Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Game of Thrones 6×8 “No One” – İnceleme

Game of Thrones 6×8 “No One” – İnceleme

PAYLAŞ

 

Game of Thrones’un bu bölümü Arya’nın geçen bölümlerde iki kez gittiği tiyatro sahnesiyle başladı. Arya’nın öldürmesi gerektiği halde öldürmediği, hatta bunun sonucunda Jaqen’in Arya’ya ölüm emri vermesine sebep olan tiyatrocu ablamız geçen bölümde bıçaklanan Arya’yı tiyatronun arka tarafında buluyor ve evine götürüyor. Arya’nın yaralarını sardıktan sonra kısa bir sohbet ve ardından Arya’nın haşhaş sütü içiyor ve çok da önemli olmayan bu kısım böyle bitiyor.

20160609_ep608_add_Publicity_still_04.001571321

Asıl can alıcı kısım Arya uyandıktan sonra oluyor. Arya’nın adeta korkulu rüyası haline gelen Waif tiyatrocu ablamızı öbür dünyaya yolcu ediyor. Ve tüm bölümün asıl can alıcı kısmı burada başlıyor. Arya ile Waif arasında Braavos sokaklarında koşuşturmaca başlıyor. Koşuşturmanın sonunu söylemeden önce Arya’nın o dikişlerle nasıl koştuğuna değinmeden de edemeyeceğim, yataktan yeni çıkan birisi nasıl öyle koşabildi anlamak mümkün değil. Koşuşturmanın sonunda Waif Arya’yı yalnızca bir mumum aydınlattığı karanlık bir köşeye sıkıştırıyor fakat Arya’nın köşeye sıkıştığı noktanın kılıcı İğne’yi sakladığı nokta olduğunu görüyoruz. Waif Arya’ya saldıracakken Arya İğne ile mumun ışığını kesiyor ve bir anda kendimizi Siyah ve Beyaz’ın Evi’nde buluyoruz.

Jaqen Ev’e giriyor, her yerin kan olduğunu görüyor. Korku filmi sahnesi gibi usulca yürüyerek Yüzler Odası’na giriyor.  Jaqen Hghar kan izlerini izlerken karşısında iki gözü deşilmiş Waif’in yüzünü görüyor, birden arkasını dönüyor ki karşısında Arya var, Arya İğne’yi Jaqen’in kalbine dayıyor. Açıkçası kendi kanaatimce Jaqen orada biraz yusuf yusuf ediyor ve ”Artık hiç kimsesin.” falan diyor. Arya da cevap olarak ”Bu kız Kışyarı’nın Arya Stark’ı ve ben evime gidiyorum.” diyor ve bölüm burada bitiyor. Bu kısımlara kendi yorumumu katmak istemedim çünkü dizinin tek güzel kısımları bu kısımlardı diyebilirim, bölümün isminden kaynaklı mı yoksa yazılan acınası senaryoyla ilgili mi pek bilemesem de baya güzel kısımlardı.

 

c_limitq_80w_720-http-images-origin.playboy.com-ogz4nxetbde6-1pnYE6fAu0WEiGKkqo2SsM-bf0fb2a4605a5d077db60d4e213a2643-03-game-of-thrones-season-6-episode-8

 

Gelelim Tazı abimize. Tazı’nın arkadaşlarını öldüren üçlünün ikisi ortada yok, yalnızca birisi var ve bu kişide kendisine başka bir grup bulmuş. Açıkçası dizinin en iğrenç, tiksinti dolu ve gereksiz kısımları resmen bu sahnede çekilmiş, GoT gibi bir diziye ”Neden?” diye sormaktan bıkar olduk. Bu dörtlünün anlatmak istemeyeceğim kadar iğrenç muhabbeti bitince Tazı adeta ”Ben hala izleyicilerin gözündeki Tazı’yım” dercesine bu dört asalağı baltasıyla doğruyor.

Diğer ikiliyi aramaya çıkan Tazı Beric Dondarrion’un liderliğindeki kardeşliği o ikiliyi asarken görüyor. Beric’i ve kardeşliği tekrar görmek beni bayağı bir sevindirdi. Bence bu kısımların en önemli noktası geçen bölümlerde ”Kardeşlik masum insanları katletmeye başlamış” diye üzülen izleyicilerin yüreğine su serpen asma olayı diyebilirim, nihayetinde Beric kardeşliğin kurallarını çiğneyen ikiliyi asarak bunu göstermiş oldu. Tazı burada intikam almak için asılan iki kişiyi kendisi öldürüyor, bunun dışında pek de önemli bir şey yapmıyor.

