Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin Game of Thrones Dizisinin ve Kitaplarının 7 Harikası

Game of Thrones Dizisinin ve Kitaplarının 7 Harikası

PAYLAŞ

Dünyanın 7 Harikası

Bazıları dizide gözüktü;bazıları gözükmedi ve sadece kitapta görüldü. Bazıları kitapta bile gözükmedi. İşte Buz ve Ateşin Şarkısı evreninin insanlar tarafından yapılmış 7 harikası ve bonuslar!

 Valyria Yolları

Valyria Yolları

Zamanında Essos’un büyük bir kısmına hükmetmiş olan Valyria İmparatorluğu tarafından geniş taşlardan yapılmıştır. Tüm Valyria yarımadasını kaplamakla birlikte, Essos’un geri kalanında bir şehirden diğer şehre uzanmaktadır. Ayrıca Ejderha Yolları olarak da bilinirler. Yol, Essos’un batısında Pentos’tan başlayıp, Ghoyan Drone kalıntılarını geçip, Norvos, sonrasında Qohor’a varır. Yolun başka bir kolu, Qohor’dan güneybatıya inerek Ar Noy harabelerine varır. Yolun diğer bir kolu ise Qohor’dan doğuya doğru ilerleyerek önce Vaes Khadokh, ardından Vaes Khewo’ya ulaşır. Vaes Khadokh’dan başlayıp kuzeye doğru ilerleyerek Tüten Deniz’in kenarındaki Saath’a varan başka bir yol da bulunmaktadır. Valyria Yolları gerek Westeros’taki Kral Yolu’ndan defalarca kez büyük olmasıyla gerek büyük bir sanat eseri özelliği taşımasıyla listemizin en önemli parçalarından birisi olarak Game of Thrones’un 7 Harikası listesinde yer alıyor.

Sur

the-wall-elevator-game-of-thrones-lord-snow-01-1024x576

Sur, 213 metre yüksekliğinde ve 482 kilometre uzunluğunda devasa bir yapıdır. Şöyle bir bakınca anlarız ki bir ucundan bir ucu İstanbul-Ankada kadardır. Sur, Uzun Gece’nin ardından Mimar Brandon Stark tarafından devler ve muhtemelen Orman’ın Çocukları’nın da yardımlarıyla yapılmıştır ve 8000 yıldır hala sağlamlığını korumaktadır. Sur’da 19 adet kale bulunmasına rağmen hem ‘Nöbetçi’ azlığı hem de bakımdaki zorluklardan dolayı 3 tanesi dışında hepsi mühürlenip kapatılmıştır.
Bu kaleler :
Gölge Kule, kullanılan kalelerden en batıda olanı. 200 kişilik garnizonu vardır.
Kara Kale, kullanılan kalelerin en büyüğü. Kralyolu’nun Kuzey’de bittiği yerdedir. Yaklaşık 600 kişilik garnizonu vardır.
Doğudaki Denizgözcüsü, Nöbetçiler’in limanıdır. En az garnizon burada bulunur.

Sur’a ormanın 800 metreden daha fazla yaklaşması yasaktır. Yine de bazı terk edilmiş kalelerin bulunduğu noktalarda orman sınırı Sur’un dibine kadar gelmiştir. Jon Snow ve yabani dostlarının Sur’u tırmanmasına yardımcı olan etkenlerden biri de budur. Yabanıllar Ormanda kamufle olarak belli etmeden Sur’a yaklaşmışlardır.

Bir efsaneye göre Joramun’un Borusu adlı boru, Sur’u yıkma özelliğine sahiptir.

Sur, gerek büyüklüğü gerek nefes kesen görüntüsüyle ASOIAF Evreni’nin 7 Harikası listesinde yerini alıyor.

Braavos’un Titanı

Titan-of-Braavos-Credit-HBO-800x450

Braavos’un bronzdan yapılma devasa Titan’ı, Braavos’un bulunduğu lagünün girişinde bulunmaktadır. Baş kısmının deniz seviyesinden yüksekliği 121 metredir. Bir eli yan tarafındaki tepeye tutunur, diğer elinde yarısı kırık bir kılıç göğe doğru yükselmektedir. Gözlerinde ateşler yanar,bu sayede gemilere de yol gösterir.Titan ne zaman bir gemi Braavos’a giriş yapsa kükrer. Ayrıca gün doğumunda, gün batımında ve saat başlarında da kükrer. Tehlike anında Braavos’u koruyacağına inanılır. Titan, gerek müthiş mimari yapısı gerek temsil ettiği şeyler açısından Serinin 7 Harikası listemizin nadide parçalarından olmayı hak ediyor

Qarth’ın Üçlü Duvarları

Qarth'ın Üçlü Duvarları

Qarth’ın Üçlü Duvarları, antik Essos liman şehri Qarth’ın etrafını sarmalar. Duvarlar dıştan içe doğru 9-12-15 metre uzunluğundadır. Her duvarın yapıldığı madde ve üzerindeki işlemeler farklıdır. Duvarlar yüzyıllardır savunma amaçlı kullanılmamasına rağmen şehrin gücünün timsalidir.

Dış duvar kırmızı kumtaşından yapılmadır. 9 metre yüksekliğindedir. Üzerinde yılanlar, uçurtmalar, balıklar, kurtlar ve zebratların bulunduğu kabartmalar vardır. (Zebrat zebra ile atın çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan bir hayvandır. Tip olarak zebra gibi çizgileri vardır,kötü kuylu olarak bilinirler. ASOIAF evreninde Jogos Nhai otlaklarında yaşarlar.)
Orta duvar gri granitten yapılmadır. 12 metre yüksekliğindedir. Üzerinde çarpışan mızraklar, yaylardan fırlayan oklar, yanan ölülerle dolu kabartmalar vardır.
İç duvar ise siyah mermerden yapılmadır. 15 metre yüksekliğindedir. Üzerinde seks yapan çiftlerin kabartmaları bulunur.

