Ana sayfa Harry Potter Fantastik Canavarlar Harry Potter Evreninde Ejderhalar!

Harry Potter Evreninde Ejderhalar!

PAYLAŞ

Ejderhalar birçok dizi, film ve kitapta karşımıza çıkan mitolojik yaratıklardır. Hepimizin ilgisini çeken bu yaratıklar neredeyse her fantastik evren de olduğu gibi Harry Potter evreninde de ön planda olmayı hak ediyorlar. Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar kitabında da bahsedildiği üzere ejderhalar en ünlü büyülü canavarlardır ve saklaması en zor olanlardır.

Harry Potter evreninde ejderhalar ile Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Norbert’la tanıştık. Fakat bu yaratıklar hakkında öğrenebileceğimiz çok şey var. Gelin kısaca ejderhalar hakkında ki bilgilere bakalım.

Tarihleri

Ejderhaların geçmişleri Antik Yunana kadar dayanmaktadır. Dünyada ilk ejderhalardan milattan önce 762 civarında yazılmış olan İlyada Destanında bahsedilmektedir. Yunanca olan  drákōn kelimesi, gayet yakından bildiğimiz bir Malfoy’un (Draco) ilk isminin kökenidir.  “Drákōn” kelimesinin kocaman yılan (serpent)  ya da deniz yılanı anlamı da vardır.

Görünüşleri

Eski Yunanda bulunan kanatsız ejderhaların benzeri, Çin ejderhasının ana görsel yorumu olmayı korumaktadır. Batı ülkelerinde efsanevi olarak adlandırılan ejderhaları, kanatlı olmaya ve ateş püskürtmeye yatkındır. Bu ejderhalar daha çok Kimera gibidir. Kimeralar genel olarak kendi kategorilerinde mitolojik canavar olarak bilinmektedir. Bu sebeple Fantastik Canavarlar kitabında kendi özel kısımları vardır.

Çinlilerin mitolojisine göre ejderhalar bacak sayısı olarak dörde kadar çıkabiliyor. Fakat eski Avrupa hikayelerine göre genellikle altı bacak olarak anıldıkları tespit edilmiştir. İki görüşte de ejderhalar, uzun çatallı kuyruklarıyla pullu sürüngenler olarak anılırlar.

Yaşam Alanları

Fantastik Canavarlar kitabı her biri birbirinden farklı yerlerde yaşamakta olan on tür ejderha listelemektedir. Kocaman ateş püskürten ejderhalar gerçek olmazken, çok fazla üyeye sahip olan bir kertenkele ailesi olan Komodo ejderi gerçek. Bu yaratık Endonezya adalarında yaşamaktadır. Ve muhtemel olarak doğal yaşamda ejderha mitlerine en yakın olan yaratıktır.

Doğaları

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Norbert bir hafta içinde üç katı büyümüştü. Bu sebeple idare etmesinin imkansızlığı da beraberinde geldi. Fantastik Canavarlar’a göre dişi ejderhalar, erkek ejderhalardan daha büyük ve daha saldırgan oluyor. Mitlerdeki ejderhalar, yetiştirmesi çok zor olan ve insanlarla hiç alakası olmayan korkutucu yaratıklardır.

Ünlü Ejderhalar

Bu yaratıkların var olan tehlikeli ünü, onlarla ilgili olan eski hikayeleri gölgede bırakmış durumda. İngiltere’nin koruyucu azizi olan George’tan (ejderhalarla savaştığına inanılmaktadır.) Beowulf’a (İngiliz Edebiyatı’nda var olan en eski destandır.) Kral Arthurun hikayelerine kadar Korkutucu canavarlar olarak ve katledilecek yaratıklar olarak var olmuştur.

Unutmayalım ki Hogwarts’ın sloganı “Draco dormiens nunquam titillandus” “Uyuyan bir ejderhayı asla gıdıklama”dır.

Ejderha Türleri

Harry Potter serisinde 10 tür ejderha bulunmaktadır. Bu ejderhaları evcilleştirmek mümkün olmasa da bazıları diğerlerine göre daha uysallardır. Hadi beraber ejderha çeşitlerini inceleyelim.

1.Çin Ateştopu

EJDERHALAR GERÇEKTEN VARMI ? EJDERHALAR HAKKINDA HERŞEY !! - YouTube

Bu ejderha Aslanejderha adıyla da bilinir. Bu ejderha doğuya özgü bir ejderhadır. Ateştopu adını kızdırıldığı zaman burun deliklerinden çıkan mantar şeklindeki alevden almıştır. Ejderha standartlarına göre ortalama boy ve ağırlıkta olan bu ejderha 2 ila 4 ton arası bir ağırlığa sahiptir. Dişisi erkeğinden daha büyüktür. Yumurtaları altın sarısı rengi benekli ve parlak koyu kırmızı bir rengi vardır.  Alanını kendi türünden birden çok ejderhayla paylaşabilir. Ateş topu çoğu memeliyi yer ancak özellikle domuz ve insanları tercih eder. Bu yüzden çokça insan yerleşimlerine saldırır.

Dördüncü kitapta Victor Krum bu ejderhayla karşılaşmıştır.