BWB

 

Asma seramonisi bittikten sonra Beric Sancaksız Kardeşlik’in kuzeye akgezenler ile savaşmaya gideceğini ve Tazı’nın da onlara katılmasının faydalı olacağını söylüyor. Bildiğimiz gibi Myr’li Thoros’un Beric’i defalarca ölümden geri getirmesi ve Beric’in alev alan bir kılıç taşıması, üstüne bir de kuzeye gidiyor olması dizide Beric’in de Azor Ahai dediğimiz efsanevi kişi olma ihtimalini birazcık da olsa güçlendiriyor. Hodor’un ‘Hold the Door’ dan gelme olduğu bir dizi de neden olmasın ki yani?

Richard-Dormer-as-Beric-Dondarrion-lighting-his-sword

 

Gelelim Meeren’e. Varys’i Meeren’den ayrılırken görüyoruz, söylediğine göre Westeros’a dönüp kendisine müttefikler ve gemiler bulacakmış. Varys bunları söylediğinde aklıma hemen Dorne geldi. 6×1’de Martell soyunu kurutan piçleri dizide 7 bölümdür göremedik, acaba Varys’in bahsettiği müttefikler bunlar mı? Kiyapta Dorne’luların hala Targaryenler’e sadık her an isyan çıkarabilecek bir hane olduğunu biliyoruz, dizide isyanı ettiklerine göre sıradaki iş Dany’ye katılmaları olacak sanırım.

TYrion-Varys-768x432

Sonrasında Piramit’in içine giriyor ve sezon boyunca eminim benim gibi diğer insanlarında geç geç geç yaptığı sıkıcı Gri Solucan, Missandei ve Tyrion muhabbetini izliyoruz. Bu muhabbeti geç geç yaparken iyi ki biraz yavaş davranmışım çünkü muhabbetin sonunda şehirden sesler gelmeye başlıyor ve bu üçlü apar topar Piramit’in dışına çıkıyor. Seslerin sebebi burada belli oluyor, Sahipler onlarca gemiyle şehre alev fıçıları fırlatıyor. Akşama kadar süren bu bombalama şehri adeta harap ediyor, her yeri alevler sarmaya başlıyor. Lekesizler ise kara askerleri oldukları için gemilere karşı savunmasız kalıyorlar. Şehir yakılıp yıkılırken biz tekrar Piramit’in içine giriyoruz, Piramit adeta deprem olur gibi sallanıyor, bizim muhteşem üçlü bunu düşman saldırısı sansa da gelen kişinin Daenerys olduğunu görüyoruz. Bu kısımları izlerken kendi kendime 7 bölümdür adeta tanrı yaptıkları Dany sonunda bir yerden darbe yedi diye mutlu oldum diyebilirim. Sezon boyunca her hanenin başına kötü bir olay gelmişti ama bizim ballı Dany’miz tam tersine kendisine ordu kasmakla meşguldu. Şehrin harap olması bu bakımdan iyi oldu. Artık yesin yumruğu bir zahmet.

Daenerys

 

Geçen bölüm kuşatılan Nehirova bölgesine gidelim şimdi. Brienne sonunda Nehirova’ya varıyor. Brienne Jaime ile konuştuktan sonra Jaime Karabalık ikna olursa ordusunun kuzeye geçmesine izin vereceğini söylüyor. Brienne Karabalık’la ne kadar konuşsa da bizim inatçı ihtiyar Brienne’i geri çeviriyor. Kendi evini savunan Karabalık reddetmekte pek de haksız sayılmaz aslında, aile yadigarı sonuç olarak.

