Ana sayfa Harry Potter Filmler Harry James Potter

Harry James Potter

PAYLAŞ

Efsanemizin merkezinde yer alan karakter, Harry James Potter, 31 Temmuz 1980’de Godric’s Hollow’da dünyaya geldi. Annesi Muggle-Doğumlu olan Lily Evans, babası ise ünlü büyücü ailelerinden,Peverell soyundan gelen James Potter’dır.

2

Lily ve James Potter hayattalarken dönemin en güçlü karanlık büyücüsü olan Lord Voldemort’a karşı kurulmuş bir örgüt olan ”Zümrüdüanka Yoldaşlığı”nda yer almışlar ve üç kez Karanlık Lord’un karşısına çıkmışlardır. Potter ailesinin hayatı Kahin Trelawney’in kehaneti ile tamamen değişmiştir.

”Karanlık Lord’u altedecek güce sahip olan geliyor… ona üç kez karşı çıkmış olanlardan, yedinci ay ölürken doğacak… ve Karanlık Lord bu erkek çocuğu kendi dengi olarak işaretleyecek, ama o, Karanlık Lord’un bilmediği bir güce sahip olacak… ve ikisinden biri diğerinin elinde ölecek, çünkü diğeri varlığını sürdürürken ikiside yaşayamaz… Karanlık Lord’u alt edecek güce sahip olan, yedinci ay ölürken doğacak…

Kehaneti duyan Lord Voldemort bahsedilen çocuğun Lily ve James Potter’ın oğlu olduğunu düşünerek Godric’s Hollow’a gelmiş ve Potter’ları katletmiştir. Harry hariç. Lily Potter oğlu ile Karanlık Lord’un arasına girmiş ve Voldemort’un büyüsü geri tepmiştir. Karanlık Lord Harry’nin alnında şimşek biçiminde bir iz bırakarak ”O’nu işaretlemiştir.”  Bu olaydan sonra gücünü yitirmiş ve ortadan kaybolmuştur.

3

” Ünlü olacak ileride- bir efsane olacak- gelecekte bugün Harry Potter Günü olarak anılırsa hiç şaşmam- Harry üstüne kitaplar yazılacak-dünyamızdaki tüm çocuklar onun adını öğrenecek! ”  Minerva McGonagall / Harry Potter ve Felsefe Taşı

 

Anne-babasını kaybeden bebek Harry, Rubeus Hagrid tarafından evden alınmış ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu Müdürü Albus Dumbledore ve Müdür Yardımcısı Minerva McGonagall tarafından, yaşayan tek akrabası olan teyzesi Petunia Dursley (Evans)’ın ve eşi Vernon Dursley’in yanına verilmiştir.

4

Teyzesi, Harry’e anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğünü söylemiştir. Harry  gerçekten kim olduğunu bilmeden, eniştesi ”tıknaz” Vernon, teyzesi ”sıska” Petunia ve kuzeni ”zorba” Dudley ile tam tamına 11 yıl yaşamak zorunda kalmıştır. Bu 11 yılda Harry sürekli hor görülmüş, kötü davranışlara ve pek sevgili kuzeninin fiziksel ve ruhsal şiddetine maruz kalmıştır. Ta ki 11. yaş günü gelene kadar.

Harry 11 yaşına geldiğinde Dursley’lerin evine Hogwarts adlı bir yerden çok sayıda mektup gelmiştir. Dursley’ler büyük bir panik içinde Harry’nin mektuplara ulaşmasını engellemeye ve mektupları imha etmeye çalışmışlardır. En nihayetinde Harry, Hagrid adındaki bir yarı-dev sayesinde mektubuna ulaşır ve gerçekten kim olduğunu öğrenir. Bundan sonra hayatı kesinlikle eskisi gibi olmayacaktır.

 

5

”Harry- sen bir büyücüsün. ”  Rubeus Hagrid- Felsefe Taşı

 

Felsefe Taşı

 

Hagrid ile tanışıp gerçekleri öğrenen Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na, ve yeni hayatına doğru yol almaya başlamıştır. Yolculuk esnasında ömür boyu sürecek bir dostluğun temellerini atacağı iki kişiyle tanışır. Ronald Weasley ve Hermione Granger. Bir de düşman edinir haliyle, Draco Malfoy.

