Ana sayfa Harry Potter Geçmişten Bugüne Zaman Döndürücü

Geçmişten Bugüne Zaman Döndürücü

PAYLAŞ

Azkaban Tutsağı’nda Şahgaga ve Sirius Black’in hayatını kurtarırken tanıştığımız Zaman Döndürücü orada her ne kadar işimize yaramış olsa da sonraları tehlikeli şeylere de yol açacaktı. Fakat buna yıllar vardı.

Onunla ilk tanıştığımızda aslında onun en ilkel halini gördük diyebiliriz. Oldukça havalı bir görüntüye sahip bu büyülü nesneyi kullanmanız için ortasındaki kum saatini çevirmeniz yeterliydi. Fakat beş saatten fazla geriye gidememek gibi bir engelimiz vardı. Zaman Döndürücü kullanma şekline göre tehlikeli bir nesne halini alabiliyor. Bu yüzden sınır her ne kadar bir dezavantaj gibi dursa da yaratılabilecek kaosu azaltma konusunda oldukça büyük bir avantaj.

Bu avantajı 2020 yılında Theodore Nott’un Lucius Malfoy için ürettiği Zaman Döndürücü’den sonra kaybettik. Üretilme amacı aslında Voldemort’u ölümlü sonundan kurtarmaktı fakat nedense asla kullanılmadı. Muhtemelen onun ikinci dönüşünde yaşadıklarından dolayı akıllanmış olmalarındandır.

Üretilen yeni Zaman Döndürücü yalnızca beş saat ile sınırlı kalmıyor yıllar öncesine bile gidebiliyordu. Yani şu insanların kendiyle evlendiği teorilerini oluşturduğumuz türden. Fakat bunun da kötü bir yönü vardı; gezindiği zamanda yalnızca beş dakika kalabiliyordu.

Nott bunu da ilerletiyor tabii. Zaman Döndürücü’nün bir sonraki halinde artık hem istediğiniz kadar geçmişe gidiyordunuz hem de orada istediğiniz kadar kalabiliyordunuz. Ne manyak adamsın be! Hadi bunu bu kadar ürettin bari kendi işlerin için kullansaydın.

Böyle güçlü bir Zaman Döndürücü’nün varlığından haberdar olunduktan sonra da elbette Nott’un başı yanacaktı. Hem de Harry Potter tarafından. Sihirsel Yaptırımlar Dairesi başkanı Harry, böyle bir aletin olduğunu öğrenince direk Nott’un evini basıyor. Theodore tutuklandıktan sonra ürettiği Zaman Döndürücü’ye de el koyuluyor ve bir süre Sihir Bakanı Hermione Granger’in odasında saklanıyor. Ta ki Albus Potter ve Scorpius Malfoy çalana kadar.

Zaman Döndürücü ile yapılabilecek en tehlikeli şeyi bu iki çocuk yaptı sanırım. Tarihte yaşanan olayları değiştirip alternatif gerçeklikler yaratmaları bir yana gelmiş geçmiş en büyük karanlık büyücüyü de az kalsın geri döndüreceklerdi.

Her şey Amos Diggory’nin Harry Potter’ı ziyaret etmesiyle başlıyor. Bakanlığın elinde bir Zaman Döndürücü’nün olduğunu öğrenen Amos, Harry’den geçmişe gidip oğlunu kurtarmasını istiyor fakat Harry ellerinde bir Zaman Döndürücü olmadığı cevabıyla onu geri yolluyor.

Draco Malfoy’un oğlu Scorpius ve Albus, Amos’un yeğeni olduğunu söyleyen Delphi’den bu olayı öğreniyorlar. Tabii ki en zayıf noktası Harry Potter’ın oğlu olmak olan Albus her şeyi değiştirmek için harekete geçiyor ve Bakanlık’tan Zaman Döndürücü’yü çalarak geçmişe gidiyorlar.

Orada bir takım yaramazlıklar yapıp Cedric Diggory’i kurtarıyorlar ve tekrar günümüze geldiklerinde Scorpius tek başına olduğunu görüyor. Yaptıklarının sonucu olarak bir alternatif gelecek yaratmışlardı ve bu dünyada büyücülük dünyası Lord Voldemort’un elinde. Hatta Voldemort günü bile var!

Ah tabii bir de Hogwarts’ın mükemmel müdürü Dolores Umbridge var! Sonunda hak ettiği yerde!

Bu alternatif gelecekte Cedric Diggory, Üç Büyücü Turnuvası’nı kaybettiği için Harry Potter’a düşman oluyor ve Voldemort’a katılıyor. Daha sonra da Neville Longbottom’ı öldürüyor. Eee haliyle Harry’i kurtaracak biri kalmayınca da Sağ Kalan Çocuk Hogwarts Savaşı’nda hayatını kaybediyor.

Ayrıca efsanevi aşıklar Hermione ve Ron da evli değiller. Sadece birbirlerini gizlice seviyorlar ve Scorpius’un olayları toparlaması için kendilerini feda edip beraber ölüyorlar!

Severus Snape de Scorpius’tan, Harry’nin oğluna onun adını verdiğini öğrenince “Onur duydum.” diyerek o da kendini feda ediyor.

Yapılan fedakarlıklar sayesinde her şey düzelmiş olarak Scorpius günümüze geri dönüyor. Başta her şey normal olsa da Delphi’nin Voldemort ve Bellatrix’in kızı olduğunu öğreniyorlar ve aralarında mücadeleler başlıyor.

Birkaç kez daha zamanda yolculuk yaptıktan sonra da Albus’un geleceğe yolladığı mesaj sayesinde Harry, Ginny, Hermione, Ron ve Draco geçmişe dönüp Delphi’yle savaşıyorlar ve onu yenerek her şeyi eski haline getiriyorlar.

Neyse ki korkulanlar olmuyor ve olaylar Harry’nin çektiği tatlı nutukla güzelce son buluyor.

Yorumlar