Ana sayfa Dizi / Film Geleceğe Dönüş Günü

Geleceğe Dönüş Günü

PAYLAŞ

Back to the Future, ya da Türkçe adıyla “Geleceğe Dönüş” ilk filmi 1985’te çıkmış bilim-kurgu kültlerinden biridir. Marty McFly adlı bir gencin 1985 senesinden, zaman makinesini icat etmeyi başarmış Doktor Emmet Brown’la beraber 1955 senesine yolculuk etmişlerdir.

1955’te bir adamı araba çarpmasından kurtaran Marty, çevredikler tarafından evine alınır ve o evde uyandığında bir kadının yanıbaşında durduğu görür. Kadın ona romantik ilgi duymaya başlar ve Marty o kadının annesi olduğunu öğrenir. Araba kazasından kurtardığı adam da babasıdır ve Marty anne ve babasının aşık olmasını engellemiştir, bunun yerine annesi kendisine ilgi duymaya başlamıştır ve ortalık karışır. Marty yavaşça gerçeklikten silinmeye başlayacaktır ve işleri yoluna sokmalıdır.

Marty ve Dr. Brown
Marty ve Dr. Brown

Böyle bir macerayla başlar Gelece Dönüş ve ilk filmin sonunda Marty’nin anne ve babasının aşık olmaları ve işlerin düzelmesiyle sona erer.

İkinci filmde 2015’e giderler ve elbette bugünden farklı bir gelecekle karşılaşırlar, uçan arabalardan tutun da aklınıza gelebilecek her türlü icatla gelecek zenginleşmiş ve teknolojik olarak müthiş bir ilerleme kaydedilmiştir.

İşte bugünün önemi de 2015’e geldikleri günden kaynaklanır. Tam olarak 21 Ekim 2015’e gelmişlerdir. Çevrenize dikkatli bakın, belki Marty McFly buralara da uğramış olabilir.

21 Ekim 2015 işte burada gözüküyor.
21 Ekim 2015 işte burada gözüküyor.

2015’ten geçmişe döndüklerinde her şeyin karıştığını ve paralel bir evren oluştuğunu görürler. Marty’nin “düşmanı” Biff’in gelecekten futbol maçlarının sonuçlarının toplandığı bir almanağı geçmişteki kendisine verir ve ortalık bu sefer ciddi olarak karışır. Marty bu yüzden tekrar 1955’e dönmek ve kendisinin 1955’teki haliyle karşılaşmadan işleri düzeltmek zorunda kalır.

Üçüncü filmde ise 1885’e giderler ve kovboylarla müthiş bir maceraya atılırlar. İzlemeyenler olabilir, fazla spoiler vermek de olmaz şimdi.

1855
1885

Belki Marty’nin gördüğü gibi bir gelecekte değiliz ama ta o zamanlardan 2015’i düşünebilmek kesinlikle takdire şayan bir iş. Robert Zemeckis’in ve Steven Spielberg’ün elini öpmek lazım bizi böyle güzel bir üçlemeyle tanıştırdıkları için.

Şimdi de gelelim filmle ilgili birkaç ilginç detaya:

Film için öncelike Columbia Pictures’a gidilmiş ancak içinde yeterince seks ve entrika olmadığından filmi geri çevirmişler. Bu defa Disney’e başvuran yapımcılar, filmin ensest sahneler içermesi gerekçesiyle filmi yine reddetmişler.

Film yapım aşamasındayken zaman makinesi yerine buzdolabı düşünülmüştü, ancak çocuklar kendilerini buzdolabına kapatırlar diye bu fikirden vazgeçildi.

Filmin Gelece Dönüş adını itici bulan Universal Stüdyoları başkanı Sheinberg filmin ismini “Plüton’dan Gelen Uzaylı” olarak değiştirmek istedi. Spielberg bu şaka için teşekkür edince bundan vazgeçildi.

Dr. Brown’un köpeği Einstein, orijinal senaryoda bir şempanzeydi, sonradan bir köpeğe çevildi.

O yüzden diyelim ki, Geleceğe Dönüş Günü’müz kutlu olsun! Dr. Brown’la karşılaşıp DeLorean’ına binme fırsatı bize de düşer. Ama tabii farklı bir Doktor’la karşılaşıp mavi bir kulübeye binmek de fena olmayabilir, yeter ki zaman makinesi olsun

Yorumlar