Ana sayfa Dizi / Film Gülmekten Kırılacağınız 2 İngiliz Sitcom/Komedi Önerisi

Gülmekten Kırılacağınız 2 İngiliz Sitcom/Komedi Önerisi

PAYLAŞ

Two and A Half Men ile başlayıp, How I Met Your Mother, Friends ve The Big Bang Theory ile süregelen Amerikan sitcomları ülkemizde oldukça geniş kitlelere hitap ederek popülarite kazandı. Bunda elbette yapımların başarılı olmasının yanı sıra, bir o kadar başarılı hazırlanan pazarlama stratejileri de büyük rol oynadı diyebiliriz. Bu yazımızda ülkemizde pek bilinmeyen, fakat en az Amerikan sitcomları kadar kaliteli, dolu dolu ve eğlenceli 2 İngiliz sitcom dizisine değineceğiz.

Coupling (2000-2004)
Kanal: BBC
Bölüm Sayısı: 28 (4 sezon)

Doctor Who ve Sherlock dizilerinin senaristi Steven Moffat tarafından yazılan Coupling, kadın erkek ilişkileri üzerine yoğunlaşan cesur bir dizi. Steve, Susan, Jeff, Sally, Patrick ve Jane adlı 6 kişilik bir arkadaş grubu arasında geçen bu yapımda, hikaye genel olarak Susan ve Steve karakterleri üzerinden seyirciyle temas kurmakta.

Genel olarak cinsel diyaloglar üzerinden dönen dizi, akranı olan yapımların aksine sadece aşırı cinsellik ve basit belden aşağı esprilerden ibaret bir yapım değil. İnce ve kaliteli esprileri ile göz dolduran dizi de, oyunculuklar da bir o kadar yerinde ve başarılı. Özellikle 90’lardan 2000’li yıllara geçiş yapan genç neslin yaşadıkları çok harika bir şekilde aktarılmış. 2000-2004 yılları arasında İngiliz ulusal kanalı BBC’de yayınlanan Coupling’in televizyon macerası 4 sezon ve toplam 28 bölüm devam etti. Her bölümü 30 dk civarı olan bu dizi, IMDB’de 8,6 gibi bir puan değerlendirilmesine tabi tutularak ve şu an top 250’de 146. sırada yer almaktadır.

 

 

FAWLTY TOWERS (1975-1979)

KANAL:BBC
BÖLÜM SAYISI: 
12 (2 sezon)

Senaryosunu ve başrolünü, Harry Potter serisinde Nearly Headless Nick karakteriyle tanıdığımız John Cleese‘in kaleme aldığı Fawlty Towers, İngiliz sitcomunun mihenk taşlarından harika bir yapım. Dizide; beceriksiz, heyecanlı, paragöz bir yönetici olan Basil Fawlty’in, çalıştığı otelde yaşanan komik ve bir o kadar da sıkıntılı olaylar anlatılmakta. Tahammülsüz ve paranoyak biri olan Basil, huysuz karısı Sybil tarafından pek çok kez sözlü saldırıya maruz kalmaktadır. Bir diğer yanda ise, sırf ucuz diye işe aldığı İngilizce bilmeyen İspanyol garsonları Manuel ile yaşadıkları komik sorunlar Basil’in hayatını çekilmez hale getirmektedir.

John Cleese’in muhteşem oyunculuğunun yanı sıra, Andrew Sachs’ın canlandırdığı Manuel karakteriyle uzun yıllar akıllarda yer eden Fawlty Towers, gülmeyi seviyorsanız kaçırmamanız gereken yapımlardan. IMDb’de 8.8/10 gibi bir puan ile değerlendirilen dizimiz, yapım yılına rağmen hala en iyi diziler listesine 50.sırada bulunmaktadır.

Yorumlar