Ana sayfa Dizi / Film Diziler Hapishane Dizilerinin Atası : OZ!

Hapishane Dizilerinin Atası : OZ!

PAYLAŞ

Oswald Eyalet Hapishanesi Seviye 4, sokaklarda bilinen adıyla ise Oz.

 

Oz, Tom Fontana tarafıdan yaratılan, 1997’den 2003’e kadar süren 56 bölümlük bir dizi. Yayıncısı ise Game of Thrones’dan tanıdığımız HBO. Dizi tarihindeki belki en rahatsız edici, şiddet içerikli dizidir. Aşırı şiddetten ve diğer rahatsız edici unsurlardan rahatsız olanların izlemesi tavsiye edilmez. Oz’un konusu hapishane hayatının kendisidir. Sorumlusu Tim McManus tarafından Emerald City diye adlandırılan Oz, İçerisinde Müslümanların, Aryanların, Eşcinsellerin, Latinlerin, Zencilerin , Motorcuların, İtalyanların ve hiçbir gruba dahil olmayanların hapishane hayatını anlatıyor. Dizide diğer popüler 2 dizi olan Dexter ve Fringedeki oyuncuları da görüyoruz. Her bölümün başında , ortasında veya sonunda Augustus Hill ; o bölümün vermek istediği mesajı biraz felsefi , biraz argolu bir biçimde izleyicilere aktarıyor , 56 bölümde 56 farklı ders veriyor insanlara.

 

Dizideki öne çıkan karakterlerden bahsetmek gerekirse ;

 

Kareem Said : Beni dizide en çok etkileyen karakterdir. Müslümanların lideridir ve insanları İslam’a kazandırmak için canı pahasına çalışır. Diğer grupların kışkırtmalarına aldırmadan doğru yolda ilerler.

 

Tobias Beecher : Kendisi bu pislik hapishaneye aşırı alkol bağımlılığı yüzünden düşen bir avukattır. Serideki değişimi en tehlikeli olan karakterlerdendir.

 

Ryan O’Reilly : Dizinin en yakışıklısı ve İrlandalı. Çıkarı uğruna yapamayacağı bir şey yok.

 

Schllinger : Aryanların lideri , uyuşturucu düşmanı ve ırkçı

 

Adebisi : Uyuşturucu bağımlısı , zencilerin lideri ve tehlikeli bir karakter

 

Augustus Hill : Dizide tekerlekli sandalyesinde çok etkili olmasa da , her bölüm verdiği mesajlar ile insanlara kendini sevdiriyor , efsane bir karakter.

 

Tim McManus : Kendisini Emerald City’e adamış ama karı kız düşkünlüğünden çok hata yapmış bir abimiz.

 

Dizinin her sezonunda farklı olaylar ve dizinin çekildiği yıllardaki olaylar baz alınıyor. Irkçılık hat safhada , eşcinseller çoğalıyor ve en çok dikkatimi çekende 11 Eylül 2001 saldırılarından sonraki dönemde Müslümanların biraz sıkıntılı olması (spoiler vermeden bu kadar :D)

 

Kesinlikle izlenmesi gereken bir dizi hatta bir diziden daha fazlası.

Yorumlar