Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Gondolindrim Hanedanlarına Dair

Gondolindrim Hanedanlarına Dair

PAYLAŞ

Kral’ın Hanedanı – Liderleri Gondolindrim efendisi Kral Turgon’dur. Bu Hanedanın askeri birliği sayısı oldukça fazladır ve renkleri beyaz, altın sarısı ve kırmızıdır. Turgon’un amblemi ise  ay, güneş ve alev kırmızısı bir kalptir. (Bu kalp (kırmızı yürek) babası Fingolfin’in kalbini temsil eder.)

 

Kanat Hanedanı – Liderleri Tuor’dur. Gondolindrim’in en cesur kimseleri bu evde bulunurdu. Bu hanedanda ki tüm askerler miğferlerinde kuğularınkini veya martılarınkini andıran kanatlar taşır (Gondor’un kule muhafızları gibi). Kalkanlarında ise beyaz bir kanat amblemi bulunur. Ayrıca Tuor Gondolin’in Düşüşü’nden kurtulan 4 ev sahiplerinden biridir.

 

Köstebek Hanedanı –  Liderleri Gondolin Prensi Meaglin’dir. Birçok madenci ve taş işçisi bu hanedanda bulunurdu.  Koşumları samurdur. Samur derisi ile kaplanmış yuvarlak çelik başlıklar takarlar ve kazmayı andıran iki başlı baltalar taşırlardı. Meaglin Gondolin’e ihanet edip Morgoth’a içten destek vermiştir. Ölümü ise çocuğunu kaçıracakken gelen ve onu surdan aşağı atan Tuor tarafından gerçekleşmiştir.

 

Kırlangıç Hanedanı – Liderleri herkes arasında en iyi koşup – zıplayan ve Noldo okçularının en iyisi Duilin’dir. (Eski Hikayeler’de Eldar’ın en iyi okçusu olarak geçer ama Tolkien bunu değiştirerek, Eldar’ın en iyi okçusunu Beleg yapmıştır.). İlahi Ok Hanedanı ile beraber Gondolindrim’in en iyi okçuları bu evdedir. Miğferlerinin üzerinde tüylerden yapılmış bir yelpaze taşırlar. Beyaz, koyu mavi, mor ve siyah giyinirler. Kalkanlarının üzerinde bir ok başı bulunur.

gondolindrim

İlahi Ok Hanedanı – Liderleri Noldoliler arasında başka kimsenin taşımadığı eğik kılıç taşıyan Egalmoth’dur. İlahı Ok Hanedanınin serveti uçsuz bucaksızdır. Kollarında ışıkta parıl parıl parıldayan mücevherler taşırlar. Kalkanları gökyüzü mavisidir ve ortasındaki topuz yedi kıymetli taştan yapılmıştır: kırmızı yakut, mor yakut, mavi yakut, yeşil zümrüt, açık yeşil zümrüt ve kehlibar. Miğferlerinde ise büyük bir opal taşı vardır. Gondolin’in Düşüşü’nde Egalmoth şöyle anlatılır: “Üzerinde kristaller işlenmiş yıldızların olduğu bir manto giymişti ve kılıcı eğikti. Noldor arasında başka kimse bu tür kılıç taşımazdı, ama Egalmoth okuna güvenirdi ve okunu orada bulunan hanedan sahiplerinin hepsinden daha uzağa fırlatabilirdi.” Egalmoth Gondolin’in Düşüşü’nden kurtulan 4 ev sahiplerinden biridir.

 

Sütun Hanedanı ve Kar Kulesi Hanedanı – İki hanedanın da lideri Gondolindrim arasında en uzunu olarak bilinen Penlod’dur. Gondolin’in Düşüşü’nde en büyük katkıyı veren ev sahiplerindendir. Kar Kulesi Hanedanı’ndakiler uzun düz kılıç kullanırlar ve kalkanları açık mor üzerinde bulunan kardan kuledir. Sütun Hanedanı hakkında pek fazla bilgi yoktur.

