük bu bölümde. Bran görüsünde Kışyarında, babası Eddard’ın Vadi’ye gitmesini izliyorken, korkulan gerçek olmuştu. Bu seferler hayal değil gerçekten Akgezenler başlarında gece kralı ile büvet ağacını ve mağarayı bulmuşlardı. Açıkçası ben o sırada tüm umutların bittiğini anlamıştım. Çünkü Bran uyanamamıştı. Akgezenler mağaraya girmiş ve ormanın çocukları birer birer ölüyordu. Ama Kanlı Kuzgun’un, Bran görüsündeyken, beni terket zaman geldi demesi ardından Gece Kralı’nın gelip onu öldürmesi beni daha da üzmüştü. Ve bu bölümde de bir ulukurdu kaybettik. Bran , Meera ve Hodor’un kaçtığı esnada Summer yani Bran’ın ulukurdu bir kahramanlık yaparak kendini feda etti. RIP eski dostum. Kısaca gözlerimizin dolduğu anlardan birisiydi. Ama bununla kaldı mı ? Tabii ki de hayır. Onlar kaçarken Ormanın Çocukları da kendilerini feda etti.MV5BMTA0MDkyMTUzMzFeQTJeQWpwZ15BbWU4MDk4NDg0OTgx._V1__SX1476_SY707_

Ve Bran hala uyanmamıştı. En son arka kapıya geldiklerinde Hodor kapıyı güçlükle açıp kapıyı tutmuştu. Meera, Bran’ı alıp kaçarken sürekli “Hold the door.” “Hold the door.” “Hold the door.” diyerek Bran’ın aklına girmişti ve Bran vizyonundaki genç Hodor’un da aynı şekilde “Hold the door.” demesine neden oldu. Bu sahne çok üzücüydü. Genç Hodor yani gerçek ismi ile Wylis, “Hold the door.” “Hold the door.” diyerek yerde çırpınırken zamanla cümleyi söyleyememeye başlar ve sadece Hodor der. Orada ise ölür. Yani gerçekten güzel lakin üzücü bir sahneydi. Ama yinede sormadan edemeyeceğim. Ne istediler ki Hodor’dan? Geçen bölümde Osha’ya olduğu gibi bu bölümde bir masumu kaybettik. Önceki sezonlarda ise Jojen’i kaybetmiştik. Böylece #TeamBran yavaş yavaş dağılmaya başladı. Ve neler olacağı merak konusu.

MV5BODY3MDA2ODcxMF5BMl5BanBnXkFtZTgwNDY5Nzk5ODE@._V1__SX934_SY1308_

Essos’ta;

Braavos’ta;

MV5BMjA4ODQ1Mjk5M15BMl5BanBnXkFtZTgwMTk0ODQ5ODE@._V1__SX934_SY1308_

Braavos’ta ise Dany’in yavaş yavaş bir katil olmaya başlamısına tanık oluyoruz. Jaqen tarafından birisini öldürmesi için gönderildiği tiyatroda plan yapan Arya, bu planı daha sonra Jaqen’a iletiyor. Pek eleştirilecek bir kısmı yoktu bence. Oldukça net bir sahneydi. Sonuçta kızın bir anda müthiş bir ölüm makinesine dönmesini beklemiyorduk değil mi? Üstelik kitapla da birazcık da olsa benzerlik sağlamaya çalışmışlardı ki, biz tamamen kitaba bağlı olmasını pek istemesek de kitaba göndermeler ve kitaptaki senaryoya bağlılık genellikle kitleyi çok etkiliyor.

Meereen’de;

MV5BMTc0MTg2MDkwOV5BMl5BanBnXkFtZTgwMzk0ODQ5ODE@._V1__SX934_SY1308_

Meereen’de de köle tacirleri ile anlaşma yapan Tyrion, başarılı olmuş gibi gözüküyor. Anlaşma olduğundan beri sadece iki cinayet yaşanmış ama bunlar da önemli şeyler değilmiş. Gelelim önemli konumuza. Fragmanda da görmüştük. Bir kızıl rahibe yani Kinvafa, Tyrion ve Varys ile konuşuyordu. Kendisinin de Daenerys’i desteklediğini ve onun seçilmiş kişi olduğuna inandığını açıkladı. Lakin bunları açıklarken Varys duygu karmaşası yaşadı. Şahsen komik bulduğum bir sahneydi. Korku, endişe, tereddüt hepsi yüzünde ki ifadelerden anlaşılıyordu. Ve bu sahne dışında pek görmedik Meereen’i.

