Ana sayfa Oyunlar Diğer Oyunlar Göz Alıcı Güzellikte Vahşet Ve Aksiyon: Doom Eternal İncelemesi (Spoilersız)

Göz Alıcı Güzellikte Vahşet Ve Aksiyon: Doom Eternal İncelemesi (Spoilersız)

PAYLAŞ

Son derece vahşi, göz dolduracak güzellikte aksiyonlu. FPS’in babası Doom, Eternal oyunuyla beklentilerin çok üzerine çıktı. İşte Doom Eternal incelemesi sizlerle. Bu inceleme sadece hikaye modu içindir. İleride Multiplayer için ayrı bir inceleme gelecektir.

1. Oynanış

Doom denilince hepimizin aklına ilk olarak oynanış gelir. Oradan oraya koşturup metal müzik eşliğinde şeytanların bağırsaklarını ağızlarından çıkarıp kafataslarını koparmak. Evet bu oynanış tabii ki Eternal’da da mevcut fakat eski oyunlarının aksine bunu birçok şekilde çeşitlendirmiş idSoftware. 2016 ile kıyaslama yapmayı pek istemiyorum çünkü 2016 olan her şeyin 2-3 tık iyisi Eternal’da da var. Peki neler yeni?

Zayıf Noktalar

Gözüme çarpan ilk yenilik düşmanların zayıf noktaları. Neredeyse tüm güçlü şeytanların bir zayıf noktası var. Eğer bunları kullanmazsanız mermilerinizi sömürürler ve canınızı okurlar. Bunların bazılarını şöyle sıralayabilirim:

Cacodemon: Ağızlarının içi

Arachnotron: Kafasının üstündeki silah

Revenant: Omuzlarındaki roketatarlar

Hızlı ve dikkatli oynanış

Doom Eternal, sizin aktif bir şekilde elektrikli testere ve glory kill kullanmanızı istiyor. Bunların yanı sıra birazdan bahsedeceğim çeşitli mekanikleri de aktif olarak kullanmanız gerekiyor. Oyunda canınız ve kalkanlarınız çok hızlı gidip geri doluyor. Bunun başlarda oynayışı çok az da olsa baltaladığını söyleyebilirim. Gitgide bu duruma alışıyor, hatta zevk almaya başlıyorsunuz. Hızlı oyun tarzı Doom Slayer’ı kontrol ederken hiç olmadığınız kadar güçlü hissettiriyor.

Onlarca glory killdan biri:

Rünler ve ekipmanlar

Bir diğer yeni oynanış mekaniği olan rünler ve ekipmanlar Eternal’ın olmazsa olmazlarından. Oynanış çeşitliliğini arttıran bu sistemle istediğiniz 3 adet rünü kullanabiliyorsunuz. Tabii ki bulmak şartıyla. Çeşitli mekanlardan bulduğunuz bu rünler şu şekilde:

 • Savagery (Vahşilik): Glory killerinizi çok daha hızlı gerçekleştirin.
 • Seek and Destroy (Ara ve Yok et) : Glory killerinizi çok daha uzaktan gerçekleştirin.
 • Blood Fueled (Kanla beslenen): Glory kill gerçekleştirdikten sonra bir miktar hareket hızı kazanın.
 • Air Control (Hava kontrolü): Havadayken hareket kabiliyetinizi ve hızınızı önemli ölçüde arttırın.
 • Dazed and Confused (Sersem ve şaşkın): Düşmanların glory kill gerçekleştirebilmek için parıldama halinde kaldığı süreyi arttırın.
 • Savage Throw (Vahşi atış): Öldürücü darbe aldığınıza zamanı yavaşlatın ve can toplamak için fırsat kazanın.
 • Chrono Strike (Zaman saldırısı): Havadayken zamanı yavaşlatın ve düşmanlarınıza saldırmak için fırsat yaratın.
 • Equipment Fiend (Ekipman Delisi): Kullandığınız ekipmanların bekleme sürelerini kullandıkça düşürün.
 • Punch and Reave (Yumrukla ve Yağmala): Kan yumruğu ile öldürülen düşmanlardan daha fazla can ve mühimmat düşürün.

Oyun içinde yine sık sık kullanacağınız omzunuzdaki alete takılan ekipmanlar ise şu şekilde:

 • Flame Belch (Ateş Püskürten): Bu bildiğiniz alev makinesi. Yaktığınız düşmanlara vurdukça kalkan düşürüyor. Oldukça kullanışlı.
 • Frag Grenade (El bombası fırlatıcı): Bu ise geniş bir alana hasar veren el bombası fırlatıyor. Kalabalık düşman grupları için vazgeçilmez.
 • Ice Bomb (Buz Bombası): Düşmanları kısa süreliğine donduruyor. İster donmuş düşmanları parçalayın ister bekletip diğer düşmanları öldürmek için vakit kazanın.

Parkur ve Atılma

Bir diğer büyük oynanış yeniliği ise parkur ve atılma mekanikleri. Slayer bu oyunda belirli duvarlara tutunabiliyor, asılı demirlerden sıçrayabiliyor ve ”dash” dediğimiz atılma hareketini çok aktif kullanabiliyor. Bu da savaşlarda aldığınız zevki çok daha ileriye taşıyor. Ayrıca hareketliliğin getirdiği keşif imkanları da aksiyondan yorulunca dinlenmek için mükemmel bir opsiyon.

Boss Savaşları

2016 Doom’una kıyasla Eternal; daha çeşitli, eğlenceli boss savaşları sunuyor. Üstelik bu bosslardan birisi Doom 2’da gördüğümüz Icon of Sin. Oyunda toplam 5 adet boss var. Bu miktarı ben yeterli buldum ama ne kadar eğlenceli olsa da boss savaşları yine zorlayıcı değil.

Oynanış ve içerik kısmında bahsetmek istediklerim bunlardı. Hikaye kısmını spoiler vermemek için es geçiyorum. Ama artık nur topu gibi bir Doom evrenimiz var. Hikayeye önem vermemesiyle tanınan oyun bu sefer hikayeyi da aksiyondan ödün vermeden verebilmeyi başarmış. Hem de oldukça iyi bir şekilde. Bu sayede hikaye sevenleri de oyuna çekeceğini düşünüyorum.

Icon of Sin:

2. Görsellik

Doom Eternal’ın grafikleri için mükemmel diyemeyiz ama kesinlikle kötü de değil. Oyunun görselliğini çözünürlük ve grafikten ziyade atmosferi oluşturuyor. Cehennem tasviri, mekan ve bölüm tasarımları olabilecek en iyi seviyede. Pek fazla anlatılmaz, oynanır. Size atmosferi birkaç görselle özetliyeyim:

3. Müzikler

Yine, Doom serisinin ana taşlarından olan müzikler şahane olmuş. 2016’deki müzikleri yapan Mick Gordon abimiz işine aşık birisi ki yine aynı tutkuyla -”bence” Eternal’da üstüne koymuş- müzikleri yapmış. İnternette ”Ben müzik aldım ama yanında bedava oyun geldi” gibi geyikler dönüyor. Atmosfere uygun, o anki ruh halinize hitap eden, tam isabet müzikler sizi bekliyor. Slayer’ı oynarken arkada çalan bu metal müzikler, cehennemin en derinlerinde şeytanların kafalarını ezmek için ayarında gaz veriyor. Oyundan sevdiğim bir müziği de şöyle bırakayım:

Genel olarak bahsetmek istediklerim bunlardı. Oyunda bahsetmediğim silah, zırh geliştirmeleri gibi bir bu kadar daha minik detay var. Oyunun şu anda Metacritic puanı 90 ve mutlaka oynanmalı madalyasını aldı. Oyuncular da oyundan oldukça memnun.

Benim oyuna puanım: 93/100

Sitemizin oyun grubu için bu linkten aramıza katılabilirsiniz: https://www.facebook.com/groups/fantazyagaming/

Oyunun sevimli aftercreditsi:

Yorumlar