Ana sayfa Middle Earth Filmler Gloin oğlu Gimli

Gloin oğlu Gimli

PAYLAŞ

“Güzellerin en sonuncusuna baktım.Bundan böyle onun hediyesi dışında hiçbir şeye güzel demeyeceğim.”

– Gimli, Galadriel hakkında konuşurken

Gloin oğlu Gimli,zamanında Orta Dünya’da saygı duyulan bir cüce savaşçısıydı.Yüzük Kardeşliğinin bir üyesi ve aynı zamanda Üçüncü çağın sonunda Sauron’a karşı elflerin yanında savaşmaya hazır cüceydi. Sauron’un alt edilişinden sonra Gimli’ye Miğfer Dibi’ndeki Parıldayan Mağaralar’da lordluk verildi.
Gimli, ikisi de Bilbo Baggins’in eski yoldaşları olan Gloin’in oğlu ve Oin’in yeğeniydi.Cüce halkının ilk hanesinin atası olan Ölümsüz Durin’in soyundan gelirdi. Gimli, kraliyet soyuna mensup olmasına rağmen bir varis değildi. Gimli aynı zamanda baba tarafından yine Bilbo’nun eski yoldaşları olan Moria Lordu Balin’in ve onun kardeşi Dwalin’in ilk kuzeniydi. Bitmemiş Öyküler’de aynı zamanda babasıyla birlikte Erebor Macerası’na katılmasının, her ne kadar altmışlı yaşlarında olan Gimli’nin macera için yeterince olgun hissetse de, Thorin ve yoldaşları tarafından geride bırakılmış ve bunun için hayal kırıklığı yaşamıştır.

“Yol karardığında elveda diyen kişi haindir.” – Gimli

Kardeşliğe Katılması

Tek yüzük Ayrıkvadi’ye götürüldüğünde, kader Gimli’yi babası Gloin’le beraber Elrond’dan tavsiye istemeye Ayrıkvadi’ye getirmişti. Bunun sonucunda Elrond’un soruların cevaplanacağına ve onların da katkısı olabiliceğine inandığı Elrond’un konseyine çağırıldılar. Gimli orada yüzüğü yok etmek için Mordor’a giden yoldaşlığa eşlik etmeyi kabul etti.

Daha sonra katılmayı kısmen istedi çünkü Legolas da göreve katılmayı istemişti ve elfin niyetinden şüpheliydi. Gimli kardeşlikle beraber Dumanlı Dağlar’ın güneyine yolculuk etti.Tolkien, Gimli ve Gloin’in, Balin’in kaderinden korktuğunu açıkça belirtmiştir çünkü aralarındakı iletişim beş yıldır kesilmiştir. Moria’dayken Gimli Balin’in mezarını keşfeder. Gandalf’ın “ölümünden” sonra, kardeşlik Lothlorien Ormanları’na girer ve bu Gimli’yi Balrog Moria’da uyandıktan sonra o diyara giren ilk cüce yapar. Bir tane dilemesine rağmen, Galadriel’in saçından üç tel Gimli’ye verilir ve Galadriel tarafından sonraki yıllarda “Saç Taşıyıcısı” ( Yüzük Taşıyıcısına gönderme yapıyor ) ismi verilir. Yüzük Kardeşliği bölündüğünde Gimli, Isengard güçleri tarafından kaçırılan Meriadoc Brandybuck ve Peregrin Took’u aramak için Aragorn ve Legolas’a katılır.

1
Üçlü nihayetinde Gandalf’la tekrar bir araya gelir ve savaşla daha da iç içe olurlar.Gimli, daha sonraları lord olduğu, Aragorn ve Legolas’tan ayrılıp sürüldüğü mağaralarda Miğfer Dibi’ndeki Isengard güçlerinin yenilmesinde kritik bir rol oynamıştır. Isengard güçlerinin Miğfer Dibi’nden sürülürken Eomer’in yanında savaşmıştır. Her ne kadar bir dezavantajla başlasa da balta konusundaki hüneri onun Legolas’la arkadaşça girdiği ork öldürme yarışında bir ork fazladan öldürerek kazanmasına yol açmıştır.Gimli daha sonra Ölüler Ordusu’nu kuvvetlerine katmak için Aragorn ve Legolas’a eşlik etmiştir. Ölüleri özgürleştirip, korsan gemilerini ele geçirdikten sonra Aragorn’un emri altındaki birlikler, ki buna Gimli de dahil olmak üzere, Minas Tirith’e yol almıştır. Pelennor Çayırları’nda kazandıkları zaferden sonra Gimli, Aragorn ve geride kalan Gondor ile Rohan ordularına Kara Kapılar’a kadar eşlik etmiştir.

“Gloin oğlu Gimli’ye Hanım’ın Saç Taşıyıcısı selamı verilmiştir, o nereye giderse, benim düşüncelerim de onunla gidecektir. Ama baltanı hangi ağaca sapladığına dikkat et!” -Galadriel’in Gimli’ye mesajı

Savaştan sonra Gimli, Durin’in halkının bir kısmını lord olduğu Miğfer Dibi’nde bulunan Parıldayan Mağaralar’a götürüp orada yeni bir cüce krallığı kurdu. Parıldayan Mağaralar’ın cüceleri, lordları Gimli’nin liderliğinde Yüzük Savaşı’nda oluşan hasarın büyük bir kısmını tamir ettiler.En çok öne çıkan ise Minas Tirith’in büyük kapısını Mithril ve çelik kullanarak yeniden yapmış olmaları ve aynı zamanda bütün şehrin düzenini geliştirmeleri olmuştu. Gimli, Kardeşlik Ayrıkvadi’den ayrıldığı zaman 139 yaşındaydı ki bu onu Aragorn’dan 52 yaş daha büyük kılıyor.Ölüm tarihi bilinmemesine rağmen Westmarch’ın Kırmızı Kitabı’nda Legolas’la birlikte batıya yolculuk ettiği ve böylece Ölümsüz Diyarlar’ı gören ilk cüce olduğu söylenir.Bu olasılıktan dolayı Tolkien herhangi bir cücenin herhangi bir aşkla Orta Dünya’yı terk etmesinin gerçekten garip olacağını yazmıştır çünkü Eldar’ın onu kabul edip etmeyeceği veya Batı’nın Lordları’nın buna izin verip vermeyeceği belli değildir ama söylenir ki Gimli oraya sadece Legolas’la olan dostluğu için değil aynı zamanda da Galadirel’in güzelliğini tekrardan görmek için gitmiştir ki o Eldar arasında şanlıdır ve bu izni onun için almış olabilir.1898172_286539288162139_1984880816_n

Yorumlar