Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Game of Thrones 6×6 “Blood of My Blood” İnceleme

Game of Thrones 6×6 “Blood of My Blood” İnceleme

PAYLAŞ

Game of Thrones, “Blood of My Blood” yani “Kanımın Kanı” adlı bölümle birlikte dün Amerika’da yayınlandı. Gelin bölümü birlikte inceleyelim ve neler olduğuna bir göz atalım. İzlemeyenler için SPOILER uyarımızı da yapmak gerek tabii ki.

Game of Thrones’un bu bölümünde neler olduğunu teker teker yazmaya gerek yok ancak daha açılış sahnesinde bölüme vurulduğumu söylemem gerek. Bran’in gördüğü geçmiş görüntülerinde Deli Kral Aerys’in “HEPSİNİ YAKIN!” çığlıkları izlerken bizi oldukça etkiledi. Bu bölüme kadar dizide olanları aşağı yukarı tahmin ettiğimizden çok etkilendiğimizi söylemek güç ama Aerys’in o çığlıkları kitaplardan gelen bir yansıma gibiydi. Jaime’nin onu arkadan öldürmesini de gördük, belki daha detaylı bir şekilde görebiliriz ilerideki bölümlerde. Robert’ın İsyanı hakkında dizide gösterebilecekleri çok fazla şey var.

aerys2

Birinci sezondan beri kaybolduğunu sandığımız Benjen Stark’ı görmemiz de bölümün önemli olaylarındandı. Kitaptaki “Soğukel” rolünü ona vermiş oldular böylece. (Kitapta da Soğukel’in Benjen Stark olmasıyla alakalı teoriler olduğundan bu akla yatkın görünüyor)

benjen1

Sam’in bölümlerinde, uzun zamandır beklediğimiz karakterlerden Randyll Tarly’yi sonunda görme fırsatı bulduk. Oyuncusu James Faulkner’ı Da Vinci’s Demons adlı dizideki Papa Sixtus rolüyle tanıyorduk.

randyll

İlk açıklandığında da Randyll Tarly’ye uygun biri olduğunu düşünmüştüm, yanılmamışım. Kitaptaki sertliğini, disiplinini, soğuk bakışlarını güzel yakalamışlardı. Tabii kitapta Nehir Toprakları’nda Nehirli avlamakla meşgul olan, Diyar’ın en iyi komutanlarından biri olan Randyll Tarly’yi kalesinde yemek yerken görmek biz okurlar için biraz tuhaf kaçsa da güzel kısımlar olduğunu söyleyebiliriz. Sam’in Yürekfelaketi adlı kılıcı çalmasını da beklemediğimizi itiraf etmek gerek. Tabii o kaleden görünmeden kaçabilecek mi, o da merak konusu. Yine de Robert Baratheon’u Ashford Savaşı’nda öncü kuvvetiyle yenen bir adamın, askeri yönünü görmek iyi olabilirdi. Tabii ileride görebilir miyiz, onu da bilmiyorum.

samwell

Sam’in Yürekfelaketi’ni almış olması, ileriye dönük bir hareket gibi duruyor, zaten babası kılıcın Valyria çeliği olmasından bahsettiğinde pek çok kişinin kafasında canlanan Jon’un kılıcı Uzunpençe olmuştu. Sam’in kılıcı çalmasının sebebinin de bunları düşünmesi olduğu çok açık.

