Ana sayfa Oyunlar GTA IV’ün GTA V’ten Daha İyi Olduğu 15 Yön

GTA IV’ün GTA V’ten Daha İyi Olduğu 15 Yön

PAYLAŞ

Hepimiz bunu kabullenmeliyiz ki, GTA serisi, her oyun çıkarışında daha fazla yükselmiş ve daha çok kişiye hitap etmiştir. GTA IV ise, 2007 döneminde çıkmış ve dönemine göre, yine en iyi oyunlardan biri olmuştu. Rockstar’ın, Liberty City’nin kasvetli havasını bizlere sunan bu yapımın, 2013’te çıkan GTA V ile halen kıyaslanmakta ve çıkış yıllarının farkına rağmen, GTA V’ten daha iyi olduğu 15 yönünü, sizlere bu yazımızda, maddeler halinde anlatacağız.

NOT: Sakın GTA IV’ün GTA V’ten daha iyi olduğu gibi bir yorum yaptığımızı sanmayın. Biz sadece, yıllar geçmesine rağmen GTA IV’ün, hatırda kalacak iyi özelliklerini, ondan çok daha sonra çıkan GTA V ile karşılaştırdık. GTA IV’ün veya GTA V’in, kesin iyi olduğu hakkında bir yorum bulunmuyor.

1-) Polislerin Gerçekçiliği

GTA IV’de, polislerin ne kadar “polis gibi” davrandığını herkes hatırlıyordur herhalde. GTA V’te direk suçluları ateş altında tutup öldürmek yerine, GTA IV’de polisler genelde tutuklamaya yöneliyor. GTA V’te polislerin önünde on saniyeden fazla durduğunuzda sizden şüpheleniyorlar ve onların gözünde suçlu oluyorsunuz ama buna rağmen GTA IV’te elinizde silah taşımadığınız sürece, sizden şüphelenmiyorlar ve doğrusu da bu.

2-) Fizik Motoru

Rockstar’ın hem GTA IV hem de GTA V’te kullandığı Europhia motoru, gerçekten çok esnek ve kullanışlı, fakat bunu sadece GTA IV için söyleyebiliriz. Arabaların aldığı hasarlar, motor kazasında karakterimizin fırlaması, hatta sarhoşken karakteri yerinde tutamamamız, oyunu gerçekten zorlaştırıyor ve diğer maddeler arası iletişimi daha da gerçekçi yapıyordu. GTA V’te de Europhia motoru kullanılmasına rağmen ne yazık ki kısıtlanmış versiyonu bulunuyor. Bu yüzden genelde kazalar ve insanlar arası iletişim daha az gerçekçi ve robotumsu gibi görünüyordu.

3-) Su Fizikleri

GTA V, kendine ait bir su altı dünyasına sahip olabilir, fakat su fizikleri ne yazık ki GTA IV’teki kadar güçlü değil. Suya atlandığında dalga oluşması veya helikopterle dolaşıldığında suyun ona göre tepki vermesi, GTA IV’te daha gerçekçi ve yine Europhia motorunun geniş çapta kullanıldığının belirtisi.

4-) Yumruk Yumruğa Dövüş Sistemi

GTA V’te en son ne zaman yumruk yumruğa dövüştünüz? Elinizde o kadar patlayıcı ve psikopat silahlar var ki, yumruk yumruğa dövüşe girmeyi gereksiz buluyor olabilirsiniz ama bu kavgalar, GTA IV’de o kadar heyecanlıydı ki, mekanikler aynı bir dövüş oyunundaki gibiydi. GTA V’deki dövüş sistemi o kadar rahat ve kolaydı ki, hep siz yeniyordunuz ve yapay zeka, dövüşmeyi bilmiyor gibiydi.

5-) Silah Çatışmaları

GTA V’teki, silah çatışmalarını biliyorsunuzdur belki. 1-2 kere isabet ettirdiğinizde düşmanlarımız, direk pes edip hemen ölüyor veya hiç birşey olmamış gibi oldukları yerlerde duruyorlardı. Fakat GTA IV’deki, silah çatışmaları, daha özgün ve gerçekçiydi. Vurduğunuz düşmanların yaralı veya çelimsiz halde bırakıp, can çekişmelerini izlemek bile, bu sistemi, aynı bir filmmiş gibi hissettirmeye yetiyordu.

6-) Arkadaşlık Sistemi

GTA V’te, siz çağırmadığınız sürece, siz yokmuş gibi davranan ve görev dışında aktivite yapamadığımız arkadaşlarımız, GTA IV’te, sizi telefonla çağırıp, sizi bowling,dart,bilardo ve yemek yerlerine çağırabiliyorlar. Çoğu oyuncu, bundan hoşnut kalmasa da, bu mekaniğinde GTA IV’ün arkadaşlık sistemini daha gerçekçi yaptığını söyleyebiliriz.

