Ana sayfa Middle Earth J.R.R Tolkien Gondor’un parıldayan incisi ‘’Dol Amroth’’

Gondor’un parıldayan incisi ‘’Dol Amroth’’

PAYLAŞ

Gondor’un en güzel bölgelerinden biri olan Belfalas’ın güney kıyılarında hatta en güneyinde bulunan Dol Amroth şehri, Gondor’a bağlı bir Prensliktir.

Tarihi,
Beleriand’dan göçen elfler ilk olarak Edhellond’un 50 mil kuzeyindeki bölgeye yerleştiler. Bir süre sonra Numenor’un sadık insanları burada elfler ile birlikte yaşamaya başladılar. Bunun üzerine Elendil Belfalas’ın bu beyliğini yönetmeleri için resmi bir şekilde onlara verdi ve buraya liman ve kale inşa edildi.
Hatta Galadriel ve Celeborn’un bir süre burada yaşadığı öne sürülür.
Elf Kralı Amroth, kötü bir şekilde Belfalas denizinde öldükten sonra elfler yavaş yavaş bu toprakları da terk ediyorlardı. Son elfler ise üçüncü çağın 1981 yılında bu toprakları terk etmişlerdir. Ve böylece bölge tamamen insanların yaşadığı bir bölge oldu.Prenslik,
Bu şanlı beyliğin başlangıcı, Gondor prenslerinden biri olan Imrazor’un, Elf Kralı Amroth’un sevgilisi olan Nimrodel’in hizmetçisi Mithrellas’ı sevip onun ile evlenmesi ile başlar. Böylece Dol Amroth Prenslerinin kanında elf kanı da bulunmaktadır. Ve ilk çocukları yani Prens Galador, babası gibi Prens unvanını taşıdı lakin babasından farklı olarak Dol Amroth Prensliğinin tahtına oturdu. Ve Elendil döneminde Dol Amroth’un efendisi oldu. Her numenor insanı gibi Galador da uzun yıllar boyunca yaşadı lakin Gondorlu Numenorlar kuzeyli insanlara nazaran daha az yıl yaşıyorlardı. Ve Galador tam 125 yaşında Orta Dünya’dan göçtü. Böylece Dol Amroth Prenslerinin saltanatı başlamış oldu.  Dol Amroth Prensliği’nin sancağı açık mavi bir zemin üzerinde beyaz bir kuğu gemisidir.


(Fotoğraf: Dol Amroth Sancağı)

Şehrin yapısı,
Surların hemen ön kısmında denizle bütünleşen limanın surları bulunmaktadır. O surlar da şehir surları gibi beyaz renktedir. Şehrin içinde Tirith Aear adında uzun beyaz bir kule vardır. Burada denizciler için bir de çan kulesi vardır.


(Fotoğraf: Dol Amroth Limanı ve Şehir)

Halk,
Dol Amroth’ta yaşayan Gondorlu insanların uzun boyları, gri veya kahverengi gözleri ayrıca koyu renkli saçları vardır. Bu şehirde yaşayan insanlar Belfalas bölgesinde Sindar dilini konuşan nadir insanlardır. Burada yaşamış olan elflerin bunda katkısı büyüktür. Bu yüzden hem Numenor hem de Elf kanı taşımaktadırlar.

Orduları,
Güney topraklarındaki en yetenekli ve kaliteli şövalyeler Dol Amroth’ta bulunur. Sağlam çelikleri, zırhlı atları ve parlak zırhları ile bu şövalyeler ‘’Kuğu Şövalyeleri’’ ismini almıştır.

(Fotoğraf: Third Age Total War oyunundan Kuğu Şövalyeleri)

