PAYLAŞ

Game of Thrones dizisi bu sene sekizinci ve son sezonuyla ekranlara veda ediyor. Bildiğimiz gibi Skywalker Saga denilen dokuz filmlik Star Wars serisi de bu sene sonunda dokuzuncu ve son filmi ile nihayetine erecek. Bu iki serinin de sonlanmasına yakın şu günlerde, Game of Thrones’ un yaratıcıları da diyebileceğimiz David Benioff ve DB Weiss’ in, bir sonraki Star Wars üçleme filmlerinin direksiyonuna geçtiğini sizlerle paylaşmıştık. Eğer bu yazımıza göz atmadıysanız, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

2017 yılında vizyona giren ve bazı kesimler tarafından eleştiri oklarının hedefi haline gelen yeni Star Wars serisinden sonra serinin geleceğiyle ilgili ciddi tartışmalar başlamıştı. Tartışmaların ardından Disney cephesinin heyecan verici sayabileceğimiz hamlesi ise Game of Thrones dizisi ile kendilerini fazlasıyla ispat eden David Benioff ve DB Weiss ile bir sonraki seri için anlaşılması oldu. İkilinin çalışmaları henüz başlanıç evresinde olsa da, film ile ilgili sızıntı haberler ve detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Disney’ den de doğrulanan açıklamaya göre Skywalker serisinin ardından bir daha Skywalker Saga merkezli bir Star Wars filmi görmeyeceğiz. Bu sebepten, yeni serinin teması hayranlar açısından bir merak uyandırıyordu. Bu günlerde çıkan bir sızıntıya göre, Benioff ve Weiss’ in hazırladığı film, Old Republic döneminde, şimdiki serinin asırlarca öncesinde geçecek. Yıllardır Old Republic dönemini sinema evreninde görmek isteyen Star Wars hayranları açısından, bu haber oldukça tatmin edici gibi gözüküyor. Haberin kaynağının ise ismi verilmeyen bir Disney set çalışanı olduğu söyleniyor. Bu konuda söyledikleri ise şöyle:


“ Bu sonbaharda bir sonraki film üzerine çalışmalar başlıyor. Bu bir Rian Johnson üçlemesi değil, Game of Thrones yaratıcılarının ilk filmidir ve Disney, Star Wars zaman çizelgesini açmak ve daha ‘Game of Thrones’ tarzını seven bir izleyiciye hitap etmek istediği için Old Republic dönemini ele alacak. Çekimler Sonbaharda başlayacak ve senaryolar tamamlanma aşamasında. Sanat kısmı ise tasarım aşamasın. Tüm bildiğim bu ama bunun doğru olduğuna yüzde  95 eminim. Zaman olarak Skywalkerlardan yüzlerce yıl önce, tema olarak Yıldız Savaşları Yüzüklerin Efendisi ile buluşuyor diyebiliriz.. ”

Old republic dönemi, Star Wars romanlarında, oyunlarında ve çizgi romanlarında her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Yani bu söylentilerin gerçeği yansıtması demek, eleştiri oklarının hedefi haline gelen Disney’ in, kendisini ve Star Wars evrenini yeniden şaha kaldırmasının etkili bir yolu olabilir. Henüz bilgi resmiyete kavuşmasa sabırla ve keyifle beklemeye değecek gibi…