Ana sayfa Middle Earth Filmler Gizli Ateş (Secret Fire) nedir?

Gizli Ateş (Secret Fire) nedir?

PAYLAŞ

 

”Bu yüzden, Ilúvatar onların gözüne gösterdiği hayale Varlık bahşetti ve yerleştirdi onu Hiçliğin orta yerine ve Gizli Ateşi yolladı dünyanın kalbinde yansın diye. Ve bu dünya Eä diye adlandırıldı.”

– Valaquenta, Silmarillion

Gizli Ateş, Arda’da; esrarengiz/ne olduğu tam olarak bilinemeyen bir güçtür. Bir diğer ismi ise Sönmez Alev’dir ve Anor alevi de Gizli Ateş’in bir diğer adı olabilir. Gizli Ateş, Eru’nun yaratma gücüne atıfta bulunan biz sözcüktür. Başlangıçta Ilúvatar’daydı, sonra Ilúvatar Gizli Ateş’i Arda’nın (Dünya’nın) kalbine yolladı.

Melkor Gizli Ateşi kıskandı ve onu boşlukta arayıp durdu. Fakat Gizli Ateş sadece Eru’da bulunuyordu.
Gizli Ateş aynı zamanda bütün Feä’nın (Ruh) bir parçası olarak tanımlanır: bu canlıların özgür düşünmelerini sağlayan, onlara irade veren bir hediyedir.
Gri Gandalf, Khazad-dûm Köprüsünde hem Gizli Ateş’in hem de Anor alevi‘nin isimlerini anmıştır:

 

‘’Geçemezsin, ben Gizli Ateş’in hizmetkarıyım, Anor’un alevini kullananım. Geçemezsin!’’

-Yüzük Kardeşliği, Khazad-dûm Köprüsü

Ayrıca bakınız: Udûn Alevi

İlham Kaynağı:

Tolkien’in mitolojisinde, Eru’nun Tanrı’nın ismi olduğu gibi, Kutsal Ruh’un da farkı bir ismi vardır. Clyde S. Kilby ‘Tolkien ve Silmarillion’ ismindeki kitabında, Tolkien ile yaptığı bir sohbetten bahseder: ‘’Profesör Tolkien benimle bir süre, ‘kutsal’ sözcüğünün Silmarillion’daki kullanılışı hakkında konuştu. Bana özellikle şöyle söyledi; başlangıçtaki ‘Dünya’nın kalbinde yanması için gönderilen Gizli Ateş , Kutsal Ruhtu.’’

Yorumlar