Ana sayfa Harry Potter Filmler Gryffindor

Gryffindor

PAYLAŞ

Seni Gryffindor’a yollarım belki

Zamanla olursun aslanın teki

 Yiğittir Gryffindor’da kalan çocuklar,

Hepsinin yüreği, nah, mangal kadar.’’

 

Seçmen Şapka / Harry Potter ve Felsefe Taşı

 

Gryffindor; Harry Potter serisinde anlatılan Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndaki dört ana binadan Godric Gryffindor’un kurduğu binadır. Bu bina, cesaret, sadakat ve kahramanlığa değer verir.

2

Kurucusu Godric Gryffindor’dur. Hogwarts’ın dört kurucusundan olan Gryffindor cesaretiyle nam salmıştır. Godric ismi Anglo-sakson kökenlidir ve ‘’iyi kurallar koyan’’ anlamına gelir. Soyadı ise; ‘’Gryffin’’ ve ‘’d’or’’ kelimelerinden meydana gelir. ‘’Gryffin’’ sihirli yaratıklardan biridir, yarı aslandır ve Gryffindor’un simgesidir. ‘’d’or’’ ise Fransızca altından yapılmış demektir ki Gryffindor binasının özgün rengi altın rengidir.

Godric Gryffindor ‘’Godric’s Hollow’’ adında küçük bir köyde doğmuştur. Doğduğu zamanlarda bu köy neredeyse tamamen boştu ve bir çayırdan ibaretti. Daha sonra bu yerleşim yerine, Godric Gryffindor’un yaptığı büyük işlerin onuruna ‘’Godric’s Hollow’’ ismi verilmiştir.

Godric Gryffindor daha sihirle ilgilenmeden dövüş sanatlarında ustalaşmış, çok iyi kılıç kullanmayı öğrenmiş ve zamanının en güçlü sihirbazı ve düellocusu olmuştur.Daha dört yaşındayken ona üzerinde isminin yazıldığı çok güzel ve büyülü bir kılıç hediye edilmiştir.

3

 

Godric Gryffindor büyücü olsun ya da olmasın herkesi severdi. Cadılar ve büyücüler de onu çok severdi. Çünkü büyü gücünü her daim iyiye kullanırdı. Muggle’lar da onu severdi zira Gryffindor gücünü muggle düşmanlarına karşı kullanmıştır.

Godric, cadılar tarafından ayrıca sevilir ve ilgi görürdü. Bunun sebebi sadece onuncu yüzyılın en güçlü sihirbazı olması değildi. Aynı zamanda etkileyici gözlere, uzun yeleye benzer saçlara ve yapılı bir vücuda da sahipti. Tıpkı bir aslanı andırıyordu.

4

Gryffindor büyücülükle ilgilenmeye başladığında “Biçim Değiştirme”‘ye karşı özel bir yeteneği olduğunu görmüş, bu yüzden hayatının büyük zamanını Mısır’da, yani en iyi Biçim Değiştiren Animaguslar’ın olduğu yerde, geçirmiştir. Ravenclaw ve Hufflepuff gibi, işaretini seyahatlerinde bulmuştur. Gryffindor Mısır’ı terketmek üzereyken, hırsızlar onun bütün eşyalarını -kılıcı da içinde olmak üzere- çalmışlar, kaçarlarken ileride bir aslan belirmiştir.

Aslan hırsızları korkutarak Godric Gryffindor’un hayatını kurtarmış, böylece Godric, hayatını ona borçlu olduğunu hissederek binasının simgesini aslan yapmıştır.

 

5

 

Godric Gryffindor’un en yakın arkadaşı tıpkı kendisi gibi Hogwarts’ın kurucularından olan Salazar Slytherin idi. Ancak dostlukları zamanla bozuldu. Okullarına öğrenci kabul etme vakti geldiğinde kurucular fikir ayrılığına düştüler. Godric Gryffindor sihirsel yeteneğe sahip herkesin Gryffindor’a seçilebileceğine inanıyordu, safkan olsun ya da olmasın. Salazar Slytherin ise tamamen aksi görüşteydi. Muggle’lardan nefret ediyor ve Hogwarts’ta sadece safkan öğrencilerin eğitim görmesi gerektiğini düşünüyordu. Bu düşüncesi sebebiyle Godric Gryffindor ile ters düştüler ve Salazar Slytherin okuldan ayrıldı. Böylece arkadaşlıkları sona erdi… Salazar ile olan anlaşmazlığından sonra Godric Gryffindor diğer iki binanın kurucusu Rowena Ravenclaw ile Helga Hufflepuff birlikte uyumla çalışmaya devam etti.

