Ana sayfa Middle Earth Kitaplar Gondor’un Unutulmuş Yiğitleri

Gondor’un Unutulmuş Yiğitleri

PAYLAŞ

Orta Dünya’nın parıldayan incisi, şerefli bir geçmişe sahip olan, batıdaki Anfalas’tan Belfalas’a kadar toprakları karış karış tarih kokan Gondor’un, yüzük savaşlarındaki fazla bilinmeyen şanlı komutanları.

1)  ”Aydınlığa Adanmış Bir Ömür” Prens Imrahil!

Gondor’un güneyinde Belfalas topraklarındaki Dol Amroth yerleşkesinin Prensidir. Ayrıca Gondor Vekilharcı Denethor’un kayınbiraderi, Faramir ve Boromir’in dayısıdır. Kendisi Yüzük savaşlarında çok önemli rol oynamıştır. Belfalas topraklarını cesurca yönetmiş ve Minastirith kuşatmasından önce şehre 700 kuğu şövalyesi ile gelerek şehri savunmuştur.Ordusunun sayısı oldukça yetersizdi. Lakin bunlar sıradan askerler değildir. Kuğu şövalyeleri gerek teçhizat, gerek yetenek olarak orta dünyadaki sayılı asker birimlerinden daha elit bir yapıya sahipti. Prens ve ordusu Gondor Kuşatmasında etkili bir rol oynamıştı. İnsanların dünyasında Kralın dönüşü ve Kara Kapılar muharebesinde de önemli rol almışlardı. Prens Imrahil ve Elessar yakın dostlardı.Prens Imrahil, Aragorn’u kralı olarak görmekten onur duyuyordu.  Dol Amroth ordusu orada Krallarını yalnız bırakmadı,ülkeleri ve kralları için orada şerefli bir şekilde can verdiler.

“Aragorn’a savaşın başlama emrini vermek için çok az bir zaman kalmıştı. Tepelerden birinde Gandalf ile yan yana durdu; Ağaç ile Yıldızların sancağı bütün zarafetiyle, ümitsizce yükseldi. Hemen yanlarındaki diğer tepede Rohan ile Dol Amroth’un sancakları, Ak At ile Gümüş Kuğu duruyordu. Ve her tepenin etrafında her yana bakan, mızrak ve kılıçların diken diken çıktığı bir halka oluşturulmuştu. Fakat önde, Mordor’a doğru, ilk sert saldırının gelebileceği yerde, solda etraflarında Dûnedain ile Elrond’un oğulları, sağda uzun boylu ve zarif Dol Amroth’lu adamlar ve Muhafız Kulesi’nden seçilmiş adamlarla Prens Imrahil duruyordu.”

(Fotoğraf: Pelennor Çayırları Savaşı sonrası Eomer & Aragorn, arkada Gimli, sağda Prens Imrahil ile Beregond.)

Kötülük Orta Dünya’dan def edildikten sonra yeğeni Faramir ile birlikte Kral Elessar’a ülke yönetiminde çok yardımları dokunmuştur. 3. Çağın son dönemlerinde kızı Lothiriel ve Rohan Kralı Eomer evlenmiştir. Prens Imrahil 4. Çağın 34. yılında ölmüştür. Ve en büyük oğlu Elphir, Prens olmuştur.

2)  Sadakatin vücut bulmuş hali, ‘’Şişman’’ Forlong!

Birçok Gondor komutanı gibi oda ‘’Adam gibi Adam’’ diyebileceğimiz komutanlardan birisidir. Güney Gondorda, Beyaz Dağlar vadisindeki Lossarnach Şehri’nin Lordudur. Lossarnach, Cair Andros ve Osgiliath gibi Minas Tirith’e yakın olan yerleşkelerden birisidir. Küçük bir kasaba gibi olmasına rağmen etrafındaki ormanlarından gelen kuş cıvıltıları ve yemyeşil doğası ile adeta cennet tabirini yansıtan büyüleyici bir yerleşkedir. Ayrıca Merhum Rohan Kralı Theoden’in annesinin memleketidir. Theoden, Kral olana kadar Lossarnach’ta yaşamıştır.
Ormanlık alan fazla olduğu için teçhizat sistemi fazla gelişmiş değildir. Coğrafi konumu sayesinde şehirde ormancılık yaygındır. Bu yüzden askeri birimlerin çoğu baltalı piyadelerdir.
Yüzük Savaşlarında da sayısı az ama manevi değeri çok olan bir etkiye sahipti Lossarnach birlikleri. Çünkü Minas Tirith halkı Forlong’u seviyordu. Forlong 200 askeri ile Minas Tirith’e gelmiştir. Ve o gün Pelennor Çayırlarında ölmüştür. Gondorlular onun adına ağıtlar okumuştur. Huzur içinde olsun. Gondor’un oğlu.

 

‘’True heart, true friend! Forlong!’’

3) ‘’Korkusuz’’ Angbor!

Yüzük savaşlarında önemli bir rol oynamıştır. Lamedon bölgesinin yönetimi ona aittir. Calembel kasabası ve Lamedon halkı yüzük savaşlarında onu takip etmişlerdir. Harad ve Umbar birliklerine karşı önemli savaşlar kazanmakla kalmayıp Aragorn ve topladığı güney ordusuna da destek vermiştir. 11 Mart günü Linhir şehrini, Umbar ve Harad ordularına karşı cesurca savunmuştur. Savaşlardaki başarılarından ve cesaretinden dolayı Angbor’a Aragorn tarafından Angbor the Fearless yani Korkusuz lakabı takılmıştır.

 

4) ‘’Adil’’ Hirluin!

Hirluin, Belfalas bölgesinde Yeşil Tepeler efendisidir. Ve Pinnath Gelin şehri Lordudur. Sadık bir hizmetkardır. Yüzük savaşlarında başkente okçu ağırlıklı 300 asker götürmüştür. Çok şanlı bir komutan olmasının yanı sıra birçok general ile birlikte savaşlara girmiş ve at sürmüştür. Bunlardan birkaçı Prens İmrahil, Forlong, Eomer’dir. Pelennor çayırları savaşında ölmüştür. Huzur içinde olsun Gondor’un oğlu.

 

5) ‘’Vefakar’’ Duinhir!

Belfalasın batı kesiminde bulunan Erech Vadisinin ve Erech kasabasının efendisidir. Emrindeki askeri birlikler genellikle okçudur. Pelennor çayırları savaşı için 500 asker ve iki oğlunu hiç düşünmeden götürdü. Savaş esnasında mumakilin gözlerini hedef alırken canavarın kendisi tarafından kötü bir şekilde ezildi. Huzur içinde olsun. Gondor’un oğlu.

O gün Gondor’un oğulları sadece bir zafer kazanmadılar. Bir tarih yazdılar.Kral Elessar yönetiminde altın bir dönem yaşadılar.

1541 – ”Bu yılın 1 Mart günü Kral Elessar göçüp gider. Denir ki Meriadoc ve Peregrin’in mezarları büyük Kral’ın mezarının yanına getirilmiş Sonra Legolas Ithilien’de gri bir gemi yapmış. Anduinden aşağı, Denizin ötesine yelken açmış. Denir ki, cüce Gimli de yanındaymış ve o gemi gittiğinde, Orta Dünya’da Yüzük Kardeşliği’nden kimse kalmamış.” 

Yorumlar