Ana sayfa Harry Potter Filmler Gaunt Ailesi

Gaunt Ailesi

PAYLAŞ

Serinin 6. kitabı olan Harry Potter ve Melez Prens’te Sihirli Yasal Yaptırım Dairesi çalışanı sayın Bob Ogden’in anılarında tanıştığımız Gaunt ailesi seri için ne kadar önemli olsalar da filmlere yansıtılmamışlardır. Yine de araştırmacı ve detaycı hayranlar için sürekli karşılaşacağımız kişiler oldukları oldukça barizdir.

Safkan bir aile olan Gauntlar, Peverell ve Slytherin ailelerinin soyundan gelir. Oldukça değerli bir soydan geldiklerinin farkında olan Gauntlar safkan olmalarına aşırı derecede önem vermiştir ve hem kanlarını hem de çataldili yeteneklerini korumak için nesillerce kuzenleriyle evlenmişlerdir. Bu alışkanlık zamanla daha da güçlenmiş ve tam bir geleneğe dönüşmüştür fakat maalesef en sonunda onlara zarar veren de bu alışkanlıkları olmuştur.

Zamanında çok zengin olan, başarılı cadı ve büyücüleriyle saygınlığını koruyan bir aile olan Gaunt ailesi atalarından kalan bütün ganimetlerin dikkatsizce harcanmasıyla fakir bir soy haline gelmiştir. Zamanla ailedeki kişi sayısı azalmış saygınlıklarını da koruyamamışlardır. Önceki ihtişamları hakkında yalnızca iki yadigar ile bilgimiz olan Gaunt ailesi Little Hangleton’da bulunan yaşadıkları son evleri ile de nasıl bir düşüş yaşadığını az çok tahmin ettirebiliyorlar.

Ev

Gaunt ailesinde özellikle göze çarpan büyücüler vardı. Bu büyücülerden bazısı seride büyük yer etmiş bazısı da serinin detayında tarih olarak kalmıştır. Tarih olarak kalan önemli isimlerden biri de Corvinus Gaunt’du. Corvinus Gaunt, Büyük Britanya’da doğmuş ve 1600’ler ya da 1700’lerde yaşadığı bilinen bir büyücüdür. Corvinus Gaunt Hogwarts’ta öğrenci olduğu dönemde Slytherin binasındaydı. Kendisi de ailesindeki çoğu kişi gibi çatalağızdı ve Sırlar Odası’nın yerini biliyordu. Sırlar Odası’nın yerinin gizli kalmasında büyük yararı olmuştur. Corvinus Gaunt’un Salazar Slytherin’in madalyonunun ve Gaunt’un yüzüğünün önceki sahibi olduğu ve onun sayesinde aileye ulaştığı düşünülüyor.

Seride göze çarpan büyücülerden bazıları da Gaunt ailesinin son temsilcileri olan Marvolo Gaunt, Morfin Gaunt ve Merope Gaunt’du.

Aile Fotoğrafı

Marvolo Gaunt’un 1890 yılından önce doğduğu ve 1926 yılında öldüğü bilinir. Kendisi Tom Marvolo Riddle’ın dedesidir ve Tom Riddle ikinci ismini bu kişiden alır. Soyuna, kendilerine kalan iki aile yadigarına ve oğluna aşırı derecede önem veren Marvolo Gaunt, büyü yeteneklerini gösteremeyen kızına karşı maalesef pek önem göstermemiştir. Aile yadigarlarına ne kadar değer veriyorsa aynı derecede Muggle’lardan ve kanı bozuklardan nefret ediyordur.

Marvolo Gaunt da Hogwarts’ta öğrenci olduğu dönemde Slytherin binasındadır. Marvolo Gaunt açık bir tene, kahverengi gözlere ve kısa boya sahipti. Oğlu kadar olmasa da, Marvolo da temiz bir sicile sahip değildi. Bob Ogden’in ziyareti sırasında yaşanan olaylardan sonra oğluyla birlikte Büyüceşura tarafından suçlanan Marvolo altı ay Azkaban’da kalmıştır. Altı ay sonra eve döndüğünde kızı çoktan evi terk etmiştir. Zaten Azkaban’da oldukça güçsüz düşen Marvolo Gaunt oğlunun dönüşünü görecek kadar yaşamamış ve ölmüştür. Asıl adı Marvolo olsa da çeviride Marvoldo olarak geçer. Bunun nedeni ”Tom Marvolo Riddle” isminde harflerin yerini değiştirdiğimiz zaman “I am Lord Voldemort” ortaya çıkarken Türkçe çeviride “Adım Lord Voldemort” şeklinde çevirmek zorunda kalmalarıdır.