6
7

Eskiden ben henüz gençken 
Ve Hogwarts yepyeniyken
 
Soylu okulumuzun kurucuları
 
Hiç düşünmezdi ayrılmayı.
 
Ortaktı çünkü özlemleri,
 
Tek amaçta birleşmişlerdi:
 
Dünyanın en iyi büyü okulunda
 
Bilgilerini aktarmaktı emelleri.
 
“Birlikte kurup öğreteceğiz!”
 
Dört iyi dost bu kararı verdi
 
Gün gelip de ayrılabilecekleri
 
Akıllarından bile geçmezdi.
 
Slytherin’le Gryffindor gibi
 
İyi dostu nerde bulursun?
 
Velev ki aklına gelen örnek
 
Hufflepuff’la Ravenclaw olsun…
 
İşler nasıl kötü gidebilirdi?
 
Böyle dostluklar çöker miydi?
 
Eh, ben oradaydım, anlatayım size
 
O hüzünlü, kederli hikâyeyi.
 
Dedi ki Slytherin,
 
“Biz sadece Soyu en saf olanları eğitelim.”
 
Dedi ki Ravenclaw,
 
“Zekâsı en Güçlü olanlara ders verelim.”
 
Dedi ki Gryffindor:
 
“Öğrencilerimiz Kahramanlıkla ünlenmiş olmalı.”
 
Dedi ki Hufflepuff:
 
“Hepsine öğretirim, Hiçbirini birbirinden ayırmamalı.”
 
Bu farklılıklar başlangıçta
 
Pek anlaşmazlığa yol açmadı

 

Neden derseniz, dört kurucunun da 
İstediğini alacağı bir binası vardı.
 
Onun için Slytherin sadece safkan,
 
Kendi gibi kurnaz büyücüleri seçti,
 
Ravenclaw ince eledi sık dokudu,
 
Bir tek en zekilere ders verdi.
 
En cesurlar, en cüretkârlarsa
 
Yiğit Gryffindor’a gitti.
 
İyi kalpli Hufflepııff ötekileri aldı
 
Ve onlara tüm bilgisini aktardı.
 
Böylece binalarla kurucuları
 
Sürdürdü o sağlam, has dostluklarını.
 
Ve Hogwarts uyum içinde geçirdi
 
Nice mutlu yılları.
 
Sonra aramıza anlaşmazlık girdi
 
Hata ve korkularımızla beslendi.
 
Vaktiyle dört direk misali
 
Okulumuzu ayakta tutan dört bina
 
Birbirine cephe alıp bölündü
 
Hepsi çalıştı hâkim olmaya.
 
Bir süre herkes bekledi O
 
kul vakitsiz kapanacak dendi
 
Düello ve savaş yüzünden.
 
Dostun dostla çarpışmasından.
 
Ve sonunda o sabah geldi
 
İhtiyar Slytherin terk edip gitti.
 
Doğru, gerçi bitmişti mücadele
 
Ama keder yerleşti yüreğimize.
 
Ve dört kurucunun sayısı
 
Böylece üçe indi ineli
 
Binalar hiç tam birleşmedi
 
Eskiden amaçlandığı gibi.

 

‘’Seçmen Şapka / Zümrüdüanka Yoldaşlığı’’

 

Gryffindor Binası

8

 

Bina Başkanı: Hogwarts’ın Müdür Yardımcısı ve Biçim Değiştirme Profesörü olan Minerva McGonagall’dır.

 

Bina Arması:  Kırmızı üzerinde altın renkli bir aslan.

 

Bina Hayaleti: Sir Nicholas de Mimsy-Porpington. Ama kafasının neredeyse bedeninden ayrılacak olmasından dolayı öğrenciler arasında ‘’Neredeyse Kafasız Nick’’ olarak tanınır. Kendisi bir yelek giyer ve üzerinde bir kuş tüyü bulunan şapka takar. Gryffindor öğrencilerine daima yardımcı olur.

9

Binanın Konumu : Gryffindor Kulesi’nin girişi yedinci kattadır. Giriş büyük bir pembe ipek elbise giymiş Şişman Kadın tablosunun arkasındadır. Eğer doğru parolayı biliyorsan ona söylersin, o da arkaya doğru açılarak yuvarlak girişi açığa çıkartır.