Norvos’un Üç Çanı

Çanlar

Norvos’un Çanları günlük hayatta ne zaman ne yapılması gerektiğini belirler. Çanlar ne zaman kalkılacağını, işe gidileceğini, dinlenileceğini, silahlanacağını, dua edeceğini, ve ne zaman cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğini söyler. Her çanın kendine özel bir adı ve ses tonunda farklılık vardır.

Noom kalın seslidir.

Narrah’ın güçlü bir sesi vardır.

Nyel ise yüksek perdeden çalar.

Volantis’in Uzun Köprüsü

Uzun Köprü

Uzun Köprü, Volantis’in iki yakasını birbirine bağlayan dünyanın en uzun köprüsüdür. Volantis’in doğu kesimi şehrin zengin kesimidir. Kara Duvar ve Işığın Tanrısı’nın Tapınağı şehrin doğu kısmındadır. Şehre gelen yabancılar ise genellikle şehrin batı kısmında kalırlar. Köprünün doğu çıkışının sonunda siyah taşa oyulma sfenks, ejderha, mantikor ve diğer efsanevi varlıkların kemerleri bulunmaktadır. Yol aynı anda iki arabanın geçebileceği kadar geniştir. Evler ve dükkanlar köprünün nehre bakan kısımlarında bulunur. Köprünün ortasında ise yüzlerinde yeşil kaplan çizgileri olan Volantisli mızrakçılar tarafından şehirdeki hızsızların kesilmiş elleri ve suçluların kesik kafaları sergilenir. Köprünün batı çıkışında ise trafik oldukça sıkışıktır. Yol arabalar ve kölelerle doludur.

Büyük Ghis Piramidi

Büyük Ghis Piramidi

Büyük Ghiscar İmparatorluğu döneminde, Aegon’un Fethinden yaklaşık 5000 yıl önce yapılmış olan bu piramit 243 metre yüksekliğinde ve 33 katlıydı. Salonları kırmızı mermerden yapılmıştı Valyria ile yapılan beşinci ve son savaş sonucu Eski Ghis’in Valyria tarafından yakıp yıkılışı sonucu harabeye dönmüştür. Daha sonra Meereen’e yıkılan piramidin bir kopyası yapılmışır. Büyük Ghis Piramidi ile yüksekliği ve kat sayısı aynıdır. 33 sayısının önemi  ise Ghiscar tanrıları ile ilişkili oluşudur.

Bonuslar!

Yüksek Kule

Eskişehir'de bulunan Yüksek Kule

Westeros’taki Eskişehir’de yaşayan Hightower Hanesi’nin yerleşkesi olan bu kule Yedi Krallık’ta bulunan en yüksek yapıdır. Kule, Savaş Adası denen yerde, Ballı Şarap nehrinin Fısıldayan Su körfezine döküldüğü noktada bulunur. Tepesinde yanan ateş gemilere yol göstermekedir. Efsanelere göre kule o kadar yüksektir ki en üst katından Sur görünebilir. Eskişehir halkı saatleri kulenin gölgesine bakarak ölçer.

Casterly Kayası

Lannister_Background

Casterly Kayası, isminden de anlaşılacağı gibi bir kale olmaktan çok doğal bir kayadır. Kayanın oyulması ve savunma amaçlı duvarlar inşa edilmesi ile oluşturulan kale şimdiye kadar hiç düşmemiştir. Casterly Kayası öyle muazzam bir yapıdır ki Visenya Targaryen’in kale hakkında ejderhalarla bile alınamayacağını itiraf ettiği söylenir. Kaya’nın en önemli üç salonu; Altın Salon,Aslan Ağzı ve Kahramanlar Salonu’dur. Kalenin bağırsaklarında büyük suç işleyen mahkumlar ve aslanlar vardır.

Eyrie

The_Eyrie-TN

Eyrie, Westeros’un büyük hanelerinin kaleleri arasında en küçük olanıdır. Kaba bir tabirle ifade etmek gerekirse 7 ince kulenin bir araya gelmesinden ibarettir (!) diyebiliriz. Casterly Kayası ya da benzeri kalelere oranla oldukça az asker barındırma kapasitesi vardır. Bunun nedeni sadece kalenin boyutundan değil yiyecek stoğundan da kaynaklanmaktadır. Eyrie’den bahsederken meşhur Gök Hücrelerinden bahsetmemek olmaz. Demir çubuklardansa berrak gökyüzü ile korunan hücrelerde kalan mahkumlar burada aklını kaybederek kendilerini uçurumdan aşağı atarlar.

Harrenhall

Lino_Drieghe_Harrenhal

Westeros’un en büyük kalesi olan Harrenhall, son Hoare Kralı Harren’ın adını taşır. Yapımı yıllar süren kalenin inşasının bittiği gün Aegon’un karaya çıktığı gündür. Harrenhall, Harren ve oğulları ordularıyla birlikte kalenin içindeyken Aegon ve ‘Kara Dehşet’ Balerion adlı ejderhası tarafından yakılmıştır. Kale yanıp kül olurken kaledeki Hoare hanesinin erkek kolu da tükenmiştir. Kalenin sonraki sahiplerinin de başına kötü şeyler geldiği için kalenin uğursuz olduğuna inanılır.

Yorumlar