Ana sayfa Oyunlar The Elder Scrolls Gözyaşı Gecesi: Saarthal Katliamı

Gözyaşı Gecesi: Saarthal Katliamı

PAYLAŞ

Öncelikle, Saarthal şehri nedir? Barışçıl Falmer (Kar Elfi) ırkının böylesine vahşi eylemler yapmasının sebebi nedir?

Saarthal, artık yaşanılması sıkıntı bir kıta haline gelen Atmora’dan gelen Atmoran (Nord ırkının ataları) ırkının ilk şehirleridir. Bir dağın içine oyulmuş, eski Kuzeyli yapı sanatlarını barındıran bir şehirdir.

Gelelim katliamın ana sebeplerine. Bir süre boyunca Nordlar ve Falmerlar barış içinde yaşadı. Fakat Nord (Atmoran) ırkı gittikçe çoğalmaya ve tehdit oluşturmaya başladılar. Ve çok büyük bir silah buldular; Eye of Magnus. Bu, bizzat Mundus’un mimarı tanrı Magnus’un aletidir. Olağanüstü bir güce sahiptir. Bu güçten korkan Falmer ırkı, Nordlar bu gücü kullanamadan bir saldırıya geçerler. Bir gece ansızın (82 Saarthal, 83 Atmora hesabı) saldırırlar ve çocuk kadın demeden buldukları herkesi katlederler.

http://vignette3.wikia.nocookie.net/elderscrolls/images/9/9b/Under_saarthal.jpg/revision/latest?cb=20111213230307

Bu katliam oldukça acı verici ve zalimce yapılmıştır. Katliamda, büyük Nord efsuncusu Ahzidal’in tüm ailesi kalan Nordlar ile birlikte katledildi. Şehirden kaçabilen sadece Ysgramor ve evlatları oldu. Ysgramor ve çocukları, Atmora’ya dönerek ordu topladılar ve Skyrim’e geldiler. Ahzidal intikam duygusuyla yanıp tutuşurken bu haberi alıp onlara katıldı.

Şimdi de katliamın sonuçlarına bakalım;

1-) Uzun yıllar sürecek ve Falmer soyunu perişan edip Skyrim ve Solstheim’den sürülmelerini sağlayacak savaşlar başladı.

2-) Eye of Magnus ortadan kayboldu ve Son Dovahkiin onu bulana kadar ortaya çıkmadı.

3-) Falmer ırkının büyük çoğunluğu Dwemer şehirlerine kaçtı ve ihanete uğrayarak Skyrim’de gördüğümüz iğrenç halleri aldılar.

4-) Nordlar Skyrim ve Solstheim’i aldılar ve Atmoranlar buraya göçlere uzun süre devam ettiler, ta ki Atmora’da yaşam kalmayana dek.

5-) Falmer ırkının büyük lideri, Snow Prince öldürüldü.

 

Not: Solstheim eskiden Skyrim’e bağlıydı, ada değildi. Falmer ırkının denizcilik yetenekleri yoktur. Bu ada sonradan Ejder Rahibi Vahlok ve Ejder Rahibi Miraak (Ve yanında diğer rahipler Ahzidal, Dukaan, Zahkriisos) arasında geçen savaşta Skyrim’den ayrılmıştır.

Yorumlar