6

Okula geldiklerinde, Harry Seçmen Şapka tarafından Gryffindor’a seçilmiş ve Ron ve Hermione ile birlikte birbirlerine, derslerine ve yeni hayat tarzlarına alışmaya çalışmışlardır. Bir süre sonra okulda 3. kat koridorunda gizlenmiş olan ve Ölümsüzlük İksiri’nin yapımında kullanılan Felsefe Taşı’nı keşfetmeleri zor olmamıştır. Bir sonraki keşifleri ise Voldemort’un yeniden bedenine kavuşmak için bu taşı ele geçirmeye çalıştığı olur. Okuldaki Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olan Quirinus Quirrell’in bedenini Voldemort’a konak olarak verdiğini de öğrenirler.

7

Felsefe Taşı’nı Karanlık Lord’dan önce ele geçirmeye çalışırlar. Voldemort, Quirrell’den Harry’i yakalamasını ister ancak Harry annesinin sevgisi tarafından korunmaktadır. Bu yüzden Quirrell ona dokunamaz. Voldemort başarısız olur ve konağı olan Quirell’i ölüme terk ederek ortadan kaybolur.

 

”Voldemort’un anlamayacağı bir şey varsa, o da sevgidir. Annenin sana olan sevgisi kadar güçlü bir sevgi ne derin izler bırakır, bunu anlayamaz. Yara izine benzemez bu, gözle görülmez. Böylesine yürekten sevilmek, seven insan gitse bile, bizi sonsuza kadar korur… ” Albus Dumbledore , Felsefe Taşı 17- İki Yüzlü Adam

 

Sırlar Odası

Harry, Hogwarts’taki ilk senesinden sonra yaz tatili için Dursley’lerin yanına dönmüştür. Dursley’ler Harry’e her zamankinden de daha kötü davranmaktadırlar. Ayrıca Harry yakın arkadaşları Ron ve Hermione’den hiç haber alamamıştır ve kendini kötü hissetmiştir. Bunun sebebi kısa sürede anlaşılır. Her şeyin sebebi Dobby adında bir ev cinidir!

8

Dobby Harry’nin okula dönmemesi için uğraşmaktadır-Ki başarır da- Peron 9 3/4 duvarını kapatır. Böylece Ron ve Harry uçan bir Ford Anglia ile okula çok etkileyici bir şekilde dönerler. (Şamarcı Söğüt böyle düşünmüyor ama.)

Bu olaylı girişin ardından Harry başına geleceklerden habersiz bir şekilde derslerine odaklanmaya çalışmışsa da duvarlardan garip sesler duymaya başlamıştır.

”Başka hiç kimsenin duymadığı sesler duymak hayra alamet değildir, büyücüler dünyasında bile. ” Hermione Granger

9

“Sırlar Odası açıldı. Varis’in düşmanları, kendinizi kollayın.”

Hemen ardından da okuldaki öğrencilerin bazıları taşlaşmış halde koridorlarda bulunmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de Hermione’dir. Harry ve Ron , Hermione’nin taşlaşmış elinde tuttuğu bir ipucundan yola çıkarak seslerin duvardaki borularda gezinen bir Basilisk’e ait olduğunu keşfetmişler ve Sırlar Odası denilen, Slytherin’in yaptırdığı söylenen odası bulmuşlardır. Harry, Sırlar Odası’na girip Slytherin’in varisi Tom Riddle ile karşılaşmıştır. Kendisi oldukça tanıdık bir simadır. Lord Voldemort.

10

Ancak odada sadece o yoktur, Tom Riddle’ın kontrolünde olan Ginny de vardır ve ölmek üzeredir. Harry, Basilisk ve Voldemort’a karşı, Gryffindor’un Kılıcı ve Anka Kuşu Fawkes’tan yardım almış ve Voldemort’u yeniden yenilgiye uğratmıştır. Ginny’i kurtarmış, Ron ile birlikte Sırlar Odası’ndan çıkmışlardır.

 

Azkaban Tutsağı

Harry yaz tatilinde yine Dursleylerin yanına dönmüştür. Bu sefer Vernon Enişte’nin kız kardeşi Marge Hala da oradadır. Harry kendisinden bariz şekilde nefret eden Marge ile tartışmış ve kendisini şişirmiştir. (Marge en son İngiltere semalarında uçarken görülmüştür.)

