Ana sayfa Middle Earth Filmler Gloin

Gloin

PAYLAŞ

Gróin oğlu Glóin, Üçüncü Çağ’ın 2783. yılında doğmuştur ve Dördüncü Çağ’ın 15. yılında da ölmüştür. 253 yılına kadar yaşayan Glóin, eceliyle ölmüş ve Arda’ya ismini kazımıştır. Eşinin adı bilinmemektedir ve 1 tane çocuğu olmuştur. Abisinin adı ise Óin‘dir ve abisinden 53 yıl daha fazla yaşamıştır. Çocuğu Yüzük Kardeşliği grubundaki Gimli‘dir. Hayatının çoğunu Erebor‘da geçirmiş ve Erebor Ejderha Smaug‘dan geri alındıktan sonra yaşamını orada sürdürmeye devam etmiştir. Kızıla bürünmüş saçları vardır ve Durin soyundan gelen bir cücedir. Thorin kafilesinde bulunan Dwalin ve Balin ile akrabalardır.

Glóin‘in soy ağacını üstteki fotoğraftan görebilirsiniz.

Cüce krallığı olan Erebor‘a, Ejderha Smaug saldırınca uzaktan akrabaları olan Thorin ve Thror’un peşinden gitmiştir. Mavi Dağlar’a yerleşmiş ve Azanulbizar savaşına katılmıştır.

Azanulbizar Savaşı – Weta Workshop

Azanulbizar savaşından yıllar sonra Thorin, Gandalf ile Sıçrayan Midilli Hanı’nda buluşmuştur. Erebor‘u geri alma planından bahsetmiş ve işe koyulmuşlardır. Glóin ve abisi Óin Erebor‘u geri almak için düzenlenen plana gönüllü olmuşlardır. Daha sonra toplanan cüceler ile Shire’a gidip Çıkın Çıkmazı’nda yaşayan Bilbo Baggins’in evinde toplanmak olmuştur. Bilbo’yu da ekibe dahil ettikten sonra gizli göreve çıkmışlardır.

Thorin’in Kafilesi

Thorin’in kafilesi bu gizli yolculukta birçok macera yaşamış ve sonunda Erebor‘a gelmeyi başarmışlardır. 60 yıldır Erebor‘da yatan Ejderha Smaug‘u uyandırmış ve Esgaroth’a saldırmasına neden olmuşlardır. Ejderha Smaug, Bard tarafından Kara Ok ile öldürülmüştür.

Smaug’un ölüm sahnesi.

Tabii olaylar Smaug‘un ölmesiyle bitmedi. Cüceler yüzünden evlerini kaybeden Göl Kasabası halkı ve Orman Diyarı’nın Kralı Thranduil, Erebor‘un görkemli hazinesinden pay istediler. Thranduil ve Bard’ın ordusu Erebor‘un önüne gidince işler daha da sarpa sardı. II. Dáin Demirayak’ın ordusu, warglar ve ork sürüleri de savaşa dahil olunca 5 Ordular Savaşı oldu. Savaşın kazananı Orta-Dünya’nın hür halkları oldu fakat savaşta büyük kayıplar verildi. Gróin oğlu Glóin, 5 Ordular Savaşı’nda hem akrabası hem de kralı olan Thorin Meşekalkan’ı ve yeğenlerini kaybetmiştir.

Erebor, 5 Ordular Savaşı sonrasında tekrardan kurulmuş ve yeni Dağ Altı Kralı, II. Dáin Demirayak olmuştur. Yüzük savaşı sıralarında Sauron, Erebor‘a elçilerini göndermiş ve cüce yüzüklerinin verilmesi karşılığında Baggins ismi hakkında bilgi almak istemiştir. Glóin, bunu duyduktan sonra akrabası Dwalin ve oğlu Gimli ile Elrond’un mekanı Ayrıkvadi’ye gitmişlerdir.

Kaynaklar:

  • Hobbit
Yorumlar