Ana sayfa Game Of Thrones Dizi Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm: Stormborn Fragman İncelemesi

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm: Stormborn Fragman İncelemesi

PAYLAŞ

Uzun zamandır beklenen, milyonların favori dizisi Game of Thrones sonunda çıktı! Biz de henüz taze taze 1. bölüm bitmişken, bölümün bitişinin hemen ardından gelen 7. Sezon 2. Bölüm fragmanını inceleyelim dedik. Dikkat! 1. bölümü henüz izlemediyseniz incelemeyi okumanızı tavsiye etmeyiz, ayrıca bölümü izlediyseniz bile yaptığımız tahminlerin yüksek ihtimalle tutabilecek olma ihtimalini göz önünde bulundurmanızı isteriz. Yani kısaca incelememiz spoiler içerebilir.

 

SPOILER

 

Jon Snow

 

2. Bölüm fragmanının ilk sahnesinde Jon Snow ve Lord Royce arasında bir tartışma geçiyor, Lord Royce ”Bir Targaryen’e güvenilemez.” diyerek Jon Snow’a çıkışıyor. Kendisi Vadi’nin vekil lordu olduğu için tüm Vadi onun arkasında diyebiliriz, HBO’nun yayınladığı ilk 3 bölümün kısa senaryosunda ”Jon Snow, isyan ile karşı karşıya kalır” sözleri geçiyordu. Büyük ihtimalle bu isyan Vadi’nin isyanı olacak. İsyan için diğer bir seçenek Karstark ve Umberlar’dı fakat ilk bölümde kendileri Jon Snow’a bağımlılığını bildirdiği için geriye kalan tek seçenek bu gibi görünüyor. Jon Snow, Vadi desteğini tamamen kaybedecek gibi.

 

Cersei Lannister

 

Fragmanın ikinci sahnesinde ise Cersei beliriyor, taht odasında önündeki lordlara konuşma yapıyor: ”Deli Kral’ın kızı bölgeyi yok edecek.” Bölgeden kastının Westeros olduğu açık, peki kim bu konuşma yaptığı lordlar? Önümüzde iki seçenek var; ya zaten kendisine bağlı olan Kral Toprakları ve Batı Toprakları lordlarının bağlılığını pekiştiriyor ya da bu lordlar Dorne ile Menzil lordları ve Cersei düşmandan ne koparabilirsem kardır gözüyle bakıyor.

Zaten fragmanda taht odasındaki Randyll Tarly’yi görebiliyoruz, Menzil ve Dorne lordlarının kraliyete bağlılığı Randyll ile sınırlı kalmayacaktır, bu yüzden ikinci seçenek birinci seçeneğe göre daha muhtemel diyebiliriz.

 

Daenerys Targaryen

 

Fragmanın üçüncü sahnesinde ise bu sezona damga vuracak üç isimden sonuncusu Dany ve tayfasını görüyoruz. Fragmanda Asha şunları söylüyor: ”Bir filoya ve üç ejderhaya sahibiz, Kral Toprakları’nı şimdi vurmalıyız.” Asha’nın bu sözlerinden sonra Dany’nin, artık dikkatli olan izleyiciler için klasikleşmiş bakışı beliriyor. Bence bu bakış savaşı fiilen başlatacak olan fitilin ateşleyicisi olacak.

 

Zaten fragmanda da göreceğiniz sahnelerden anlaşılacağı gibi Dany’nin filosu saldırı pozisyonunu almış ve yola çıkmış, ayrıca görsel olarak ortaya çıkan spoilerlar ve dizi başlamadan önce yayınlanan fragmanlarda da görüldüğü gibi bu sezon bir deniz savaşı olacağı aşikar.

Anlaşılan bu savaş 2. veya 3. bölümde gerçekleşecek ancak 3. bölüm gerçekleşmesi daha muhtemel çünkü HBO’nun ilk 3 bölüm için yayınladığı kısa senaryoda, 3. bölümde ”Cersei bir hediyeyle döner” kısmı geçiyordu, bu hediyenin ne olduğunu artık herkes anlamıştır ama biz yine de anlamayanlar için daha fazla spoiler vermeyelim.

Diğer Kısa Sahneler;

Bu 3 önemli sahneden sonra kısa kısa sahneler birer saniye arayla geçip gidiyor ancak 1 saniye deyip geçmeyelim, bu kısımlarda da çok özel şeyler var.

Arya, sonunda dizide maalesef yalnızca ikisi hayatta olan ulu kurtlardan kendisine ait olana kavuşacak. İlk sezondan hatırlayacağınız gibi Nymeria, Joffrey’nin kolunu ısırdığı için Arya onun öldürüleceğinin farkına varmıştı ve onu Nehir Toprakları’nda serbest bırakmıştı.

Bir Martell piçi savaşıyor, diğer Martell piçi sevişiyor! Açıkçası savaşan piçin kime ne sapladığı merak konusu olacak.

Jon, Baelish’in boğazını sıkıyor, ”Babasının oğlu be!” demeyi çok isterdik… Boğazını neden sıkıyor sorusuna gelirsek büyük ihtimalle Jon ittifak arayışı için Dany’nin yanına gidecek ve Sansa ile Baelish yalnız kalacağı için Baelish’i korkutmak(!) adına ufak bir tehditte bulunacak.

 

Ve son olarak tekrar bir Dany bakışı, peki bu bakışı ne diye fragmana koyarlar ki? HBO’nun yayınladığı kısa senaryolardan sonuncusuyla bu bakış tam olarak bağdaşıyor diyebiliriz. ”Dany beklenmedik bir ziyaretçi alıyor.” Senaryoların yayınlandığı tarihteki makalemizde de bu konu hakkında birkaç tahminde bulunmuştuk ancak bu bölümden sonra ortaya bir yeni seçenek daha eklenmiş olabilir, bir seçenek de daha kuvvetli hale geldi diyebiliriz.

Yeni seçeneğimiz Samwell Tarly. Kendisi bu bölüm Eski Şehir’in kütüphanelerinden kaçırdığı kitapla Dragonstone’un altında Akgezenleri öldürmenin iki yolundan birisi olan ejderha camının olduğunu öğrenmiş oldu. Dragonstone’da bu bölümde Dany’nin eline geçtiğine göre, Dany’yi ziyaret etme ihtimali olan şahıslar arasına Samwell de eklendi diyebiliriz.

Gerçekleşmesi daha muhtemel hale gelen seçenek ise Jon Snow. Fragmanın ilk sahnesinde de görüldüğü gibi Jon Snow büyük ihtimalle Dany ile ittifak olma fikrini lordlara sundu fakat sunduğu seçenek yüzünden görüş ayrılıkları çıktı. Jon Snow, eğer Dany’nin sürpriz ziyaretçisi olacaksa Vadi lordlarının isyan edeceği/ayrılacağı kesin, yani iki ihtimal birbirlerine zincir misali bağlı ilerliyor. Bu yüzden Vadi’nin ayrılışı ve Jon Snow’un Dany’yi ziyareti sonraki bölümün en büyük olaylarından birisi olabilir.

Fragmanı izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bugün yayımlanacak ilk bölümün ayrıntılı incelemesi için takipte kalın!

Yorumlar