11

Harry bunun için okuldan atılacağını düşünüp endişelenmeye başlamıştır ancak asıl endişelenmesi gereken şey bu değildir. Azkaban Büyücü Hapishanesinden çok tehlikeli bir suçlu, Sirius Black, kaçmıştır ve Harry’nin peşindedir!

12

Okula döndüğünde Harry’i daha tatsız şeyler beklemektedir. Bunlardan ilki ne midir? Ruh Emiciler! Okulu korumak amacıyla bulunan bu yaratıklar Harry’i çok fazla etkilemiştir. Harry de çareyi Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Öğretmeni olan Profesör Remus Lupin’den Patronus büyüsü yapmayı öğrenmekte bulmuştur. Ruh Emicilerden daha incitici bir şeyi daha öğrenir Harry. Sirius Black onun vaftiz babasıdır ve anne-babasının yerini Voldemort’a söylemiştir!  Olaylar gelişir ve Harry, Sirius’un masum olduğunu, Lily ve James’e ihanet eden kişinin Peter Pettigrew olduğunu öğrenir. Bu sefer suçsuz yere mahkum edilen Sirius’u kurtarmak için Hermione ile zaman döndürücü kullanarak zamanda geriye giderler ve Sirius’u özgürlüğüne kavuştururlar.

13

 

Ateş Kadehi

Harry’nin dördüncü senesi çok heyecanlı bir etkinlik ile başlamıştır. Quidditch Dünya Kupası! Bay Weasley kendi çocukları ve Harry ile Hermione için maç bileti almış, Fred ve George’un arkadaşı Cedric Diggory ve babası Amos Diggory ile birlikte maça gitmişlerdir.

14

 

Maç sonunda büyücülerin kampını Ölüm-Yiyenler basmış ve gökyüzüne Karanlık Lord’un işaretini yapmışlardır.

15

Bu yetmez gibi Harry okula döndüğünde istemediği halde Üç Büyücü Turnuvası’na katılmak zorunda kalmıştır. Üç Büyücü Turnuvası oldukça tehlikeli 3 görevden oluşan bir yarışmadır. Hogwarts Şampiyonu Cedric Diggory, Beuxbatons Şampiyonu Fleur Delacour ve Durmstrang Şampiyonu ise Viktor Krum’dur. Hepsi yaş olarak Harry’den büyük ve deneyimlidirler. Harry bu yarışma için yeterince şey öğrenmemiştir!

PHOTOGRAPHS TO BE USED SOLELY FOR ADVERTISING, PROMOTION, PUBLICITY OR REVIEWS OF THIS SPECIFIC MOTION PICTURE AND TO REMAIN THE PROPERTY OF THE STUDIO. NOT FOR SALE OR REDISTRIBUTION.

Ancak arkadaşlarının ve şansın da yardımıyla Harry ilk iki görevi başarıyla tamamlamıştır. Üçüncü görev ise sonu Lord Voldemort’a varan bir tuzaktır.  Bu tuzağı kuran kişi ise Çok-Özlü İksir kullanarak Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü Alastor Moody’nin kılığına giren, Ölüm-Yiyen Barty Crouch JR.’dır. Üçüncü görevde Harry ve Cedric labirentin sonunda buldukları kupayı birlikte tutarlar.  Kupa bir anahtardır ve bu anahtar onları doğrudan Voldemort’a götürür. Harry ve Cedric Voldemort  ile karşılaşır, Cedric öldürülür.

17

Harry ve Voldemort düelloya tutuşurlar. Asaları ”Priori Incantatem” ile sihirli bir şekilde kilitlenir. Harry ani bir hamleyle anahtara ulaşır ve kaçmayı başarır. Dönerken Cedric’in bedenini de yanında götürür. Zor zamanlar gelmiş , Karanlık Lord geri dönmüştür…

18

 

Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Harry her yaz olduğu gibi teyzesinin yanına gelmiştir. Tatili esnasında ruh emicilerin saldırısına uğramış ve kendini savunmak için Patronus büyüsü kullanmıştır. “Genç Yaşta Büyücülüğün Makul Kısıtlanması Kararnamesi”‘nden dolayı Sihir Bakanlığı, Harry’i bir duruşmaya çağırır. Harry büyük ihtimalle Hogwarts’tan atılacaktır. Ancak ruh emici saldırısına şahit olan Kofti Arabella Figg’in ve Profesör Dumbledore’un savunması sayesinde dava düşer.

