Ana sayfa Harry Potter Günlük Hayatta En Çok Kullanacağımız Büyüler

Günlük Hayatta En Çok Kullanacağımız Büyüler

PAYLAŞ

Harry Potter filmlerini izlerken asadan çıkan her büyüde içimizin yağlarının eridiği ve o büyülerden yalnızca bir tanesini yapmak için pek çok şeyden vazgeçeceğimiz büyük bir gerçek. En azından büyük bir kısmımız her gece bunların hayalini kuruyor.

Öyleyse hadi o hayallerden birine dalalım; Hogwarts’ta okumuş ve eğitimini tamamlamış bir büyücüsünüz. Sizi seçmiş bir asanız var ve çoğu büyüyü yapabiliyorsunuz. Fakat büyücülük dünyasında bile şöyle bir şey var ki bir Harry Potter değilseniz her gün kedavra lanetleri havada uçuşmuyor ve ruh emicilere güzel bir patronus yollamıyorsunuz. Yani sıradan bir büyücü oluyorsunuz ve o asanızı çoğu zaman günlük işler için kullanıyorsunuz. Peki yapabilseydik günlük hayatta en çok hangi büyüleri kullanırdık?

İlk büyülerden biri kesinlikle Aklapakla olurdu. O tozları, hayvan ve canavar pisliklerini, Muggleların saatlerce uğraştığı her işi bir iki asa sallamasıyla halletmeyi çok isterdik. Hele kendi kendini yıkayan bulaşıklar, yalnızca toz bezleriyle muhatap olabilen camlar… hayali bile çok güzel!

Wingardium Leviosa da o büyülerin arasında olmazsa olmazdı. Tılsım dersinde bu büyüyü izlediğimiz ilk anda “Gerçek olsa ne işe yarar be…” cümlesini hepimiz kullandık. Özellikle boyu biraz kısa olan insanlara lazım olan bu büyü bir eşyayı aşağı indirmek ya da bir yere koymak için ihtiyacınız olan tek şey!

Büyücü olsak da biz de kaybolabiliyoruz. İşte tam o anlar için kurtarıcı bir büyü var; Yol Göster! Bu büyü sayesinde kaybolmayacak, aradığınıza rahatça ulaşacaksınız. Bir bakıma en kaliteli navigasyon diyebiliriz bu büyüye. Olsa ne güzel olurdu değil mi? Telefonumuzu fırlatacak kadar kudurmamış olurduk…

Sıradaki büyünün yazının başlığını okuduğunuz ilk anda bu listede olacağını tahmin etmişsinizdir; Accio! Bu büyünün yararları anlatmakla bitmez; acil durumlarda kurtarıcılığı, oradan buraya hareket etmeye üşenen insanların bir nesneye ulaşmak için sadece asa sallamalarını sağlaması, hatta gizlilik sağlanırsa illegal işler için bile kullanılabilmesi… tabi bunu önermiyoruz! Ama bu büyünün Üç Büyücü Turnuvası sırasında Harry Potter’in asa ile yaptığı şovla kalbimizde yer kazandığı büyük bir gerçek!

Sakar bir insan mısınız? Durmadan bir şeyler ellerinizin arasından kayıp gidiyor mu? Çevrenizde Neville Longbottom ile mi benzetiliyorsunuz? O zaman sıradaki büyü tam sizin için; Reparo!

Hangimiz ailemizle o kırılan küçük bardaklar için tartışmadık ki? Hangimiz yanlışlıkla en sevdiği oyuncağı kırmadı ki? İşte eğer Reparo yapabilseydik bu sorunların tümünü ortadan kaldırabilecektik. Sırf bunu düşünürken bile büyücü olmanın ve bir asaya sahip olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu anlıyor ve J.K. Rowling’in yarattığı evrende var olmayı tekrar tekrar istiyoruz. Dilerim öyle ya da böyle bu isteğimiz gerçekleşir…

Yorumlar