Ana sayfa Dizi / Film Göbeklitepe'nin Sırrı: Atiye

Göbeklitepe'nin Sırrı: Atiye

PAYLAŞ

Baş rollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür‘ün paylaştığı, Netflix’in ikinci Türk orijinal yapımı Atiye, ilk sezonuyla herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Peki ya, dizi yayınlanmadan önce reklam için sıkı bir çalışma yapan Netflix, diziden beklediğini aldı mı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Not: Yazımız az biraz spoiler içermektedir.

Fantezi Türünde Bir Türk Dizisi

Muhafız’ı heyecanla bekledik, izledik. Netflix ilk defa bir Türk dizisi çıkarıyor diye gururlandık. Ta ki vasat seviyesinde bir 2. sezon yayınlanana kadar. Bir çoğumuzun tepkisi; ”biz fantezi yapamıyoruz” oldu. Atiye de ilk duyurulduğunda fantezi türünde bir dizi olacağı söylenince ben diziye bir ön yargı beslemeye başladım. Daha sonraları dizinin kadrosu açıklanmaya başladıkça biraz yumuşadım. Beren Saat ve Mehmet Günsür‘ün baş rol olduğunu duyunca diziyi izlemeye karar verdim. Her ne kadar izlemeye karar versem de beklentim düşük olduğu için heyecanlı bir bekleyişe girmedim. Dizinin kadrosunda Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün yanı sıra Metin Akdülger, Başak Köklükaya, Meral Çetinkaya ve Cezmi Baskın gibi tecrübeli oyuncular da var. Kadrosu ile cezbediyor. Peki ya konusu? Nedir bu Atiye?

”Hepimiz ilahi planın parçalarıyız.”

”Her insan inanmak istemez mi özel olduğuna?”

Atiye, otuzlu yaşlarında bir resim öğretmeni, emekli bir polis memurunun kızı ve ünlü bir iş adamının tek varisinin sevgilisi. Resim yapmayı çok seviyor. Özellikle de bir sembolü. Ne olduğunu ise kendi dahi bilmiyor. Bir de kardeşi var Atiye‘nin ama öz değil. Babası görev yaptığı sırada getirmiş eve Cansu’yu. Diğer baş rolümüz ise bir arkeolog. Akademisyen olarak görmeye alışık olduğumuz bir isim. Erhan karakterine hayat veriyor Mehmet Günsür. Genç ama azimli bir akademisyen. Başarılı olduğu için Türkiye’nin en önemli kazı noktalarından biri olan Göbeklitepe’nin başına getirilmiş. Hikayenin de asıl konusu burası zaten. Atiye‘nin bir takım mistik güçleri var. Bu güçlerin merkezinde de Göbeklitepe. Fakat Atiye bunların hiçbirinin farkında değil.

Göbeklitepe

Atiye ile Erhan’ın yolları kesişiyor bir noktada. Olması gerektiği gibi. Az çok tahmin edilebildiği gibi bazı Türk klişeleri elbette var dizide. Atiye’nin sevgilisini bırakıp Erhan ile aşk yaşamasını hepimiz ön görmüşüzdür sanırım?

Her hikayenin bir kötü karakteri vardır elbette. Atiye‘nin de var. Atiye‘nin sevgilisinin babası Serdar da dizinin kötü karakteri. Fakat amacı ne, kime hizmet ediyor veya niye Atiye‘ye saplantılı, bu soruların cevabını ilk sezonda bulamıyoruz.

Nasıl Olmuş?

Söylediğim gibi diziden fazla beklentim yoktu. Beklenti düşük olduğu için beğendim. Beğenerek izledim. Akıcılığı var dizinin. Bölümlerin bittiği sahneler ise bir sonraki bölümü hemen açtıracak derecede merak uyandırıcı. Fakat genel bir analiz yaptığımızda dört dörtlük bir dizi diyemem. Oyunculuklar bir nebze kötü. Senaryo ise fena değil. Sezonun final bölümü ise daha kafa karıştırıcı ve nereye bağlanabileceği meçhul bir bölüm olmuş. Umarım yine bir ikinci sezon faciası yaşanmadan bu -merak uyandırıcı- hikayeyi tamamlayabilirler. Puan verecek olursam 7/10 hak ediyor ama daha fazlası için eksik çok.

Fragman:

Atiye Netflix Sayfası | https://www.netflix.com/title/81037848

Yorumlar