Ana sayfa Game Of Thrones G.R.R Martin George R.R. Martin aSoIaF’ın Sonu Hakkında Konuştu!

George R.R. Martin aSoIaF’ın Sonu Hakkında Konuştu!

PAYLAŞ

George Martin: ‘’Taht Oyunları’nın Sonu, Yüzüklerin Efendisi’nin Sonunu Yansıtacak’’

Herkesin merak ettiği akıllardan hiç çıkmayan bir soru, ”Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin sonu nasıl olacak? Demir Taht’a kim oturacak, George Martin daha kaç kelleyi havaya uçurup bütün teorilerimizi çürütecek?”

Çok satan Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R.R. Martin, kitaplarının sonunun Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisinin sonunu yansıtacağını açıkladı.

Medill Gazetecilik Okulunda geçen hafta konuşan Martin, son iki kitabın Yüzüklerin Efendisinin ekosu olacağını söyledi. Geçmişte Martin, bazı kritik yaklaşımlarda bulunduğu gibi Tolkien’in yaptıklarına hayranlık duyduğunu söylemişti. Her nasılsa bu sefer hikâyeyi bitirme konusunda Tolkien’le aynı fikirde. İşte aSoIaF’ın Sonu hakkında Martin’in söyledikleri.

game-of-thrones-house-arryn-baratheon-greyjoy-lannister-706x400-wallpaper

 

“Hepimiz mutlu sonları özledik. Ama ben kendim, acı tatlı sonları daha çok seviyorum. İnsanlar bana Taht Oyunları’nın nasıl biteceğini soruyor, ama onlara bir şey söylemeyeceğim. Her zaman için tek söylediğim, Tolkien’in yaptığı gibi sonu acı tatlı bir şekilde bitirmek. Bence Tolkien bunu harika bir şekilde başardı. Çocukken Kral’ın Dönüşü’nü okuduğumda bunu anlamamıştım.”

Yüzüklerin Efendisi’nde görev başarıya ulaşmış olsa da, Hobbitler Shire’a döndüklerinde Shire’ın Saruman’ın adamları tarafından işgal edildiğini gördüler. Saruman’ın düşüşünden sonra, Frodo Gri Limanlar bölümünde Orta-Dünya’yı terk ederek acı tatlı bir sona sebep olmuştu. Vulture ayrıca Martin’in hayatın normale dönmeyeceğini gösteren bir algı yaratmak istediğini de rapor ediyor.

newego_LARGE_t_1401_106689768

Martin, Tolkien’in alegori kullamının da hayatın daha cesur gerçeklerini açığa çıkardığını söylüyor. (Britanya’daki 40’ların sonundaki ve 50’lilerin başlarındaki savaş-sonrası trajedisi, bu durumda Yüzüklerin Efendisinde’ki.)
‘’Her ne kadar başarıyla elde edilmiş bir zafer olsa da, bir görevi tamamlayıp hayat mükemmelmiş gibi davranamazsınız; hayat o şekilde yürümüyor.’’

Martin’in söyleyecekleri şimdilik bu kadardı, çeviride yardımcı olan Edanur YENİ’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar