Ana sayfa Harry Potter Filmler Hagrid’in Büyülü Yaratıkları

Hagrid’in Büyülü Yaratıkları

PAYLAŞ

Harry Potter kitapları okuyup veya filmleri izleyip de Rubeus Hagrid’i sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Sert ve sarsılmaz görüntüsünün altında sımsıcak bir kalp ve ince ruhlu, duygusal bir adam yatıyor. Sıcacık kalbinin birçok insanın tehlikeli görüp yanaşmaktan bile korktuğu hayvanlara gösterdiği şefkatin yansımalarına defalarca şahit olduk. Hatta büyülü yaratıklara gösterdiği sevgi bakımından Fantastik Canavarlar’ın başrolü olan Newt Scamander’e de benzerliği göz önünde. Şimdi sıra Hagrid’in altın kalbinin içine girme şansı yakalayan büyülü dostlarımıza geldi.

Norbert

Norbert, Hagrid’in ellerine doğdu, yani çatladı aslında. Onu şöminenin içindeki tencerenin üstünden fırın eldivenleri ile alışı dün gibi gözlerimin önünde. Yumurtadan çıktığı hali, aslında her bebeğin tehlikeli bir yaratık olsa da tatlı olacağını bize en güzel şekilde gösteriyor. Keza bu Norbert ateşiyle Hagrid’in sakalını yakınca sanki biraz sallantıya giriyor. Ne yazık ki Norveç ejderhası olan Norbert, ejderha yetiştiriciliğinin yasak olduğu dönemlerde rastlıyor koca yürekli Hagrid’imize. Nitekim Draco Malfoy’un gazabına uğrayanlar arasına giriyor ve Hagrid’den alınıp Romanya’ya gönderiliyor. Neyse ki bir Weasley’nin bakımına alınıyor.

Aragog

Aragog, Hagrid’in tatlı ve ürkütücü hayvanı, Ron Weasley’nin en büyük korkusu. Hagrid’in tehlikeli yaratıklara olan sevgisi burada bir seviye atlıyor sanki. Başta Hagrid’i temize çıkardığı düşüncesiyle sempatik gelse de, kimse kendinden büyük bir örümcek, hatta Hagrid’in bulduğu Mosag katkısıyla dünyaya gelen yavruları göz önünde olunca tek hamlede parçalara bölebilecek örümcek sülalesi istemez. Hagrid’le sıkı dost olması, yavrularına ona saldırmaması için emir vermesiyse örümcek bir dost pek de fena değilmiş düşüncesini akıllara getiriyor.

Şahgaga

Ah sanırım, ne kadar kızınca tehlike de arz etse kalbimizin efendisi olan Hipogriflerin şahı: Şahgaga. Gri-beyaz rengiyle Hagrid’in değer verdiği büyülü yaratıkları arasında. Hagrid, Hogwarts’ta profesörlük yaptığı derste Şahgaga’yı öğrencilere tanıttı. Harry Potter’a karşı her zaman farklı tarafta olma isteği olan Draco Malfoy’un Şahgaga’ya usulünce yaklaşmaması sonucunda koluna ufak bir sıyrık alması, neredeyse büyüleyici Hipogrifimizin canının alınmasına sebep oluyordu. Hagrid bu durumda perişan olurken zaman döndürücüsünü kullanarak iki masum canı kurtaran Hermione ve Harry, bize bir defa daha iyi ki varsınız dedirtiyor. Aynı zamanda Şahgaga sayesinde Sirius Black’te hızlıca okuldan uzaklaşıyor. O sahnede ikisinin havada süzülüşü,herkes de aynı özgür ruhu,özgürlüğe süzülüşü hayal etmeye ve bir ah çekmeye neden oluyor.

Fluffy

Fluffy, üç başlı köpeğimiz. Tehlikeli ve büyülü yaratığımız, Hagrid tarafından da nadir olduğu söylenilen bir tür. Felsefe Taşı’nda hayatımıza giren bu dostumuzun önemli bir görevi vardı: Felsefe taşını korumak. Buraya kadar her şey güzelken Hagrid’e ejderha yumurtası vererek onunla büyülü ve tehlikeli yaratıklar hakkında muhabbete giren Profesör Quirrell, Fluffy’nin sanatçı ruhunu ele verdiriyor ve onu bir harple etkisiz hale getirmeyi öğreniyor. Aynı zamanda mitolojik bir hayvan olan Hades’in üç başlı cehennem kapısı bekçisi köpeği Kerberos’u da hatırlatıyor.

Burada yazının sonuna gelirken; “Aslında her yarattığın ve canlının içinde kendine özgü bir değeri ve albenisi vardır.” demek istiyorum. Herkesin kendi içindeki sevgiye ve büyülü hisse yönelmesi dileğiyle, şimdilik kendinize iyi bakın.

Kaynakça:

  • en.wikipedia.org/wiki/Rubeus_Hagrid
  • harrypotter.fandom.com/wiki/Rubeus_Hagrid
  • screenrant.com/harry-potter-hagrid-magical-creatures
  • fantastikcanavarlar.com
  • twitter.com/harrypotterfilm
Yorumlar