Morfin Gaunt’un 1900 ile 1907 yılları arasında Büyük Britanya’da doğduğu bilinmektedir. Kendisi Marvolo Gaunt’un oğlu ve Tom Riddle’ın dayısıdır. En az babası kadar Muggle’lardan ve kanı bozuklardan nefret eden Morfin pek de düzgün bir psikolojiye sahip değildi. Okuyucular için dikkatleri kendine ilk kulübelerinin kapısına yılan leşi asarak ve;

“Tıs tıs, yılancık,
Yerde kayar gider,
İyi davran Morfin’e,
Yoksa seni kapıya çiviler.”

şarkısını söyleyerek çekmiştir. Hogwarts’a gittiği dönemde de Slytherin binasındadır. Morfin Gaunt siyah saçlara,siyah gözlere ve babasından daha uzun boya sahiptir. Sicilinde Muggle’lara saldırmaktan dolayı izler bulunan Morfin, Bob Ogden olayları sırasında yaşananlardan sonra Büyüceşura tarafından suçlu bulunarak üç yıl Azkaban’da mahkum olmuştur. Üç yıl sonra Azkaban’dan çıktığında Gaunt kulübesinde tek başına yaşamaya başlamıştır. Tom Riddle on altı yaşına geldiğinde dayısı Morfin Gaunt’u ziyaret etmiştir. Yaşanan bir takım olaylar sonrasında Morfin Gaunt aslında Tom Riddle’ın işlediği bir cinayetten suçsuz olarak Azkaban’a girmiş ve orada ölmüştür. Morfin’in ölümüyle Gaunt soyu tükenmiştir.

Morfin

Merope Gaunt 1907 yılında doğmuştur.Kendisi Marvolo Gaunt’un kızı, Morfin Gaunt’un kız kardeşi ve Tom Riddle’ın annesidir. Büyü yetenekleri dolayısıyla sürekli istismar edilen Merope Gaunt oldukça ürkek ve sefil bir kişiliğe sahiptir. Hiçbir zaman Hogwarts’a katılmamıştır. Siyah gözlere,soluk bir tene sahiptir ve çoğu kişi tarafından oldukça çirkin bulunur. Babası ve erkek kardeşinin Azkaban’a atılmasından sonra ilk defa özgür kalmıştır ve bu fırsatı değerlendirerek evden kaçmıştır. Kendisi Tom Riddle adında bir Muggle’a aşıktır ve özgür kaldıktan sonra bu Muggle’a aşk iksiri içirerek bir ilişki yaşamaya başlamıştır. Bu ilişkinin sonucunda hamile kalmıştır. İlişkilerinin ilerleyen dönemlerinde Merope Tom’a aşk iksiri vermeyi kesmiştir. Aşk iksiri içmediği için kendine gelen Tom Riddle ilk fırsatta kaçmıştır. Merope Gaunt ise bir yetimhanede Tom Marvolo Riddle’ı doğururken ölmüştür.

1890 yılından önce oldukça zengin olduğu bilinen Gaunt ailesinden, son temsilcilerine yalnızca iki yadigar kalmıştır. Bunlardan ilki Gaunt’un yüzüğüdür. Bu yüzük Gaunt’lara Peverell atalarından kalmıştır. Taşın üzerinde Peverell arması vardır. Daha sonra yüzük Tom Riddle tarafından dayısı Morfin Gaunt’tan çalınmıştır ve hortkuluğa dönüştürülmüştür. Ayrıca yüzüğün içinde Cadmus Peverell’e ait olan diriltme taşı vardır. Yüzük daha sonra Gryffindor’un kılıcıyla yok edilmiştir.

Yüzük

İkinci yadigar ise Salazar Slytherin’in madalyonudur. Bu yadigar Slytherin’in soyundan gelen Gaunt’lara nesilden nesile geçerek kalmıştır. Madalyonu Merope Gaunt hamilelik döneminde ailesinden almıştır ve Borgin and Burkes’de ihtiyaçlarını gidermek için satmıştır. Daha sonra Tom Riddle madalyonu ele geçirmiş ve bir hortkuluğa dönüştürmüştür. Hortkuluk olduktan sonra Regulus Black tarafından saklanmıştır. Daha sonra Mundungus Fletcher tarafından Black malikanesinden çalınmıştır ve Dolores Umbridge’nin eline geçmiştir. Madalyonu Umbridge’ten kurtaran Harry ve arkadaşları madalyonu Gryffindor’un kılıcıyla yok etmiştir.

1171977765_645

Merope,Marvolo ve Morfin’in ölümüyle Gaunt soyu tükenmiş, Salazar Slytherin’in madalyonu ve Gaunt’un yüzüğü de yok edilmiştir.

Yorumlar