2. Öbüruç Opalgözü

Bu ejderha Yeni Zelanda’ya özgü bir ejderhadır. Ancak memleketinde ki alanlar azalınca Avustralya’ya da göçtüğü bilinir. Dağlar yerine vadilerde yaşamayı tercih eden tek ejderha türüdür. Ağırlıkları 2 ile 3 ton arasında değişir. İnci gibi pulları ve ona adını veren parlak, çok renkli, göz bebeksiz gözleriyle en güzel ejderha türüdür. Pek saldırgan bir tür değildir. Karnı aç değilse nadiren öldürür. Favori yiyeceği koyunlar olmasına karşın bazen daha büyük avlara da saldırır. Yumurtaları açık gridir ve çoğu zaman fosil sanılır.

3. Gal Yeşili

Gal Yeşili yurdunun yemyeşil otlarıyla bütünleşmiştir. Ancak yuvasını onun için özel olarak ayrılan bölgelerde ki yüksek dağlarda kurar. Ejderhaların en az sorun çıkaran türüdür. Bu ejderha tıpkı Opalgöz gibi beslenirken koyunları tercih eder ve kışkırtılmadığı sürece insanlardan özellikle uzak durur. Gal Yeşili’nin yumurtaları yeşil benekli toprak kahverengisi rengindedir.

Dördüncü kitapta Fleur Delacour bu ejderhayla karşılaşmıştır.

4. Hebrid Siyahı

Britanya yerlisi olan bu ejderha oldukça saldırgandır. Bu nedenle bu ejderha için çoğu ejderhadan daha fazla alan ayrılmıştır. En az iki yüz elli kilometrekarelik bir bölge gerekir. Uzunluğu 10 metreyi bulan bu ejderha, sert pullu, parlak mor gözlüdür ve sırtında sığ ama keskin bir sıra pütür bulunur. Kanatları yarasa kanatlarına benzer. Bu ejderha genellikle geyiklerle beslenir, ama ara sıra büyük köpekleri ve sığırları da avlar. En büyük ejderha diye bilinir.

5. Macar Boynuzkuyruk

Bütün ejderha türlerinin (melezler dahil) en tehlikelisi kabul edilen bu ejderhanın siyaha yakın pulları vardır ve görünüşü kertenkeleyi andırır. Gözleri sarı, boynuzları bronza yakın bir renktir. Uzun kuyruğunda çok sayıda diken bulunur. Boynuzkuyruk ateşi en uzun mesafeye (15 metre) soluyan ejderhalardan biridir. Yumurtaları çimento rengindedir ve kabukları çok serttir. Bu ejderha keçilerle, koyunlarla ve mümkün olduğu zamanda insanlarla beslenir.

Dördüncü kitapta Harry Potter bu ejderhayla karşılaşmıştır.

6. Norveç Pütürlüsü

Ejderhalar

Norveç Pütüslüsü birçok yönden Boynuzkuyruk’a benzer ancak onun kuyruk dikenleri yerine sırtında belirgin siyah pütürler vardır. Kendi türüne karşı çok saldırgan olan bu ejderhaların sayısı zamanla azalmıştır ve günümüzde en ender rastlanan ejderha haline gelmiştir. Büyük kara memelilerinin çoğuna saldırır ve diğer ejderhaların aksine su yaratıklarını da yer. Pütürlü yumurtaları siyahtır ve yavrularda ateş soluma yeteneklerini diğer türlerden daha çabuk geliştirir.

7. Peru Zehirdişlisi

Ejderhalar

Bilinen tüm ejderhalardan küçük olan bu ejderha aynı zamanda tüm ejderhalardan daha hızlı uçar. Uzunluğu 6 metreyi bulan bu ejderha pürüzsüz pullu, siyah pütürcükleri olan bir ejderhadır. Boynuzları kısa ve dişleri de son derece zehirlidir. Bu ejderhanın keçi ve ineklerle beslenmeye itirazı yoktur ancak insanlardan öyle hoşlanır ki, Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu 19. yüzyıl sonlarında sayıları büyük bir hızla artan Zehirdişli sayısını azaltmak için yok ediciler göndermek zorunda kalmıştır.

8. Rumen Uzunboynuz

Ejderhalar

Uzunboynuz’un koyu yeşil pulları ve avını kızartmadan önce deşerken kullandığı uzun, parlak boynuzları vardır. Bu boynuzlar toz haline getirildiğinde iksir malzemesi olarak kullanılır. Bu yüzden oldukça değerlidir. Boynuzlarının ticareti yapıldığı için sayıları çok azaldığından, son yıllarda yoğun bir Uzunboynuz yetiştirme programı uygulanmıştır.

9. İsveç Kısaburun

Bu ejderha derisi koruyucu eldiven ve kalkan yapımında kullanılan mavi renkli, güzel bir ejderhadır. Alevi en güçlü ejderha türüdür. Bu ejderha insanlara diğer çoğu ejderha türünden daha az zarar vermiştir ancak insan ayağı değmemiş dağlık bölgelerde yaşadığı için bu da onun marifeti sayılmaz.

Dördüncü kitapta Cedric Diggory bu ejderha ile karşılaşmıştır.

10. Ukrayna Demirgöbeği

En büyük ejderha türü olan Demirgöbek’in 6 ton ağırlığa ulaşan bir kilosu vardır. Son derece tehlikeli olan bu ejderha konduğu yerleşim yerlerini ezecek yapıdadır. Pulları metalimsi bir gridir, gözleri koyu kırmızıdır ve tırnakları da oldukça uzun ve güçlüdür. Gringotts cincüceleri bazen bu ejderhayı bazı hazineleri korumak için kullanır.

Diğer yazılarımızı okumak için:;
https://fantazya.org/category/harry-potter/

Bize katılın!
https://www.facebook.com/groups/hogwarts.fantazya/

Yorumlar