 

19

 

Harry, Ron ve Hermione okula döndüğünde Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Profesörü olarak aşırı derecede sinir bozucu Dolores Umbridge’i görürler. Dumbledore’un tüm itirazlarına rağmen Cornelius Fudge tarafından atanan Umbridge, Bakanlığın casusudur. Yetkisi hemen hemen sınırsız olan Dolores ,derslerin müfredatlarını kafasına göre değiştirir, istediği kuralları koyar. Harry, Ron ve Hermione de gerçekten Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğrenmek için DO’yu yani Dumbledore’un Ordusu’nu kurarlar.

20

Ancak Harry’nin çok daha ciddi sorunları vardır. Lord Voldemort Harry’nin zihnine girebilmekte ve istediği her şeyi gösterebilmektedir! Sirius’un Bakanlıkta işkence gördüğüne inanan Harry yanına Hermione, Ron, Ginny, Neville ve Luna’yı alarak Bakanlığa gider. Burada Ölüm Yiyenler ve Dumbledore’un ordusu arasında düello yapılır ve Sirius,  Ölüm Yiyen Bellatrix Lestrange tarafından öldürülür.

21

Voldemort ortaya çıkar ve Harry’i öldürecekken Dumbledore yetişir.  Bakan ve diğer bakanlık çalışanları da Voldemort’u görürler. Karanlık Lord yeniden ortadan kaybolur.

EXXPotterEE - HARRY POTTER 5 - RALPH FIENNES as Lord Voldemort in Warner Bros. Pictures' fantasy "Harry Potter and the Order of the Phoenix." © 2006 Warner Bros. Entertainment Inc. Harry Potter Publishing Rights © J.K.R. Harry Potter Characters, Names and Related Indicia are Trademarks Of and © Warner Bros. Ent. ALL RIGHTS RESERVED. Maximum width 72 picas at 200 dpi. 6/29/07

”O geri döndü…’’

Melez Prens

Bakanlık Karanlık Lord’un döndüğünü kabul etmiştir ve Harry ”SeçilmişKişi” olarak çağrılmaktadır. Harry, Ron ve Hermione ile birlikte okula döner ve öğretmen akdrosundaki yeni değişiklikle afallarlar. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörü Snape olmuştur. İksir dersini ise Horace Slughorn verecektir. Slughorn Harry’e br iksir kitabı verir, Melez Prens’e ait olan bu kitap ile Harry İksir dersinde yıldız gibi parlar.

23

Ayrıca Dumbledore Harry’e özel dersler vermeye başlamıştır. Düşünseli kullanarak Voldemort ile ilgili anıları ve detayları incelerler. Dumbledore Voldemort’un ölümsüz olabilmek için ruhunu 7 parçaya bölerek onları Hortkuluk denilen bazı nesnelere yerleştirdiğini tahmin etmektedir.

24

İki hortkuluk çoktan imha edilmiştir. Tom Riddle’nin Günlüğü’nü Harry Sırlar Odası’nda Basilisk dişiyle yok etmiştir. Marvoldo Gaunt’un yüzüğü ise Dumbledore tarafından yok edilmiştir. Bu arada gelişen olaylarla Harry Melez Prens’in Severus Snape olduğunu öğrenir. 3. Hortkuluk Regulus Arcturus Black’in madalyonudur ve onun bir mağarada olduğunu düşünen Dumbledore,Harry ile birlikte gider. Hortkuluk gizemli bir sıvının içindedir, onu almak için sıvıyı içmek gerekmektedir. Dumbledore sıvıyı içer ve çok güçsüz, yorgun düşer. Sonunda madalyonu alır ve dönerler. Dumbledore’un iyileşmesi için bir iksir hazırlanması gerekmektedir. Ancak okula döndüklerinde Ölüm yiyenlerle karşılaşırlar ve Dumbledore Snape tarafından öldürülür. Harry madalyonu yok etmeye çalışır ama madalyon sahtedir…

25

Harry Dumbledore’un ölümünden çok etkilenmiştir. Artık O’nun bıraktığı işi,hortkulukları bulup yok etme işini devralmıştır.

