Ana sayfa Middle Earth Filmler Gondor’un Hayalet Birliği

Gondor’un Hayalet Birliği

PAYLAŞ

Ithilien Kolcuları, bölge Gondor tarafından kaybedilmeden önce Ithilien’de ikamet etmekte olan insanların -bu kişilerin kuzeydeki Dúnedain’den gelmiş olması ihtimaldir-  soylarından gelen kişilerden seçilirdi. Seçilenler Gondor ordusundan bağımsız, daha çok özel bir birlik olarak görülürdü. Bu birliğin Üçüncü Çağ’ın 2901 yılında Henneth Annûn (Yasak Havuz)’un kurulmasıyla birlikte oluşturulduğu muhtemeldir. Yasak Havuz, Kolcular’ın toplanma noktası olarak bilinir. Bu sığınak Mordor tarafından bilinmez ve gizli tutulur.

Ithilien Kolcuları yeşil ve kahverenginin çeşitli tonlarına bürünerek alanda gizlice hareket ederlerdi. Silah olarak uzun yayları tercih ederler; yakın dövüş için de kılıç taşırlardı. Yay kullanmadaki ustalıkları, gizlilik ve çeviklikleriyle nam salmışlardı; hatta neredeyse Elfler’le kıyas edilebilecek düzeydeydiler. Kolcular’ın asıl görevi Ithilien’e zorla giren Sauron’un orklarını yağmalamaktı; fakat bunun dışında, Minas Morgul’dan Osgiliath’a doğru giden eski yolu düşmana karşı korur, Güney’den gelen Haradrim’e pusu düzenler ya da bölgeye giren ork gözcülerine saldırırlardı.

Yüzük Savaşı sırasında Kolcular’ın başındaki isim, Gondor Vekilharcı II. Denethor’un oğlu Gondor Komutanı Faramir’di. Frodo, Gollum ve Sam, Mordor yolunda ilerlerken 3019’un 7 Mart’ında Ithilien’e girerler ve Frodo ve Sam burada Kolcular tarafından esir alınarak Yasak Havuz’a getirilirler. Daha sonra Gollum da yakalanır. Faramir burada Frodo’da Tek Yüzük’ün olduğunu öğrenir ve ertesi gün onları bölgeden güvenli bir şekilde geçirerek yollarına devam etmelerini sağlar.

“Eğer umudun ötesinde, yaşayanların ülkesine bir daha geri dönersen, güneşin altında surların üzerine oturur, eski sıkıntılara gülerek öykülerimizi anlatırız, o zaman söylersin bunları bana. O zamana ve Númenor’un Gören Taşları’nın görebildiğinin dışındaki bir zamana kadar hoşça kal!

Faramir ve Kolcular, 9 Mart günü Yasak Havuz’dan ayrılırlar ve Minas Tirith’e gelerek Pelennor Çayırları Muharebesi’ne katılırlar. Savaşın ardından topladıkları birliklerle Mordor’a ilerleyen Batı’nın Halkı, Ithilien’den geçip Kara Kapı’ya doğru giderken, Kolcular; Doğulular ve orklardan oluşan güçlü bir birliğin pususuna engel olarak Batı’nın Halkı’nın geçişini kolaylaştırırlar.

Yüzük Savaşı’nın Ardından

Tek Yüzük yok edilip Savaş bittikten sonra, Kolcular’ın Ak Bölük olarak adlandırılan bir birliğe dönüştürüldükleri söylenir. Kral Elessar, Faramir’i Ithilien Prensi yapmasıyla birlikte Ak Bölük’ü de onun komutasına verir.

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/middle-earth/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/yuzuklerinEfendisi/

Yorumlar