 

Arya, sevilen bir karakter olsa da ve ben de sevsem de Yüzsüz Adamlık mevzusunun sonunda sonlara doğru geldiğini görmek beni memnun etti. Arya’nın daha en başlarda İğne’yi bir yere saklamasından, eğitiminde, illa ki bir yerlerde başarısız olacağını anlayabilmek aslında mümkündü. Westeros’a mı dönecek, ne yapacak, gelecek bölümün konusu. Ama anlaşılan o ki Ned Stark’ın kızı ruhsuz bir katile dönüşemedi. Game of Thrones fanları sonunda Arya’yı tekrar Westeros’ta görebilecek mi biz de merak ediyoruz.

arya

Kral Toprakları’nda ise işler çığırından çıktı ve Tommen hepimizi şaşırtarak, ne kadar vasıfsız biri olduğunu gözler önüne serdi. Ciddi olarak “Joffrey olsa ne güzel olurdu şu an.” diyen çok kişi var. Kuşkusuz ki Joffrey tek bir serçe kalmayana kadar hepsinin öldürülmesi emrini verebilecek bir yapıda. Kitapta Tommen ufak bir çocuk olsa da, dizide genç bir adam görünümünde ve Yüce Serçe’nin etkisi altında kalarak herkesi hayal kırıklığına uğrattı ve bizi de şaşırttı. Dediğim gibi pek şaşırmıyorduk bu bölüme gelene kadar, ancak bu “plot twist” beklenenin dışında oldu.

tommen

Ayrıca bu sayede Jaime’nin kitapta Nehir Toprakları’na gitmesi olayına da zemin hazırlamış oldular. Jaime böylelikle, Walder Frey’in bölümünde bahsedildiği gibi Nehirova’yı almak üzere Nehir Toprakları’na gidecek ve Brienne ile karşılaşacak. Bu karşılaşma, kaçınılmaz görünüyor. Ayrıca Kral Muhafızları’ndan da atıldıysa yeni Lannister Hanesi’nin lordu olma şansı da var elbette.

jaime2

 

Ayrıca Mace Tyrell’in vasıfsızlığını yine annesine “Neler oluyor?” diye sormasıyla görmüş olduk. Mace Tyrell karakteri sayesinde biraz gülebilmemiz de iyi olmuyor değil tabii.

Bölümün en önemli kısmına gelecek olursak kuşkusuz ki Benjen Stark’ın söyledikleriydi. Akgezenler tarafından yaralandığını ve dönüşme evresindeyken Ormanın Çocukları tarafından, ejderhacamı sayesinde kurtulduğunu söylüyor. Akgezene mi dönüşüyordu, yoksa bir zombiye mi dönüşüyordu sorusu ise hala aklımı kurcalamaya devam ediyor. Kitapta da ne olduğuna anlam veremediğimiz Soğukel’in, Benjen Stark olmasa da aynı yöntemle dönüşümü durmuş bir Akgezen olma ihtimali çok yüksek görünüyor.

benjen2

Bölümün sonunda ise Daenerys Targaryen’ın ejderhasına kavuşmasını gördük. Fragmanlarda gördüğümüzde Drogon’un epey büyüdüğünü düşünmüştüm, ancak abartılacak kadar büyümediğini gördük. Dany anlaşılan artık onu konrtol etmekte güçlük çekmeyecek ve Westeros’a gelişi, Tyrion’ın köleliği bitirme konusunda yaptığı atılım sayesinde, sonunda gerçekleşmek için zemin bulmuş olacak.

dany2

Gelecek bölüm fragmanından da anladığımız kadarıyla Nehir Toprakları’ndaki savaş başlayacak, kitaptakine benzer bir Brynden Tully – Jaime Lannister görüşmesi bizi bekliyor. Kuzey’de ise Sansa ve Davos’un kuzeyli hanelerden destek topladıklarını görebiliyoruz. Theon ve kardeşi ise plan yapma aşamasındalar. Benim tahminime göre Dany’yi Westeros’a getirecek olan Theon ve kardeşi olacak. Kitapta da aynı işi Victarion Greyjoy’un yapacağı ihtimaliyle birlikte, yine Meereen’e giden bir Demir Donanma olması, kitapla paralellik gösteriyor. Ayrıca Bronn’u görmek da güzel olacak. Diziye renk kattığı kuşkusuz. Game of Thrones haftaya “The Broken Man” adlı bölümle bizlerle olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=FWTCdiMGPfc

Yorumlar