Dosh Khaleen’de;

Ve Dosh Khaleen’de de tek bir sahne gördük. Jorah ve Daario yardımıyla kurtulan Daenerys, Jorah ile konuştu. Her zamanki gibi onu kovacakken Jorah kolundaki gri hastalığı gösterip Dany’ye ilanı aşk etti. Dany ise üzülerek bu hastalığın çaresii bulmasını ve tekrar kendisinin yanına dönmesini emretti. Ama yinede Jorah gelene kadar yanında Daario olacaktı. Güzel bir sahneydi diyebilirim. Daenerys Khalasar’ı toplamış Meereen’e doğru yola çıkıyor. En azından Meereen’e ikinci bir ordu iç isyana çözüm olabilir.

Bölüme Puanım;

 Bölüme Puanım 7/10

*Benim ilk bölüm değerlendirmem. Ne kadar beğendiğim bir bölümde olsa önceki sezonları özlediğim doğrudur. Kitapla bağlantılı ve mantık hatası olmayan sezonları. Ayrıca gelecek bölümlerde ortalık iyice karışacak gibi gözüküyor. Neden önceki sezonları özlediğime gelirsek gerçekten çok saçma ölümlerle dolu bir sezon oldu 6. Sezon. İzleyicileri bolca hüzne boğan bir sezon oldu ki bende o üzülenlerin arasındayım sanırım. Ek olarak kitapta ki birkaç karakteri (Victarion Greyjoy, Aegon Targaryen, Arianne Martell, Stannis Baratheon) görmemek fanları daha da endişelendiriyor. Ki gerçekten muazzam karakterler. Ana konu ile bağlantılı karakterler. Yani demek istediğim senaristlerin bu karakterleri harcaması. Siz de onları merak ediyorsanız en kısa sürede kitabı almanızı tavsiye ederim. (Ya da belki bi’ yazı patlatırız bunlarla ilgili, ne dersiniz?)

6. Bölüm ‘The Door’ Fragmanı ve Gelecek Bölüm Tahminleri;

Öncelikle direk konuya gireceğim. Çünkü cidden haftaya Pazartesi günü bizi heyecanlı bir bölüm bekliyor. Hodor’un ölümünden sonra üzüldük. Yeri geldi ağladık. Ama bu ölümün son olmayacağını ve olayların Westeros’ta yaşandığını unutmamamız lazım. İlk olarak Akgezenlerden kaçmayı başaran Meera ve Bran yine peşlerine takılan bir kaç yaratıktan kurtulmaya çalışıyorlar. Meera’nın “I’m so sorry” demesi de ayrı bir erak uyandırımcı konu. Akgezenler onlara saldırırken bir atlı onlara doğru geliyor ve Akgezenlerin üzerine meşale atarak yanmalarını sağlıyor. Benim düşünceme göre bu kişi kitaptan tanıdığımız Coldhands. Eğer dizide o ise, kendisinin Benjen Stark olma ihtimali çok yüksek. İkinci sahnemizde Eski Şehir’e doğru üstat olmak için yola çıkan Samwell, babası Randyll Tarly’nin kalesi Horn Hill’e geliyor. Tabi yanınd Gilly ve ufak Sam ile birlikte. Fragmanda Randyll’ın bakışları gayet ciddiydi. Sanırım Gilly’nin gelmesini hoş karşılamadı ve Gilly de Sam’e “Yabanıl olduğumu söylemedin mi ?” tarzı bir soru sordu. Bu da meraklandırıcı bir sahneydi. Kralın Şehri’nde Margaery Tyrell, aynı Cersei’ye olduğu gibi Sept’in önüne getirildi. Lakin bölüm değerlendirmesinde söylediğim gibi şehirdeki Tyrell ordusu Margaery için oradaydı. Bilmiyorum sizde farkettiniz mi ama Margaery’nin saçlarını kesmemişlerdi. Ancak Cersei’ninkileri kesmişlerdi. Buda utanç yürüyüşü olma ihtimalini düşürüyor ki öyle birşey olsa dahi o kadar Tyrell askeri arasında Kraliçelerini çıplak şekilde aşağılamak yürek ister doğrusu. Khalasar’ı saflarına katan Daenerys cephesinde herkes mutlu gibi gözüküyor. Ki fragmanda gördüğümüz üzere Daario Dany’e “Sen Fatihsin Daenerys Fırtınadoğan.” diyor. Fazla bir şey söyleyemem ama Westerosta ki önemli lordlar güç kaybederken, Daenerys güç kazanıyor gibi. Tabii şaşırdık mı? Hayır (:d)

 

Yorumlar