Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Game of Thrones’u İzledim, Kitaplarına Başlamak İstiyorum

Game of Thrones’u İzledim, Kitaplarına Başlamak İstiyorum

PAYLAŞ

Game of Thrones’u İzledim Kitaplarına Başlamak İstiyorum?

Malum dizi sezon finali ile birlikte şimdilik sona erdi ve bizi Game of Thrones’tan ayıracak dokuz ay bekliyor. Eğer Game of Thrones’un büyük bir hayranıysanız, sıcak yaz aylarını boş geçirmek istemiyorsanız, Buz ve Ateşin Şarkısı evreni hakkında daha çok  bilgi edinmek istiyorsanız size bir tavsiyemiz var;

KİTAPLAR! Buz ve Ateşin Şarkısı kitapları.

Dizinin finalinde Dany, Westeros'a doğru yola çıkmıştı.
Dizinin sezon finalinde Dany, Westeros’a doğru yola çıkmıştı.

”Ee, ben zaten diziyi izledim bir de kitaplara gerek var mı?” demeyin. Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde kitaplarda olup da dizide olmayan birçok olay ve kişi var. Ayrıca kitapları okuyarak karakterleri derinlemesine inceleyip hareketlerine daha da anlam kazandırabilirsiniz. Tabii ki farklar bununla sıralı değil. Kitabın kendisi içinde dizide olduğundan çok daha tutarlı ve dikkatli ilerliyor. Bir bölümde bir karakterin çok uzak mesafelere gitmesi gibi şeyler olmuyor. Bunun yanında karakterlerin düşüncelerinden tutun da diziye kıyasla çok daha geniş bir dünyayı görme fırsatınız olacak.

Diğer bir fark olarak ise özellikle 3.kitaptan sonra olaylardaki farklılıklar büyük bir boyuta ulaşacak. Dizi özellikle 4.sezondan sonra epey farklı gitmeye başlamıştı. Bu yüzden bir yerden sonra çok daha farklı bir şey okuyacaksınız. Örnek vermek gerekirse; Biz 4. Sezonu izlerken Bran 3. Kitapta;Sansa 4. Kitapta;Arya ise 5. kitaptaydı.

Arya-with-Sansa-and-Bran-arya-stark-31146891-500-282

Her şeyin yanında kitapla birlikte dizide gördüğümüz “Jon Snow’un anne-babası aslında kim?” gibi sorularla alakalı da pek çok ipucu görüyorsunuz. Hem de 60 bölüm beklemenize gerek yok, daha ilk kitaptaki Eddard Stark POV’larında(POV=Point of View, karakterin bakış açısından okumak; onun düşüncelerini bilmek.)

Buz ve Ateşin Şarkısı kitaplarının sıralaması ise şu şekilde ;

Taht Oyunları

Kralların Çarpışması (Kısım 1-2)

Kılıçların Fırtınası (Kısım 1-2)

Kargaların Ziyafeti (Kısım 1-2)

Ejderhaların Dansı (Kısım 1-2)

georger.r.martin-asongoficeandfire

Kitaplar ülkemizde Epsilon Yayınevi tarafından basılıyor ve Taht Oyunları’ndan sonraki kitaplar “Kısım 1 – Kısım 2” şeklinde ikiye ayrılmış durumda. Yani şimdilik toplam 9 kitaplık bir seri. Evrenin diğer kitapları henüz Türkçeye çevrilmedi ama çeşitli forum sitelerinde kısım kısım çeviriler mevcut. Sonraki kitap olan The Winds of Winter’ın ise ”Kış Rüzgarları” adıyla bir yıla kadar yayınlanması bekleniyor. Elbette çeviri ne kadar sürer bilemiyoruz ama ülkemizde de popülaritesi yüksek olduğu düşünüldüğünde çabucak çevrileceğine şüphemiz yok.

Eğer siz de Buz ve Ateşin Şarkısı’nda kitap dünyasındaki yerinizi almak istiyorsanız, bir an önce kitaplara başlamanızı tavsiye ederiz!

Nereden başlamalı diye soruyorsunuz, biliyorum. Size klişe bir şekilde şunu söyleyeyim, 1. kitaptan başlayın. Ama diyorsanız ki, maddi sorunum var ya da zamanım yok; 1. sezonu izlediyseniz 2. kitaptan başlayabilirsiniz. Ama dediğim gibi pek tavsiye edilmez. İşin sonunda döner dolaşır 1’i alırsınız, onu da diyelim.

Yorumlar