GOT608_101915_HS__DSC66771

Ardından kuşatma çadırlarına gidiyoruz. Jaime kitapta da geçen Edmure görüşmesini yapıyor. Buradan öğreniyoruz ki Edmure’un Roslin’den bir çocuğu olmuş. Jaime Edmure’u tehdit ederek bir konuşma yapıyor. Biz ”Neden tehdit etti ki?” diyemeden Jaime’nin bir planı olduğunu görüyoruz. Edmure Nehirova’nın meşru lordu olduğu için kaleye girip onun için kale kapılarını açacağını umuyor Jaime. Bizim huysuz, yaşlı ama aynı zamanda bir o kadar zeki Karabalık’ımız Edmure’un serbest bırakılmasının tuzak olduğunu anlasa da kimse Karabalık’ı dinlemiyor ve lordları Edmure’un sözünü dinleyip kapıları açıyorlar.

GOT608_113015_HS__DSC23031

Burada çok bariz bir senarist hatası olduğunu söylemeden edemeyeceğim, eminim onlardan iyi mi biliyorsun diyenler de çıkacaktır ama başka bir açıklama bulacaklarını da düşünmüyorum. Karabalık Nehirova’yı bu bölümde sözünü geçiremediği orduyla almadı mı? Bu ordu neden bir yıldır Frey esiri olan Edmure’u dinlesin ki? Hadi hepsini geçtim, geçen bölümde Freyler Edmure’un boğazına bıçak dayayarak kaleyi vermezlerse Edmure’u öldüreceklerini söylemediler mi? Bu ordu o zaman neredeydi? Neden lordlarını o zaman düşünmediler de şimdi düşündüler? Senaristlerin bu sorulara bir açıklama bulabileceklerine inanmıyorum.

Uzun lafın kısası Nehirova Edmure’un sayesinde Jaime’nin eline geçiyor. Bu sırada Karabalık Brienne ve Podrick’i tekneyle oradan uzaklaştırıyor fakat kendisi tekneye binmiyor. ”Bu kalede doğdum ve bu kalede ölmeye hazırım.” diyen bizim biricik Karabalık’ımız Lannister ve Frey askerleri ile savaşırken hayatını kaybediyor. Tabi bizim cimri senaristlerimiz bu savaş kısmını da göstermiyor, haberi Jaime’ye bir Lannister askeri iletiyor. Asla unutulmayacaksın Brynden ‘Karabalık’ Tully.

tumblr_mliitmgVNb1re0u5vo1_500

 

Ve son olarak Kral Toprakları. Bir grup İnanç üyesi başlarında Lancel Lannister ile Cersei’yi High Sparow’a götüreceklerini söylüyor. Fakat Cersei o benim ayağıma gelsin tarzı konuşuyor. Lancel rica değil emir olduğunu iletince Cersei’nin tepesinin tası atıyor ve Dağ’ı İnanç üyelerinin üzerine salıyor. Dağ üyelerden birinin kafasını gövdesinden ayırınca diğerleri tırsıyor ve Cersei’yi serbest bırakıyor. Cersei İnanç’a karşı ilk zaferini böylece almış oluyor.

İnanç’ı püskürttükten sonra Cersei, çok uzun süredir giremediği taht odasına giriyor. Bu sırada Tommen bir Kraliyet açıklaması yapıyor. Açıklamanın en önemli kısmı İnanç tarafından Dövüşle yargılamanın kaldırılması. Cersei’nin tüm hayalleri böylece suya düşmüş oluyor.

Sonrasında Qyburn ile konuşan Cersei dedikoduların doğru olup olmadığını söylüyor, Qyburn ise doğru olduğunu Cersei’ye iletiyor. Bu dedikodunun ne olduğu biz izleyicilere aktarılmasa da benim bir tahminim var. Hatırlayacaksınız Bran’ın Deli Kral’ı gördüğü bölümde şehrin altında çılgın ateş patlıyordu. Deli Kral şehrin çılgın ateşle yanmasını emretmişti ama Jaime Deli Kral’ı öldürerek buna engel olmuştu. Yani o gördüğümüz çılgın ateş gelecekte olacak bir olay olabilir. Sonuçta yeşilgörüşe sahip olan Bran yalnızca geçmişi değil geleceği de görüyor. Cersei’nin Qyburn’a araştırttığı ve doğru çıkan bu şey şehrin altında çılgın ateş bulunması olabilir. Cersei yargılamada ölüm cezasına çarptırılırsa şehri havaya uçurma emri verecek gibi duruyor. Sanırım Dany Westeros’a ulaştığında bir harabeyle karşılaşacak.

Cersei-Mountain-Qyburn

Yorumlar