Ana sayfa yedekler Game of Thrones 7×4 “Spoils of War” İnceleme

Game of Thrones 7×4 “Spoils of War” İnceleme

PAYLAŞ

Game of Thrones 7×4, “Spoils of War” yani “Savaş Ganimetleri” birkaç önce sızmış olsa da bugün HBO’da da yayınlandı ve incelemesini yapalım dedik. Yine uyaralım, yazı SPOILER içermektedir.

Kuzey’de neler oluyor?

Arya sonunda eve döndü. Baştaki muhafız mevzusu biraz sinir bozucu olsa da çabucak atlattık ve Sansa geri dönen tüm kardeşlerinin delirdiğini düşünmeye başladı. Stark çocukları artık bir araya geliyorlar ama hepsi bir tuhaf olmuş, tövbe estağfurullah.

Bran karakteri iyice Üç Gözlü Kuzgun’um ben havalarına girmiş, savaştaki rolü önemli olacağa benziyor, yoksa 8 sezondur devam eden plot’unun hiçbir anlamı olmayacak. Petyr Baelish’le olan konuşmasının hoşuma gittiğini söylemeliyim ama. Serçeparmak uzun zamandır böyle ters köşe olmamıştı. Bran’in her şeyi ne zaman söyleyeceğini ise cidden merak ediyorum. Pek umrunda değilmiş gibi gözüküyor.

Arya’nın kılıç yeteneklerini de görme fırsatımız oldu. Brienne’le olan dövüşünü keyifli buldum. Brienne’ın ufak ufak öfkelenmesi ama sonunda gülerek bitirmeleri hoş olmuştu.

Dragonstone’a geçelim.

Her şeyi çok hızlı işlerlerken ve savaşları adeta hızlı bir şekilde ileri sararken Jon’un hala ejderhacamı çıkarmaması sinir bozmaya başladı açıkçası. Biraz daha hızlandırılması gerektiğini düşünüyorum.

Mağaradaki yazıların ve geçmişe dair ipuçlarının verilmesi çok güzel olmuş. Dany inanmaya başlıyor gibi, ki eğer tahminimiz tutarsa asıl mevzunun Demir Taht’tan çok daha önemli olduğunu herkes yavaş yavaş anlayacak.

 

Bölümün en önemli kısmı olan savaşa gelirsek…

Öncelikle altınların kurtulduğunu Randyll Tarly başta söylemişti. Yani Cersei istediğini aldı ve “Altın Mürettebat” gerçekten gelecek gibi duruyor. Altın Mürettebat dendiğinde cidden heyecanlandığımı söylemem gerek. Kitapta Altın Mürettebat’ın komutanı olan kişi, Robert’ın İsyanı sırasında Kral Eli olan Jon Connington ve yanında da Rhaegar Targaryen ve Elia Martell’in normalde ölü olması gereken çocukları Aegon Targaryen’ı taşıyor ve bu Aegon kendini VI. Aegon ilan etmiş olarak Demir Taht’ı arzuluyor. Ki 6.kitabın başından yayınlanan bölümlere baktığımızda da çoktan Storm’s End’i ele geçirdiler ve savaşmaya başladılar.

Akıllara acaba VI. Aegon diziye gelecek mi sorusu canlandı kitabı okuyanlar arasında. Vakitleri olsa Aegon’u getirmek için mantıklı bir ortam olabilirdi ama önümüzde sadece 10 bölüm kaldığını düşünürsek onu işlemeye vakitleri olduğunu düşünmüyorum. Altın Mürettebat adını kullanma sebepleri sadece kitap fanlarına bir göz kırpmak olabilir diye düşünüyorum.

Savaş konusunda pek fazla söze gerek yok. Heyecanla izlediğim bir savaş oldu. Bronn’un ejderhayı vurduğu sahneden tutun da Dany’nin baştaki gelişi de Jaime’nin onu mızraklamaya çalışması da etkileyiciydi. Sonunda beklenenler oluyor dedirtti adeta. Çünkü bu yedi bölümün harika olacağına, birer film gibi olacağına söz vermişlerdi. Şimdiye kadar iki iyi savaş sahnesi gördük, anlaşılan bunların sayısı artacak.

Ayrıca Randyll Tarly ölüp ölmedi mi tam seçemedim ama oğlu Dickon’a epey yönelecekler gibi duruyor, epey screen time’a sahipti bu bölüm. Bakalım gelecek bölümlerde neler olacak, bekleyip göreceğiz.

Yorumlar