Ölüm Yadigarları

Harry artık Hogwarts’a gitmeyecekti. Onun yegane görevi Dumbledore’un yarım bıraktığı işi tamamlamak, hortkulukları bulup yok etmekti. Bu sırada büyücülük dünyası kaos halindeydi, Her gün büyücüler ve cadılar kayboluyor, katlediliyordu. Muggle dünyası da aynı ölçüde etkilenmişti, Muggle ölümleri artıyordu. Voldemort ve ölüm yiyenler her yerde Harry’i arıyorlardı.  Harry, Kovuk’ta, savaşın ve hengamenin içinde saçma gelse de , Bill ve Fleur’un düğününe katılmıştır. Bu düğünün sonunda Ölüm-Yiyenler saldırmış ve Harry, Ron ve Hermione ile birlikte kaçmak durumunda kalmıştır.

Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 - MOVIE 2010: (L-r) DANIEL RADCLIFFE as Harry Potter, EMMA WATSON as Hermione Granger and RUPERT GRINT as Ron Weasley in Warner Bros. Pictures’ fantasy adventure “HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS – PART 1,” a Warner Bros. Pictures release.

Harry, Ron ve Hermione önce Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın karargahına gitmişler, sonra da hortkulukları aramaya başlamışlardır. Önce madalyonu yok etmişlerdir. Daha sonra kap-kaçırcılara yakalanan üçlü Malfoyların Malikanesi’nde esir tutulmuşlardır. Onları kurtaran ev cini Dobby olmuştur. Bellatrix Lestrange’ın kasasında Hufflepuff’un kupasının olduğunu öğrenince Gringotts’a girmişler ve kupayı almışlardır. Daha sonra Harry, Rovena Ravenclaw’a ait bir şeyin hortkuluk olabileceğini görmüş ve Hogwarts’a dönmüşlerdir. Ron ve Hermione kupayı yok etmiştir. Ravenclaw’un diademi de zebani ateşiyle yok olmuştur. Ancak son iki hortkuluk kalmıştır. Diğer Hortkuluk olan Nagini’yi öldürmek çok zor olacaktır çünkü Nagini sürekli Voldemort’un yanındadır. Üçlünün okula gelişiyle Voldemort’un ordusu da Hogwarts’a yönelmiştir.

27

Savaşta Yoldaşlıktan Fred Weasley, Remus ve Nymphadora Tonks, Lavender Brown, Colin Creevey ve Nigel Wolpert hayatını kaybetmiştir .Voldemort’un Severus Snape’i öldürmesinden sonra Snape ile ilgili gerçekler ortaya çıkmıştır. Harry hayatı boyunca Snape’in ondan nefret ettiğini düşünmüştür oysa ki Snape tüm hayatını Harry’i hayatta tutmaya adamıştır… Kendisinin de hortkuluk olduğunu öğrenen Harry, Voldemort’a teslim olmuştur. Karanlık Lord Harry’e Öldüren Lanet uygulamıştır fakat öldürdüğü Harry değil, Harry’nin içindeki  hortkuluktur.

28

Neville’in de Nagini’yi öldürmesiyle Voldemort tamamen savunmasız kalmıştır. Harry ile yaptığı son düellodan sonra Voldemort sonsuza kadar yok olmuştur.

DANIEL RADCLIFFE as Harry Potter in Warner Bros. PicturesÕ fantasy adventure ÒHARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS Ð PART 2,Ó a Warner Bros. Pictures release.

Hogwarts Savaşı’ndan sonra Harry, Ginny Weasley ile evlendi. James Sirius, Albus Severus ve Lily Luna adında 3 çocukları olmuştur. Harry halen Hogwarts’a gelip Karanlık Sanatlara Karşı Savunma derslerinde misafir öğretmenlik yapmaktadır.

30

Yorumlar
PAYLAŞ
Önceki makaleGryffindor
Sonraki makaleHermione Jean Granger
Eskiçağ Tarihçisi-Nümismat adayı. Tam zamanlı geek, mütemadiyen öğrenci.