Ana sayfa Animeler Ghost in the Shell Tanıtım

Ghost in the Shell Tanıtım

PAYLAŞ

Ülkemizde anime/manga kültürü çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Fakat Ghost in the Shell gibi eski ve harika yapımlar pek bilinmiyor. Yakın bir zamanda sinemalarda göreceğimiz bu yapımı bilmeyenler için tanıtmaya karar verdik.

Yönetmen: Mamoru Oshii

Senarist Masamune Shirow

Stüdyo: Production I.G, Bandai Visual

Tür: Bilim Kurgu

Yapım Yılı: 1995

90’lı yıllarda animeler ciddi anlamda popülerleşmeye başlamıştı. O dönemlerde Akira’nın (80’li yılların sonunda çıkan bir bilim kurgu serisi, başka bir yazımda bu seriyi de inceleyeceğiz.) ardından gelen en iyi bilim kurgu serisi olduğu kabul edilmiştir.

2004 yılında devam filmi yapılmıştır (Ghost in the Shell 2: Innocence). İkinci anime filmi Cannes Film  Festival’inde Altın Palmiye adayı olan ilk anime olarak büyük dikkat çekmiştir.

Seriden kısaca bahsetmek gerekirse;

Motoko Kusanagi adlı bir cyborg ve Puppet Master isimli bir hacker’ın hikayesini baz alıyor.

İnsan zihninin siber dünya ile bir olduğu, robotların her yerde kullanıldığı, karanlık ve bir o kadar ağır bir şehirde karşımıza çıkıyor Motoko Kusanagi. Beynindeki bazı hücreler hariç tamamen robot olan karakterimiz gizli operasyonlar yürütmekle görevli bir devlet biriminde suikastçi olarak görev yapıyor.

 

Puppet Master çok gizli bilgilere ulaşınca Bölüm 9’dan (Mokoto Kusanagi’nin görev yaptığı devlet birimi) Mokoto Kusanagi ve Batou (bu abimizde bir cyborg) Puppet Master’ı yakalamak için görevlendirilir.

Her ne kadar film polisiye tarzda başlasada derinlere indikçe gerçekleri bulmaya ve aklında ki sorulara cevap bulmaya çalışıyor. O yüzden karakterimizi her zaman bir arayış içinde görüyoruz. Baş karakterimiz  “İnsan nedir? Ben bir insan mıyım? Ruh nedir?” gibi soruları kendine sürekli sormaktadır.

 

 

Seri gelecekte geçmesine rağmen doğu asya kültüründeki dişi “yin” prensibi ile ilgili olan “su” bol miktarda kullanılır.

Ghost in the Shell müziği olsun, konusu olsun, karakterleri olsun gerçekten en iyi bilim kurgu animelerinden biridir. Bu seriyi beyaz perdede güzel bir şekilde yansıtırlarsa bundan sonra daha çok anime serisini beyaz perdede görebiliriz.

Scarlett Johansson gibi yıldız bir oyuncuyu seçmek ile seriyi bilmeyenler için güzel bir reklam bile elde ettiler. Şahsen filmi için baya umutluyum. Fragmanlarda şahaneydi.

İzleme sırası biraz karışık.

-Film Evreni-
Ghost in The Shell.
Ghost in The Shell 2: Innocance

-Anime dizi evreni- (2002)
GITS Stand Alone Complex (S.A.C)
GITS S.A.C II
GITS Solid State Society (S.S.S)

-Reboot veya Orijin Evreni- (2013)
GITS: Arise-Border 1, 2, 3, 4
veya dizi gibi 10 bölüme ayrılmış versiyonu: GITS: ARISE-Alternative Architecture
Ghost in The Shell (2015)

(Kronolojik sırası böyledir çıkış tarihinden izlemek istiyorum diyorsanız en baştan sona doğru izleyin.)

 

Yorumlar