9

Dinlenme odası rahat koltuklar, bir şömine ve birçok masa içerir. Kuleye çıkan iki merdiven vardır. Erkekler merdiveni üzerinde yedi yatakhane bulunur. Kızların merdiveni üzerinde de yedi yatakhane bulunmaktadır. Kızların merdivenlerinin üzerinde bir büyü vardır. Böylece eğer bir erkek onların merdivenlerinden yukarı çıkmaya çalışırsa birkaç adım sonra merdivenler düzleşir ve merdivenler kaydırak şeklini alır. Çıkan kişi de kayarak merdivenin başına döner.

Hogwarts: Bir Tarih’e göre kurucular, kızların erkeklere göre daha güvenilir olduklarını düşünüyorlardı.  Böylece kızların merdivenlerinde büyü varken erkeklerin merdivenlerinde bu büyü yok. Her yatakhane dışarıya bakan pencereler içeren yuvarlak bir oda olup dört direkli yataklar içerir.

Gryffindor Quidditch Takımı

Gryffindor takımı Quidditch kupasını 1993-1194 sezonunda kazanmıştır.(1984 yılından bu yana ilk kez.) Ve 1995-1996 sezonunda tekrar kupayı kazanmıştır. Forma olarak kırmızı bir cüppe giyerler.

10

11

Gryffindorlulara Genel Bir Bakış:

Gryffindorlular için cesaret ve yiğitlik önde gelir. Şöhret olma arzusu taşırlar ve genellikle macera ararlar. Kendi arkadaşlarını savunmak onlar için önceliklidir -kavga etmek zorunda kalsalar bile-.

Gryffindorları dört elementten biri ile tarif edecek olsak bu element kesinlikle ateş olurdu. Ateş tutkuyu simgeler, Gryffindorlar da kendi inandıklarına tutkuyla bağlıdırlar. Hümanist ve adillerdir, ayrımcılık onların karakterlerine uzaktır. (Slytherin ve Ravenclaw gibi değiller anlayacağınız.)

Gryffindor öğrencileri bir arada olmayı severler-her ne kadar bireysel başarıyı arzulasalar da- yalnız kalmayı tercih etmezler. Geneli eğlenceli ve muzip tiplerdir. (Çapulcular olarak bildiğimiz James Potter, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew ile Fred ve George Weasley’i örnek verebiliriz. Hemen hemen her şeyi patlatma potansiyeli olan Seamus Finnigan’ı da unutmayalım.)

12

Gryffindorların geneli teorik bilgiyi Ravenclaw’lar kadar fazla umursamazlar (Tabii ki Hermione’miz hariç. Seçmen Şapka’nın Hermione’yi başta Ravenclaw’a koymayı düşündüğünü hatırlatırım.) Onlara göre bir şeyleri öğrenmek için sadece kitap okumak yetmez, pratik yaklaşım da gereklidir. Bu da maceralara atılmayı,deneyimler kazanmayı yanında getirir.

Bir şeyleri keşfetmek, karanlıkla yüzleşmek, güçsüzün yanında olup onu savunmak. Gryffindorların karakteristik özellikleridir. Etrafı insanlarla çevrili birini görürseniz, başı beladan hiç kurtulmayan ya da gözünü budaktan sakınmayıp bir kavgaya balıklama dalan… Bilin ki o bir Gryffindor’dur.

13

14

 

Bilinen Gryffindor’lular

 (1892-1899)

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore

(1931-1938)

Minerva McGonagall

(1940-(Atıldı.)1943)

Ruberus Hagrid

(1960’lar)

Arthur Weasley

Molly (Prewett)Weasley

(1971-1978)

Sirius Black

Lily Evans

Remus Lupin

Peter Pettigrew

James Potter

(1990’lar)

Ritchie Coote

 Victoria Frobisher

Geoffrey Hooper

Andrew Kirke

Demelza Robins

 Jack Sloper

(1982-1989)

Bill Weasley

(1983-1990)

Charlie Weasley

(1987-1994)

Percy Ignatius Weasley

Oliver Wood

(1989-1996)

Angelina Johnson

Lee Jordan

 Alicia Spinnet

Fred Weasley

George Weasley

(1990-1997)

Katie Bell

Cormac Mclaggen

(1991-1998)

   Lavender Brown

Seamus Finnigan

 Hermione Granger

       Neville Longbottom

 Parvati Patil

Harry Potter

 Dean Thomas

Ronald Weasley

(1992-1999)

Colin Creevey

     Ginevra Weasley

(1993-2000)

Romilda Vane

(1994-2001)

     Dennis Creevey

Natalie MacDonald

 Jimmy Peakes

(1995-2002)

Euan Abercrombie

Yorumlar