Ana sayfa Harry Potter Filmler Godric’s Hollow

Godric’s Hollow

PAYLAŞ

İngiltere’nin batısında yer alan kasaba, evlerle beraber bir meydanın etrafına konuşlandırılmış bir kilise, pub, postane ve bir dizi dükkandan oluşmaktadır. Yerleşim Orta Çağ tarzı evlerle ve Kilise Yolu adı verilen kilisede son bulan bir yol ile kaplıdır. Godric’s Hollow mugglelar ve büyücülerin beraber yaşadıkları çok az yerleşim yerinden biridir. 1689 yılında açıklanan Uluslararası Gizlilik Nizamnamesi’nden sonra büyücülerin çoğunlukta yaşadığı kasabada mugleların rahatsız edilmemesi için sihir kullanımı yasaklanmıştır.

 

Tarihçi Bathilda Bagshot’ın söylemine göre kasaba her ne kadar büyücü çoğunluklu bir nüfusa sahip olsa da asla bir saf büyücü kasabası olmamıştır. Esasında İngiltere’deki tek saf büyücü kasabası Hogsmeade olarak geçer.Tarihçi Bathilda Bagshot kasabanın tarihini şöyle açıklıyor:

 

1689’da Uluslararası Gizlilik Nizamnamesi’nin imzalamasından sonra, büyücüler bir daha ortaya çıkmamak üzere saklandılar. Belki de bir topluluk içinde kendi küçük topluluklarını kurmuş olmaları doğaldı. Birçok küçük köy, karşılıklı dayanışma ve koruma için bir araya gelen sihirli aileleri cezbetti. Cornwall’deki Tinworth, Yorkshire’daki Upper Flagley ve İngiltere’nin güney kıyısındaki Ottery St Catchpole köyleri, hoşgörülü ve bazen şaşırtılmış mugglelarla beraber yaşayan küçük büyücü aileleri için önemli birer yuva oldu. Bu yarı sihirli yaşama mekanlarının içinde en meşhuru belki de büyük büyücü Godric Gryffindor’un doğduğu ve büyücü demirci Bowman Wright’ın ilk Altın Snitch’i yaptığı West Country köyü Godric’s Hollow’dur. Mezarlık kadim sihirli ailelerin adlarıyla doludur ve şüphe yok ki bu durum yüzyıllar boyunca küçük kilisenin yakasını kurtaramadığı hayalet hikayelerini açıklamaktadır.”

 

Godric’s Hollow kasabası adını Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu kurucularından biri olan Godric Gryffindor’dan almaktadır.  Anlamı “Godric’in Oyuğu” demektir. Birçok büyük büyücü ve ailesi bu kasabada yaşamıştır. Godric Gryffindor ve Harry Potter gibi isimler bu kasabada doğmuş, Ölüm Yadigarları’ndan birine sahip Ignotus Peverell, Kendra ve Ariana Dumbledore, Lily ve James Potter bu kasabanın mezarılığında gömülmüştür. Aynı zamanda ünlü tarihçi ve Sihrin Bir Tarihi’nin yazarı Bathilda Bagshot’da burada yaşamış ve Potterlar’ın komuşusu olmuştur. Kasaba ile ilgili dikkat çekici şeylerden biri de meydanda bulunan heykeldir. Büyücülere Potter ailesinin heykeli olarak gözüken yapıt, mugglelara bir savaş anıtı olarak gözükmektedir. Yapıt Lily ve James’in ölümünden sonra olayın ve “Sağ Kalan Çocuk”un bir hatırlatıcısı olarak yapılmıştır.

3

Yorumlar