Ana sayfa Dizi / Film Güzelliğin ve Acının Kadını: Ashara Dayne

Güzelliğin ve Acının Kadını: Ashara Dayne

PAYLAŞ

Ashara Dayne, Dayne Hanesi’ne bağlı bir leydi ve aynı zamanda ünlü şövalye Arthur Dayne’in kız kardeşidir.


Ashara, uzun siyah saçları ve menekşe rengi gözleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahipti. Westeros’un en güzel ve en çekici kadınlarından biri olarak bilinirdi.  Söylentilere göre Eddard Stark, Barristan Selmy dahil bir çok erkek ona büyük bir aşkla bağlıydı.

“Selmy, Elia’nın eşlikçilerinden biri olan ve kısa bir süredir sarayda bulunan o genç kızı seçerdi… Dorne prensesi Elia, Ashara Dayne’e kıyasla bir mutfak hizmetçisiydi. Aradan onca yıl geçmişti ama Sör Barristan, Ashara’nın gülümsemesini hâlâ hatırlıyordu. Omuzlarına dökülen koyu renk uzun saçları ve insanı büyüleyen menekşe rengi gözleri olan Ashara’yı görmek için yapması gereken tek şey, gözlerini kapatmaktı. Daenerys’in gözleri de aynı. Kraliçe ona baktığında, Selmy kendini Ashara’nın kızına bakıyormuş gibi hissediyordu…

Harrenhal Turnuvasında Eddard Stark dahil bir çok soylu şövalye ve lordla dans etmiştir. Eddard Stark Asharanın güzelliği karşısında utangaçlığını gizleyememiş, dansa kaldıramamıştır fakat ağabeyi Brandon Stark aracılığıyla dans edebilme fırsatını bulabilmiştir.

Neşe Kulesi’nde yaşanan acı olaylardan sonra Eddard Stark Kayanyıldız’a hem Arthur’un kılıcı Şafak’ı, hem de onun ölüm haberini götürmüştür, bunun üzerine Ashara, Kayan Yıldız’ın yüksek kulesinden atlamış. Ölü bedeni hiç bulunamamıştır.

Eddard Stark yanında piç oğlu Jon Kar ile birlikte Kışyarı’na döndü ve çocuğun kimden olduğu hakkında hiç açıklama yapmadı. Durumun gizliliği kendini korumakla birlikte hemen arkasından çocuğun Ashara Dayne’in oğlu olduğu ve Asharanın kardeşinin ölümüne ve Eddard’ın çocuğunu elinden almasına dayanamadığı için intihar ettiği dedikoduları çıktı.

Bu dedikodulara karşılık Ser Barristan Selmy Ashara’nın ölü bir kız çocuğu doğurduğunu iddia etti. Barristan’a göre Harrenhal Turnuvasında Starklardan biri, Ashara ile birlikte olmuştu. Barristan Selmy’nin iddiasın da hem ölü doğmuş çocuğunun verdiği keder, abisinin ölümü, hem de bu olayın utancından dolayı kendisi intihar etmişti.

“Ama Ashara’nın kızı ölü doğmuştu ve Selmy’nin güzel leydisi kısa bir zaman sonra kendini bir kuleden aşağı atmıştı; kaybettiği çocuk için duyduğu kederle çıldırmıştı, belki de onu Harrenhal’da lekeleyen adamın kederine de dayanamamıştı. Sör Barristan’ın onu sevdiğini bilmeden ölmüştü. Nasıl bilebilirdi? Barristan,bir Kral Muhafızları şövalyesiydi, evlenmemeye yeminliydi. Hislerini Ashara’ya söylemesinin bir faydası yoktu. Sessizliğimin de faydası olmadı. Eğer Rhaegar’ı atsız bırakıp Ashara’yı aşk ve güzellik kraliçesi ilan edebilseydim, Ashara, Stark yerine bana bakar mıydı? Selmy bunu asla bilmeyecekti.

Septa Lemore’un da Ashara olduğunu söyleyenler var. Tabi bu sadece bir teoriden ibaret. Septa Lemore, Young Griff‘e eşlik eden tayfanın üyesidir ve ona dini konularda ders vermektedir. Tyrion, Septa Lemore ile Shy Maid adlı gemide karşılaşır ve onun hakkında “40’larında güzel bir kadın” olarak bahsetmiştir. Lemore’un karnında doğum izleri olduğunu fark eder. İzlerden ve hareketlerinden, onun geçmişte her zaman bir septa olmadığı düşüncesi aklımızda önemli bir yer kazanmıştır. Fakat bu teoriyi çürütebilecek önemli bir nokta var. Ashara’nın insanın ruhuna işleyen menekşe rengi gözlerinin Tyrion’un dikkatini çekmemiş olması bu teoriyi zayıflatıyor.

Yorumlar