Ana sayfa Edebiyat Haluk Bilginer’i Emmy’e Götüren Yol!

Haluk Bilginer’i Emmy’e Götüren Yol!

PAYLAŞ

Uluslararası Emmy Ödülleri’nde kazandığı “Yılın En İyi Erkek Oyuncu” ödülüyle bizleri göklere çıkartan Haluk Bilger’i bu başarıya götüren bir yol vardı elbette! Kendisini tebrik ediyor, bu upuzun merdiveni sizlerin de gözlerinin önüne sermek istiyoruz. İyi okumalar!

Haluk Bilginer

1954 yılında İzmir’de doğan Haluk Bilginer, üç çocuklu bir ailenin ikinci evlatları olarak dünyaya geliyor. Annesi ev hanımı, babasıysa sigortacıydı. Onun tiyatroya karışması lise son sınıfta oluyor. Okulunun tiyatro kulübüne katıldı ve o sene “Demokrat İzmir Gazetesi”nin gerçekleştirdiği liselerarası tiyatro yarışmasında kariyerinin ilk ödülünü aldı. Performansına hayran kalan jürilerden Ragıp Haykır’ın davetiyle İzmir Devlet Tiyatrosu’nda konuk oyuncu olarak çalışma fırsatı yakaladı.

1972 yılında Ankara Devlet Konservatuarı, Tiyatro bölümünü kazandı. 1977 yılında mezun oluşunun ardından İngiltere’ye gitti ve “Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi”nde bir yıl boyunca ileri derece tiyatro eğitimi aldı.

Yaşamına 1980-1993 yılları arasında İngiltere’de devam etti. Bu seneler içerisinde bir sürü oyun ve müzikalde yer aldı. Ününü ise “Eastenders” dizisinde oynadığı “Kıbrıslı Mehmet Osman” rolüyle kazandı.

1987 yılında “Gecenin Öteki Yüzü” filmiyle Türkiye’de de ününe ün kattı. 1992’de Zuhal Olcay ile evlendikten sonra eşiyle beraber Hollywood’da “Indiana Jones” dizisinde yer aldı.

Haluk Bilginer

Buraya kadar her şey ne kadar güzel gitse de hayal kırıklıkları da vardı elbette. Bir tiyatro salonu sahibi olmak istemişti ve bunun için Odeon Sineması’nı kiralamıştı, ancak 1996 yılında çıkan yangın sebebiyle bütün emekleri kül oldu. Ancak 1999 yılında eşi Zuhal Olcay ile birlikte “Oyun Atölyesi”ni kurdular. Onca yatırımla kurulan bu sahnede Moliere’nin “Cimri” oyunu gibi nice başyapıtlar oynandı.

Bu zamana kadar pek çok tiyatro, film ve dizide rol alan Haluk Bilginer, ödüllerinin en görkemlisini geçtiğimiz günlerde kazandı. 2018 yılının Nisan ayında Puhutv platformunda yayınlanmaya başlayan “Şahsiyet” dizisindeki rolüyle, Uluslararası Emmy Ödülleri’nde yılın en iyi erkek oyuncusu seçildi ve bize aslında izin verilirse, emek harcanırsa Türkiye’den de ne kaliteli sanat eserlerinin çıkabileceğini gösterdi.

TEŞEKKÜR EDERİZ HALUK BİLGİNER!

Haluk Bilginer

Diğer yazılarımızı okumak için:
https://fantazya.org/category/diger-fantazya/mitoloji/
https://fantazya.org/category/literature/

Bize Katılın!
https://www.facebook.com/groups/789384911227470/?ref=bookmarks

Yorumlar