Prensler, Doğum ve Ölüm tarihleri,
1) Galador (2004-2129)
2) Dol Amroth’un İkinci Prensi (2060-2206)
3) Dol Amroth’un Üçüncü Prensi (2120-2254)
4) Dol Amroth’un Dördüncü Prensi (2172-2299)
5) Dol Amroth’un Beşinçi Prensi (2225-2348)
6) Dol Amroth’un Altıncı Prensi (2274-2400)
7) Dol Amroth’un Yedinci Prensi (2324-2458)
8) Dol Amroth’un Sekizinci Prensi (2373-2498)
9) Dol Amroth’un Dokuzuncu Prensi (2418-2540)
10) Dol Amroth’un Onuncu Prensi (2463-2582)
11) Dol Amroth’un Onbirinci Prensi (2505-2623)
12) Dol Amroth’un Onikinci Prensi (2546-2660)
13) Dol Amroth’un Onüçüncü Prensi (2588-2701)
14) Dol Amroth’un Ondördüncü Prensi (2627-2733)
15) Dol Amroth’un Onbeşinci Prensi (2671-2746)
16) Dol Amroth’un Onaltıncı Prensi (2709-2799)
17) Dol Amroth’un Onyedinci Prensi (2746-2859)
18) Dol Amroth’un Onsekizinci Prensi (2785-2899)
19) Aglahad (2827-2932)
Mordor’un İthilien’e olan saldırıların artmasıyla burayı savunmak için İthilien’e Henneth Annun’u yaptırmıştır.
20) Angelimir (2866-2977)
21) Adrahil (2917-3010)
22) İmrahil (2955-3054)
Geçmişte bu liman şehri sık sık Umbar korsanlarının akınları ile baş başa kalmıştır. Hatta ismi bilinmeyen Dol Amroth’un 15. Prensi Umbar Korsanlarının saldırısı sırasında öldürülmüştür. Bu saldırılara rağmen şehir hiç düşmemiştir. Yüzük savaşları sırasında Dol Amroth’un 22. Prensi İmrahil 700 Kuğu Şövalyesi ile birlikte Minas Tirith’e gitmiştir. Mordor ordularını dış surlarda (Rammas Echor) karşıladıktan sonra Minas Şehrine çekilip şehri başarılı bir şekilde Rohan süvarileri gelene kadar savunmuştur. Bu sırada şehri Dol Amroth’u ise en büyük oğlu olan Prens Elphir’in kontrolüne bırakmıştır. Minas Tirith savunmasından sonra Aragorn ile birlikte Kara Kapılar’a at sürenlerden birisi olmuştur. Yüzük yok edildikten ve Aragorn kral ilan edildikten sonra Aragorn ona taktiksel ve stratejik zekasından, başarılarından ayrıca en yakın arkadaşlarından biri olduğu için mecliste yer vermiş ve güvenmiştir. Ve güneyde Dol Amroth’u barış içinde yönetmeye devam etmiştir. Prens İmrahil’in 4 çocuğu vardır. Büyükten küçüğe bunlar; Elphir, Prens Erchirion, Prens Amrothos ve kızı Prenses Lothiriel. Elphir babasından sonra Dol Amroth Prensi unvanını almış ve Lothiriel ise Rohan Kralı Eomer ile evlenip Rohan’ın Kraliçesi olmuştur.

(Fotoğraf: Prens İmrahil)
23) Elphir (2994-3087)
24) Alphoros (3017-3115)

Kitaptan alıntılar

‘’Muhakkak bu bütün Gondor tarihindeki en büyük latifedir: Dağlara ve Kara Ülke’nin devrilmez kapısına saldırmak için yedi bin kişiyle, yani ancak onun yükseliş devirlerinde kullandığı öncü kolu kadar bir kalabalıkla yola koyulalım! Bir çocuk da zırhlara bürünmüş bir silahşöre yeşil söğüt ağacından yayı ve okuyla ancak böyle kafa tutabilirdi! Eğer Karanlıklar Efendisi, senin dediğin kadar çok şey biliyorsa Mithrandir, korkacağına tebessüm edip de kendisini sokmak isteyen bir sineğe yapacağı gibi serçe parmağıyla ezmez mi bizi ? ‘’  -Prens İmrahil, Kralın Dönüşü.

“Aragorn, Eomer ve İmrahil Şehir Cümlekapısı’na doğru geri sürdüler atlarını; artık yorgunluktan ne sevinecek, ne üzülecek durumdaydılar. Bu üçü hiç yara almamıştı; çünkü böyleydi onlann yazgıları ve bileklerinin gücü ile hüneri; gerçekten de çok az kişi onlara dayanabilmiş veya hiddetleri sırasında yüzlerine bakabilmişti.” -Kralın Dönüşü


(Fotoğraf: En solda Eomer, onunla el sıkışan Aragorn, Aragorn’un arkasında Gimli ve en sağda Beregond ve Mavi tuniği ile Prens İmrahil)

‘’Sonra Hisar’dan bir borazan öttü ve en sonunda Denethor yarma harekatını başlattı. Cümlekapısı’nın gölgesi altına ve yükselen surların dibine sıralanan askerler ondan gelecek işareti beklemişlerdi. Şehir’de kalmış olan bütün atlılar. İleri doğru atıldılar , bir araya geldiler , atlarını dört nala sürmeye başladılar ve büyük bir bağırtıyla saldırdılar. Ve surlardan karşılık olarak başka bağırtılar yükseldi. Çünkü cephede en önde başlarında mavi sancaklı prensleriyle Dol Amroth’un Kuğu Şövalyeleri bulunuyordu.
“Gondor adına Amroth !” diye bağırdılar. “Amroth’tan Faramir’e !”
Şimşek gibi indiler düşmanın üzerine. ‘’  -Kralın Dönüşü


(Fotoğraf: Prens İmrahil ve Kuğu Şövalyeleri)

“Bense,” dedi Imrahil, “ben Hükümdar Aragorn’u, tabi olduğum hükümdarım olarak addediyorum, kendisi bunu talep etse de etmese de. Onun ricası benim için emirdir. Ben de gideceğim. Yine de bir süre için Gondor Vekilharcı’nın yerine bakıyorum, o yüzden öncelikle onun halkını düşünmek benim ilk görevimdir. Akl-ı selime de biraz hak tanınmalı, ister iyi, ister kötü her türlü ihtimale karsı hazırlanmamız icap eder. Bakarsınız zaferi biz kazanırız ve bu konuda hâlâ bir ümit varken Gondor korunmalı. Arkamızdan harabe haline sokulmus bir Şehir’e ve tahrip edilmis topraklara zafer kazanmıs olarak dönmek istemem. Rohirrim’den kuzey cenahta hâlâ savaşmamış bir ordu olduğunu öğreniyoruz.”


(Fotoğraf: Gandalf ve Prens İmrahil Minas Tirith surlarında)

Yorumlar