Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Game of Thrones 6×7 “The Broken Man” – İnceleme

Game of Thrones 6×7 “The Broken Man” – İnceleme

PAYLAŞ

Game of Thrones, “The Broken Man” yani “Kırılmış Adam” olarak çevirebileceğimiz yeni bölümüyle, sona yaklaşırken, ilginç olaylara sahne oldu. Şimdiden, her zaman olduğu gibi, SPOILER uyarımızı baştan yapalım.

Bölüm, Ian McShane’in karakterini sonunda görmemizle başladı. Sezon başlamadan önce, nasıl bir karakter oynayacağı, kimi oynayacağı büyük merak konusu olmuştu. Sonunda görebildik ve pek çok kişinin tahmin ettiği gibi Tazı‘yı, yani Sandor Clegane’i kurtaran kişi o olmuş. Bazı teoriler Tazı’nın dirileceğini söylüyordu ancak bölümde bahsedilenlerden anladığımıza göre Tazı hiç ölmemiş, sadece ağır yaralıymış.

ian

İki kardeşin yani Dağ ve Tazı’nın büyük düellosunun olabileceği ihtimali böylece güçleniyor. Sezonun dokuzuncu bölümü savaşa ayrılacağı için, Tazı ve Dağ’ın ölümcül dövüşünü sezon finalinde bekliyor olacağız. Ian McShane kısa rolüne güzel hayat vermiş olsa da, çok çabuk diziden ayrılarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Tazı’ya verdiği öğütlerin ve birnevi onu değiştirme çabasının ölümüyle birlikte havada kaldığını görerek üzüldüğümü söylemem gerek. Yine Tazı ve yine bir şeylerden nefret ediyor. O kadar kişiyi öldürenlerin ise Sancaksız Kardeşlik’ten olma ihtimali fazlasıyla yüksek, özellikle ayrılırlarken, “Gece karanlık ve dehşetle dolu.” ifadesini kullanmaları bunu açıkça belli ediyor.

tazı

Jon, Sansa ve Davos’un destek arayışını gördük. Mormontlar için o kadar dil döktükten sonra sadece 62 adam kazanmaları tam anlamıyla trajikomikti. O kısımla ilgili dikkat çeken şey ise Lyanna Mormont karakterinin yansıtılış şekliydi. Tam bir Mormont olmuştu ve oynayan oyuncunun Emilia Clarke’tan iyi oynadığını söylememiz gerek ve Sophie Turner’ın ilk iki sezondaki performansından daha iyi performans sergiledi birkaç dakikada. Cidden Ayı Adası’nın leydisi olduğunu daha ilk repliklerinden ve bakışlarından hissetmek mümkündü. Glover faciasından sonra Sansa’nın, Petyr’dan yardım istemesinin zorunlu hale geldiğini gördük. Tabii kitapta Gloverların kalelerini Boltonlar sayesinde Stannis sayesinde aldıklarını unutmamak gerek. En azından Manderly’lerin kuzguna bir cevap vermelerini bekliyoruz.

jon

Yine de ne olursa olsun, dokuzuncu bölümdeki Piçler Savaşı’nı Jon’un kaybedeceğini sanmıyorum. Petyr Baelish’in ihaneti olmazsa savaşı kazanacakları kesin, bu defa Game of Thrones’un nereye gittiği sular seller gibi açık gözüküyor. Herhangi bir plot-twist olması durumunda buna cidden şaşıracağımı söylemem gerek.

Kral Toprakları’nda da çok şaşırmadık. Margaery gibi bir karakterin kolay kolay kırılamayacağı belliydi, bu bölümde de belli etmiş oldu. Söylenecek pek bir şey yok Kral Toprakları kısmı için, bir an önce laikliğin Kral Toprakları’na dönmesini diliyoruz sadece.

marg1

Nehirova kuşatmasına gelirsek, Bronn karakterini tekrar görmek harika oldu. Diziye gerçekten renk katıyor. Lannisterların efsane, “Bir Lannister borçlarını daima öder.” repliğini yarıda keserek “Don’t say it, don’t fuckin’ say it.” deyişi bizi kahkahalara boğdu. Jaime ile olan anlaşmaları kitapta olmadığı halde diziye ve karakterlere cuk oturan değişimlerden biri. Kitapla olan farklılıkları sadece daha güzel olmadığı zaman sevmiyoruz, böyle şeyler cidden kabul edilebilir ve güzel oluyor. Bunun bir diğer örneği de Tywin – Arya konuşmalarıydı. Bunun gibi örneklerin de övülmesi gerek. Ne de olsa Caesar’ın hakkı Caesar’a.

bronn1

Brynden Tully ve Jaime’nin diyalogları kitaptakine benzemesi yönüyle güzel olmuştu. Karabalık’ın kararlılığını gördük ve beklediğimiz gibiydi. Gelecek bölüm fragmanına bakılırsa işler oldukça ilginç bir hal alacak. Merakla bekliyoruz.

brynden1

Arya’nın da bir gemiye yer ayırttıktan sonra bıçaklandığını gördük, tam “sonunda” derken gene bir sıkıntıya düştü. Bu bölüm Arya’nın olayını hallederek devam etmelerini dilerdim, yine gelecek bölüm Yüzsüz Kız ve Arya arasındaki mücadeleyi göreceğimiz kuşkusuz.

arya2

Game of Thrones’ta sona adım adım yaklaşırken vaadedilen “en iyi sezon” olup olmadığı tartışma konusu. Game of Thrones gibi bir dizide, böyle iddialı konuştuktan sonra tepki çeken çok fazla olaya yer verildiyse de son iki bölümün fena gitmediği görüşündeyim. Ama yine de “beklenen” en iyi sezon mu, pek sanmıyorum. Yine de üç bölüm daha var ve sağlam kurgusu sayesinde Game of Thrones bizi belki de epey şaşırtabilir.

Şuraya da fragmanı bırakalım. Anlaşılan o ki Cersei’nin sezon fragmanında gösterilen “I choose violance.” repliğini sonunda duyacağız. Brienne ise Jaime ile birtakım anlaşmazlıklar yaşayacak gibi. Kuşatmanın ne olacağı ise merak konusu.

https://www.youtube.com/watch?v=6LH0_TDYxbM

 

Yorumlar