7-) Kız Arkadaşlar

GTA IV’te oyunun belirli bir kısmını oluşturan kız arkadaşlar, sadece yan görevler olmaktan çıkıyor ve gerçekten umursamanız gereken karakterler oluyor. Çünkü eğer onlarla ilgilenmezsek, ilişki seviyemiz düşebiliyor. Bu kız arkadaşları, internet üzerinden elde edilebildiği gibi, hikaye sırasında karşılaştığımız kız arkadaşlar da (Mesela kuzenimiz Roman’ın sevgilisinin arkadaşı) bulunuyor. Fakat GTA V’te ki üç karakterin de kendi hikayesi, bir kadınla birleşmiş durumda, yani kız arkadaşa hiç gerek yok.

8- ) Sürücüler

Tamam, gerçek hayatta bir kaza yaşandığında, sizde iki taraf arasında tartışma çıkabileceğini biliyorsunuz ama GTA V’te bu olay, gerçekten abartılmış durumda. Görev sırasında çarptığınız arabanın sürücüsü, sizinle sözlü tartışmakla kalmıyor, sizin görevini alt üst edebiliyor veya sizi silahla kovalayabiliyor.

9-) Araç Kullanış Hissi

GTA V’in, araç mekanikleri daha iyi olabilir ama, araçlar arasındaki kullanış farklılıkları, sadece araç türlerine bağlıydı. Bu sebeple de, aynı türdeki her araç, kullanış bakımından aynı hissettiriyordu. GTA IV’te ise araçtan araca değişen hız, tutuş ve süspansüyon, genellike sürüş keyfini arttıyor ve kendine göre bir araç seçiminizi bile olmasını sağlıyordu.

10-) Ek Paketler

Eskiden ek paket denilince, piyasada bulunan yapıma yeni bir senaryo, bolca görev ve üstüne üstün yeni içerikler demekti. Rockstar, GTA V çıkmadan önce bu çizgide yürürken, şu sıralar GTA V’in çevrimiçi modu için, sadece para ek paketi veya araba ek paketi çıkarmakla meşgul. Halbuki GTA IV için akılda kalıcı olan Stories from Liberty City eklenti paketiyle GTA IV’ün satışlarını bir hayli arttırmıştı.

11-) Tırmanma Mekanikleri

Zamanında orduda görev yapmış Niko, engelleri aşmak konusunda baya bilgili, çevik ve kuvvetli. Tutulan yerde sağa veya sola kaymak, kolayca etrafa tırmanmak ve bir nevi parkur yapmak, Niko için aslında hiç de zorlu bir aktivite değil, fakat GTA V’e gelince üç karakter de sadece merdivenden yukarı çıkmayı ve kendi boyundaki engelleri aşmayı başarabiliyorlar.

12-) Çevresel Etkileşim

GTA IV’te, ilk defa para toplama
görevinde bulunan, yerden taş alıp, herhangi bir yere fırlatma mekaniğini, oyunu oynayanlar biliyordur. Neden GTA V’te bu mekaniğin kesildiği bilinmiyor, fakat kodlanması veya oyunu büyük derecede etkilemeyecek bir mekaniğin özellikle yeni oyunda görünmemesi, gerçekten garip.

13-) Hikaye Akıcılığı

En sık konuşulan konulardan biri genelde her GTA yapımının hikayesi ve konusudur. Hikayesinin, başarılı bir film gibi akıcı şekilde ilerlediği GTA IV, şüphesiz en iyi senaryolardan birine sahipti ve yapımın sonu, ya intikam almayı ya da kötü adamın sonunu getirmek gibi iki seçenek sunduğu için oyuncu kitlesini ikiye bölmüştü. Fakat GTA V’de durumlar aynı değil ki, oynayanların çoğunun çevrimiçi moda yöneldiğini görebiliyoruz.

14-) Görevlerin Zorluğu ve Alışılabilirliği

Çoğu GTA severin bileceği üzere, GTA oyunlarında, genellikle görevler ilk başlarda kolay olur ve gittikçe zorlaşır. Bu alışıldık şeye, GTA IV’te de karşılaşıyoruz. Eğer görev sırasında ölür veya hata yaparsanız, göreve tekrar başlamak zorundasınız. Fakat GTA V’teki checkpoint sistemi, görevleri bir hayli kolaylaştırıyor ve oyuna karşı koyduğunuz çabayı neredeyse yarısına indiriyor.

15-) Ve Son Olarak GTA Hissi

Bazıları için GTA, sadece kaos ve katliam demektir. GTA IV’te kaos çıkarmak, yine de eski oyunlardaki 5 yıldızlı aranma seviyesini aratıyor. Özellikle polislerin ve FIB’nin peşinizi bırakmaması, olayları daha da sıcaklaştırıyor. GTA V’te ise, genelde tek yaptığınız şey, polisleri uzaktan modifiye edilmiş silahınız ile bir veya iki mermide öldürmek ve yolunuza devam etmek… Yani, oyun pek bir kolay ve GTA hissi neredeyse yok denecek kadar az…

Yorumlar