 

 

Ağaç Hanedanı – Liderleri Gondolin’de Turgon’dan sonra bilinen en cesur elf olarak tanınan Galdor’dur. Giysileri yaprak yeşilidir. Demir çubuklar ya da sapan kullanarak savaşırlardı. Kalkanlarında ise göklere kadar uzanan ağaç vardır. Cesur Galdor Gondolin Felaketi’nden kurtulan 4 ev sahibinden biridir. Ayrıca Ağaç Hanedanı’ndan geceleri bile keskin görebilen Legolas Yeşilyaprak da kurtulmuş, Gondolin sürgünlerine kaçmaları için Cristhorn’a kadar önderlik etmiştir.

gondolindrim

Altın Çiçek Hanedanı – Liderleri Altın saçlı Glorfindel’dir. Glorfindel ve Altın Çiçek Hanedanı üyeleri Kral Kulesi’nde düşmanın olduğunu görünce diğer lordlar gelmeden Turgon’un yardımına yetişip düşmanı geri püskürtmüşlerdir. Ve Kral’ın Kulesi önünde ki son savunmada çok cesur davranmışlardır. Renkleri Açık yeşil ve altın sarısıdır. Kalkanlarında güneşin ışınlarından bir demet vardır. Altın saçlı Glorfindel, Gondolin Felaketi’nden kurtulan 4 ev sahibinden biridir. Gondolin sürgünlerinin kaçmasına olanak tanımak için Arkadan saldıran Balrog’un önüne atlayıp Cristhorn’da uçurumun kenarında mücadele etmiştir. Glorfindel Balrog’u kolundan yaralasa da sonunda İblis altında bulunan kayaya ağırlık verek kırılmasına neden olur ve ikisi de birlikte karanlığa düşerler.

 

FiskiyeHanedanı –  Liderleri Ecthelion’dur. Fıskiyelerin olduğu yerde yaşayan insanların hanedanıdır. Sevdikleri taşlar ise gümüş ve elmastır. Oldukça parlak, uzun kılıçlar taşırlar ve savaşa flüt sesleri ile girerlerdi. Miğferlerinin üstünde sivri elmas taşırlardı. Liderleri Ecthelion Kral Fiskiyesi yanında Balrogların lideri Gothmog ile çarpışmıştır. Mücadelenin sonunda Ecthelion miğferindeki elması saplayarak onu yenebilmiştir ama Gothmog’ un beraberinde Kral’ ın Fıskiyesi’ne düşer ve her ikisi de boğulur.

gondolindrim

 

Harp Hanedanı – Liderleri şişman ve bir o kadar da korkak olan Salgant’tır. Liderleri gibi olmayan cesur elflerin hanedanıdir. Siyah kalkanları üzerinde gümüşle işlenmiş bir harp resmi vardır. Salgant’ın kalkanındaki ise altınla işlenmiştir. Gondolin’in Düşüşü’nde Meaglin’i desteklemiştir. Liderleri, savaşan Gondolindrim’e yardım etmese de diğer Harp Hanedanı üyeleri daha fazla katlanamayıp zor durumda olan Glorfindel ve halkına yardım etmiştir.

 

Öfke Çekici Hanedanı – Liderleri Gondolindrim’in en güçlüsü olan Rog’dur. Cesaret sırasında Ağaç Hanedanı lideri Galdor’un hemen arkasından gelmektedir. Bu halkın arasından en iyi nalbantlar ve zanaatkarlar çıkmıştır ve evdeki tüm üyeler Nalbant Aule’ye Noldor’daki herkesten çok daha fazla saygı duyuyorlardı. Çekici andıran aletlerle savaşır, çok ağır kalkanlar taşırlardı, çünkü hepsinin kolları çok güçlüydü. Eski dönemlerde Melkor’un madenlerinden kaçan Noldoliler’in büyük yardımını görmüşlerdir. Melkor ile onun iblisleri Balrog’lara duydukları nefret çok büyüktü. Halkının işareti olan vurulmuş örs idi ve kıvılcımlar saçan bir çekiç resmi kalkanların üzerine işlenmişti. Kırmızı altını ve siyah demiri çok severlerdi. Bu Hanedanın üyeleri çok fazlaydı ve hiçbirinin kalbinde korku olmazdı. Fakat kaderleri kötüydü, Gondolin’in Düşüşü’nden sağ çıkan olmadı, hepsi yer yüzünden silindi onlarla beraber çok büyük zanaatkarlar da sonsuza dek yok oldu.

gondolindrim

 

Yorumlar